۰

افزایش سهم زبان فارسی از محتوای وب به ۳.۴ درصد

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۶
افزایش سهم زبان فارسی از محتوای وب به ۳.۴ درصد
افزایش سهم زبان فارسی از محتوای وب به ۳.۴ درصد

آی‌تی‌من- گرچه بیش از 7 هزار زبان زنده در جهان وجود دارد اما تنها از چند موارد بخصوص و اندکی از آنها رسماً در اینترنت استفاده می‌شوند. سایر زبان‌ها در کمتر از 0/1 درصد از وبسایت‌ها استفاده شده‌اند. اگر تمام زبان‌ها را هم در نظر بگیریم باز به مجموع 100 درصد نمی‌رسیم چون برخی از وبسایت‌ها محتوای چند زبانی دارند.

تلاش برای استفاده از زبان فارسی در فضای مجازی گرچه از سال 1380 و با طراحی برنامه‌ای با عنوان توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌‌ای از سوی دبیرخانه شورای عالی اطلاع ‌رسانی با تعریف زیر پروژه‌هایی از جمله مقوله فونت، ویراستاری و ویرایش، دادگان معنایی، دادگان نحوی و همچنین اسکن کردن دیجیتالی محتوا به ‌گونه ‌ای که از طریق موتورهای جست‌وجو قابل رصد و جست‌وجو باشد و خطایاب املایی فارسی و غیره مورد توجه قرار گرفت اما تلاش برای رشد روز افزون آن و همزمان با توجه ویژه تر به شبکه ملی اطلاعات بیشتر شد. تلاش‌ها با تشویق تولیدکنندگان و مراکز تولید محتوا به تولید و‌ ترویج محتوای فارسی در فضای وب وارد مرحله‌ای تازه شد به گونه‌ای که بیشتر تولید کنندگان زبان فارسی را برای تولیدات خود برگزیده و به جهانیان عرضه کردند.

در همین رابطه رضا باقری اصل دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور در توییتر خود ضمن اعلام این موضوع که زبان فارسی حالا در جایگاه پنجم در بین زبان‌های موجود در وب قرار گرفته است بیان داشت: سهم زبان فارسی از محتوای وب به 3.4 درصد رسید. زبان فارسی بعد از انگلیسی، روسی، ترکیش، اسپانیولی در جایگاه 5 ام قرار گرفت. در ابتدای سال 2014 (دی‌ماه 1392) تنها 8 دهم درصد و در جایگاه 14ام بود.

او در ادامه تصویری مرتبط با این موضوع را هم ضمیمه توییت کرده که در آن می‌توان آمار و ارقام مرتبط با سایر زبان‌ها را هم مشاهده کرد. این آمار توسط سایت W3Techs تهیه شده که مرجعی معتبر برای تحقیقات سطح وب جهانی به شمار می‌آید.

محتوای فارسی در وب، به لطف افزایش سرعت و ضریب نفوذ اینترنت در کشور طی سال‌های اخیر رو به افزایش بوده که تا کنون اثرات مطلوبی را از خود به جای گذاشته است. هر چند می‌توان گفت که هنوز از نظر کیفی، ممکن است با بعضی کشورها فاصله زیادی داشته باشیم.

وزیر ارتباطات ‌در تیرماه 97 گفته بود که این سهم باید با دو برابر شدن به 4 درصد برسد که در حال حاضر نزدیک به این آمار شده است؛ اما چندان دور از ذهن برای زبان فارسی نیست؛ افزایش استفاده کاربران ایرانی از شبکه‌های اجتماعی و افزایش تولید محتوای فارسی دز این شبکه‌ها می‌تواند این آمار را در سال‌های آتی بیشتر کند.

در نهایت گفتنی است که به قطع و یقین آمار دقیقی برای اندازه‌گیری سهم زبان‌های مختلف در تولید محتوای اینترنت وجود ندارد و آنچه تحت عنوان سهمیه‌بندی زبان‌های مختلف در تولید محتوا اعلام می‌شود، برای نتیجه‌گیری قطعی و تعیین سهم زبان فارسی کافی نیست.
 
 
مرجع : تسنیم
کد مطلب : ۲۷۶۸۴۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين