۰

پلیس: منتظر معرفی ماینرهای غیرمجاز توسط وزارت نیرو هستیم

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۸
پلیس: منتظر معرفی ماینرهای غیرمجاز توسط وزارت نیرو هستیم
پلیس: منتظر معرفی ماینرهای غیرمجاز توسط وزارت نیرو هستیم

آی‌تی‌من-  سردار حسین رحیمی‌ درباره معضلات به وجود آمده برای پلیس در پی قطعی برق در معابر و تقاطع‌های تهران اظهار کرد: قطعی برق مشکلات زیادی را هم برای مأموران راهور ایجاد می‌کند و هم برای ایجاد انضباط‌بخشی و ارتقاء امنیت سطح شهر مشکلات فراوانی در پی دارد.

رییس پلیس تهران افزود: به هر حال امیدواریم مسوولان ذی‌ربط درباره عدم قعطی برق اقدامات لازم را انجام دهند همچنین پلیس آمادگی کامل دارد که درباره فعالیت غیرقانونی رمزارزها و ماینرها، برخوردهای لازم را صورت دهد و اگر در این رابطه توسط مبادی ذیربط مانند وزارت نیرو، مکان یا مکانهایی به پلیس معرفی شود و نیاز به کمک داشته باشند، با تمام قدرت و توان در خدمت آنها هستیم.

وی ادامه داد: البته تاکنون موردی در تهران وجود نداشته که مسوولان مربوطه در وزارت نیرو درباره فعالیت غیرمجاز ماینرها و رمز ارز، آن را به ما معرفی کنند و ما اقدامات لازم را انجام ندهیم.

این مقام انتظامی‌ متذکر شد: با وجود گرمی‌هوا و معضلات پیش آمده، پلیس نیز با افرادی که بخواهند از برق به منظور استخراج رمز ارز بهره‌گیری و سوءاستفاده کنند، برخورد می‌کند کمااینکه در این رابطه برخوردهای زیادی صورت گرفته و خواهد شد.

ماینرهای غیرمجاز دستگاه‌ها را خاموش کنند
در همین رابطه محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت توانیر گفت: فعالان غیرمجاز تولید رمز ارز، در صورت شناسایی، به شدت متضرر خواهند شد؛ چرا که هم تجهیزات آنها جمع آوری خواهد شد، هم جرایم سنگینی به آنها تعلق خواهد گرفت و هم ممکن است برخوردهای قضایی شدیدتری در انتظار آنها باشد.

وی گفت: چندین بار اعلام شد به ویژه از سال گذشته که وزارت نیرو در چارچوب مصوبه دولت از فعالیت مراکز استخراج رمز ارز که می‌خواهند به صورت قانونی فعالیت کنند حمایت می‌کند چرا که این قبیل فعالان رمز ارز مدیریت پذیر می‌شوند و در زمان‌هایی که شبکه دچار محدودیت تأمین برق است، از مدار خارج می‌شوند.

وی افزود: در همین مدت هم این تعداد مرکزی که قانونی فعالیت می‌کنند، هر زمان نیاز بوده بر اساس قراردادهایی که فی مابین منعقد شده، بر اساس درخواست ما از مدار خارج شده‌اند، کما اینکه از اول خردادماه امسال هم این مراکز مجاز از مدار خارج شده‌اند.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه “متأسفانه تعدادی از فعالان عرصه استخراج رمز ارز هستند که به دلایل مختلف علاقه‌مند نبودند در چارچوب مقررات فعالیت کنند”، گفت: این قبیل افراد به صورت غیرمجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند و موجب می‌شوند به تأسیسات شبکه برق آسیب وارد شود.

وی ادامه داد: همچنین فعالیت تولیدکنندگان غیرمجاز رمز ارز در شرایطی که نیاز است بار شبکه مدیریت شود، به عموم مردم آسیب می‌رساند.

متولی زاده افزود: به همین دلیل بارها و بارها طبق اطلاعیه‌ها و اظهارات متعدد، از فعالان استخراج رمز ارز که به صورت غیرمجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند، درخواست کردیم که در چارچوب مقررات فعالیت کنند، اما توجه نکردند و ما هم در این زمینه وظیفه داریم برای رعایت امنیت تأمین برق به منظور اینکه مردم دچار مشکل نشوند، با کمک قوه قضاییه، پلیس اقتصادی و نهادهای ذیربط این قبیل افراد را شناسایی کنیم و قطعا برخورد شدیدی با آنها صورت خواهد گرفت.

وی افزود: فعالان غیرمجاز تولید رمز ارز، در صورت شناسایی، به شدت متضرر خواهند شد؛ چرا که هم تجهیزات آنها جمع آوری خواهد شد، هم جرایم سنگینی به آنها تعلق خواهد گرفت و هم ممکن است برخوردهای قضایی شدیدتری در انتظار آنها باشد؛ در همین خصوص باز هم از این افراد خواهش می‌کنیم که در این مقطع زمانی در اولویت اول دستگاه‌های خود را خاموش کنند که در این صورت در برخورد با آنها تأثیر خواهد داشت و در وهله دوم، فعالیت خود را در چارچوب قانون دنبال کنند.

مدیرعامل شرکت توانیر در واکنش به اینکه “فعالان عرصه رمز ارز معتقدند که سهم مصرف برق این افراد یک درصد کل مصرف برق شبکه است”، گفت: اگر فعالان تولید رمز ارز اطلاعات دقیقی از مراکز استخراج غیرمجاز رمز ارز دارند از آنها درخواست می‌کنیم که این اطلاعات را در اختیار ما قرار دهند؛ این مسئله وظیفه قانونی و اجتماعی هر شهروندی است که اگر می‌داند افرادی در حال صدمه رساندن به بیت المال هستند، به نهادهای ذیربط اعلام کنند تا با آنها برخورد شود.

وی ادامه داد: اینکه انقدر دقیق عدد می‌دهند که سهم یک درصدی از مصرف برق دارند، کمی‌عجیب به نظر می‌رسد؛ وقتی صحبت از غیرمجاز و غیرقانونی می‌شود مفهومش این است که به صورت دقیق قابل شناسایی نیستند و بر اساس یکسری آمارهای جهانی و مطالعاتی که در سطح جهان در این خصوص انجام شده و یکی از این مطالعات، مطالعات دانشگاههای کمبریج است، سهم حدود 10 درصدی از تولید رمز ارز جهان را به ایران اختصاص داده اند و بر این اساس برآورد می‌کنیم که حداقل حدود 2000 مگاوات از برق شبکه در حال حاضر توسط فعالان استخراج رمز ارز در حال مصرف است. متولی زاده گفت: اگر هر نهاد یا مجموعه تخصصی وجود دارد که اطلاعات دقیق‌تری از این موضوع دارد ما حتما از اطلاعات آنها استقبال خواهیم کرد.

وی افزود: ما از روش‌های مختلف وظیفه شناسایی و برخورد با مصرف کنندگان غیرمجاز برق را داریم و در این زمینه از همه روش‌های موجود استفاده خواهیم کرد؛ به همین دلیل هم بارها تذکر داده ایم که قبل از اینکه شناسایی و برخورد شدید شود، خود تولیدکنندگان غیرمجاز رمز ارز دستگاههای خود را خاموش کنند.
 
مرجع : تسنیم
کد مطلب : ۲۷۶۴۸۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين