۰

حمایت از دانش بنیانهایی که زنجیره تأمین جهانی را تکمیل می‌کنند

تاریخ انتشار
سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۰
حمایت از دانش بنیانهایی که زنجیره تأمین جهانی را تکمیل می‌کنند
حمایت از دانش بنیانهایی که زنجیره تأمین جهانی را تکمیل می‌کنند

آی‌تی‌من- روح الله استیری گفت: با بررسی آمار تجارت جهانی محصولات دانش بنیان ذیل کدهای تعرفه گمرک جهانی به این مهم رسیدیم که برخی از این محصولات ظرفیت و قابلیت ورود و رسوخ به مراتب بالاتری در بازار بین المللی دارند و این در حالی است که پتانسیل خالی بازار شرکت‌های دانش بنیان دیده می‌شود.

مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی‌ و فناوری افزود: با بررسی این سایت به میزان فروش محصولات برخی شرکت‌های دانش بنیان و اینکه بیشتر در چه کشورهایی مخاطب دارند پی بردیم.

وی گفت: با بررسی و ارزیابی شرکتهای دانش بنیان تولیدکننده محصولات مهم در سطوح بین المللی یکی از برنامه‌های اصلی خود را مبنی بر حمایت ویژه از شرکت‌های دانش بنیانی قرار دادیم که می‌توانند زنجیره تامین در سطح بین المللی را تکمیل کنند.

به گفته استیری، بر همین اساس، در صدد هستیم بیشتر از شرکت‌هایی که علاوه بر قابلیت ورود به بازار بین المللی می‌توانند به تکمیل زنجیره تأمین سطح بین المللی بپردازند، حمایت کنیم.

مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی‌و فناوری ادامه داد: طی ۵سال اخیر به صورت عام از صادرات شرکت‌های دانش بنیان حمایت کردیم که تقویت شوند و به بازارهای بین المللی وارد شوند. اما رویکرد جدید معاونت علمی‌ و فناوری، ویژه سازی حمایت‌ها برای صادرات مبتنی بر زنجیره تامین جهانی است.

وی با بیان اینکه البته این برنامه جدید به معنای عدم حمایت از صادرات محصولات دانش بنیان مبتنی بر روال گذشته نیست، گفت: همچنان این شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌شوند اما برنامه جدید این است که بر اساس نیاز کشورها محصولات دانش بنیان به تولید برسند و صادر شوند.

استیری عنوان کرد: با توجه به پراکندگی حوزه فناوری شرکت‌های دانش بنیان، در فاز اول این برنامه حمایتی، ۵ زنجیره تأمین را انتخاب کردیم که با شناسایی شرکت‌های توانمند و محصولات مناسب در این حوزه‌ها و حمایت آنها، در صدد صادرات هر چه بیشتر این محصولات دانش بنیان باشیم.

مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی‌و فناوری با اشاره به حوزه‌هایی که شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند تامین کننده در سطح بین المللی باشند، گفت: صنایع غذایی، کشاورزی، دارو، تجهیزات پزشکی و ساختمان جزء اولویت‌هایی هستند که شرکتهای دانش بنیان می‌توانند تامین کننده محصولات در سطح بین المللی باشند.
مرجع : مهر
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۷۲۲۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما