۰
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری:

نواحی فناورانه برای شرکت‌های حوزه فاوا ایجاد می‌شود

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۳
نواحی فناورانه برای شرکت‌های حوزه فاوا ایجاد می‌شود
نواحی فناورانه برای شرکت‌های حوزه فاوا ایجاد می‌شود

آی‌تی‌من- سورنا ستاری و عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز در جریان بازدید از ناحیه نوآوری پردیس، با شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق فناوری اطلاعات و ارتباطات به گفت‌وگو نشستند.

ستاری در جریان این بازدید، با اشاره به سهم قابل توجه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق فناوری اطلاعات و ارتباطات از زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور گفت: به طور خاص و در ناحیه نوآوری پردیس، تعداد قابل توجهی از شرکت‌های دانش بنیان و خلاق در حوزه الکترونیک، میکروالکترونیک، نرم افزار، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع و تجهیزات پیشرفته مستقر شده‌اند و اکنون پروژه ایجاد بزرگ‌ترین ناحیه نوآوری به وسعت ۱۰۰۰ هکتار در مسیر تحقق است.

وی، از ایجاد اشتغال درخور توجه شرکت‌های مستقر در ناحیه نوآوری پردیس گفت و ادامه داد: ۷۰۰۰ نفر در شرکت‌های پارک فناوری پردیس فعالیت می‌کنند که بالغ بر ۵۰ نفر از آنان، نخبه‌های بازگشته به کشور در قالب حمایت معاونت علمی‌و فناوری هستند. دستاوردهای فناورانه شرکت‌ها، به بسیاری از صنایع از جمله نفت، نیرو و کشاورزی نیز کمک کرده است.

به گفته وی، ۲۷۰۰ نیروی انسانی به کشور بازگشته‌اند که ۵۰ نفر در شرکت‌های پارک فناوری پردیس، کارخانه‌های نوآوری و سایر نواحی، شرکت‌های دانش‌بنیان خلاق خود را ایجاد کرده‌اند.

معاون علمی ‌و فناوری، به راه‌اندازی کارخانه‌های نوآوری با هدف زیر یک چتر آوردن نوآوری‌ها اشاره کرد و افزود: علاوه بر تهران، در سایر استان‌های کشور نیز اماکنی که متروکه و بلااستفاده بودند، به مأمنی برای خلق نوآوری‌ها و تبدیل ایده‌های نیروی انسانی خلاق به پدیده تبدیل شده است. یکی از بهترین کارخانه‌های نوآوری کشور در استان سیستان و بلوچستان راه‌اندازی شده است و به زودی تعداد این کارخانه‌های نوآوری استانی افزایش خواهد یافت. به طوری‌که تا یک ماه آینده، کارخانه نوآوری یزد در یکی از بهترین نقاط این استان راه‌اندازی می‌شود.
 
فروش ۱۵ هزار میلیارد تومانی
ستاری همچنین از فروش ۱۵ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های مستقر در ناحیه نوآوری پردیس خبر داد و ابراز کرد: شرکت‌ها ۷,۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده‌اند و موجب بهبود این ناحیه شده‌اند؛ صادرات این کسب و کارها همچنین سال گذشته ۹ میلیون یورو و در مجموع بیش از ۳۰۰ میلیون یورو به بیش از ۲۲ کشور بوده است. این امر موجب صرفه جویی ۲۳۵ میلیون یورو ارز شده است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، هدف از راه‌اندازی نواحی و پهنه‌های نوآوری را فرهنگ‌سازی و ترویج رویکرد حمایت از ایده‌های نوآورانه در سراسر کشور دانست و گفت: در بخش‌های مختلف پایتخت این اماکن و پهنه‌ها در حال راه‌اندازی و الگوسازی برای سایر بخش‌های کشور است؛ در واقع، پارک فناوری پردیس ایده‌های نو را نمونه سازی و آزمایش می‌کند تا در سایر نقاط کشور پیاده سازی شود.

ستاری، شبکه نوآوری تهران را بستری مجازی برای فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و خلاق معرفی کرد و ادامه داد: این شبکه، بدون محدودیت مکانی، خدمات مورد نیاز فعالان زیست‌بوم نوآوری را ارائه می‌دهد.
 
 ایجاد نواحی فناورانه برای شرکت‌های فاوا
ستاری، حمایت از توسعه بخش‌های مختلف زیست‌بوم نوآوری در قالب‌های گوناگون را حمایت بخش خصوصی از پژوهش عنوان کرد و افزود: تمامی‌این زیرساخت‌ها ایجاد شده ند تا بخش خصوصی در پژوهش سرمایه گذاری کند چراکه تمام این ظرفیت‌ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش به اشتغال، کارآفرینی و ارزآوری می‌رسد.

وی، ایجاد پهنه‌ها و زیرساخت‌ها را یکی از مهم‌ترین لازمه‌های توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق خدماتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست و گفت: اگرچه فرآیند فعالیت و نحوه دریافت بسیاری از مجوزها برای اشتغال این کسب و کارها توسط معاونت علمی‌و فناوری تسهیل شده است، اما فعالان این کسب و کارها، نیاز دارند که از فضایی مناسب برای ارائه خدمات برخوردار باشند. اگر این فضای لازم به آنان اختصاص یابد قطعاً شاهد تحولی در توسعه کسب و کارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد خلاق و دیجیتال خواهیم بود.
 
کد مطلب : ۲۷۷۵۰۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين