۰

مرور 10 ویژگی‌ کلیدی اندروید ۱۲

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۶
مرور 10 ویژگی‌ کلیدی اندروید ۱۲
مرور 10 ویژگی‌ کلیدی اندروید ۱۲

آی‌تی‌من- اگرچه اندروید با اختلاف محبوب‌ترین و بهترین سیستم عامل تلفن‌های هوشمند است اما انتقادات بسیاری هم به آن وارد بوده که یکی از آن‌ها بروزرسانی‌های با تاخیر است. تلفن‌های هوشمند مبتنی بر اندروید باید از سوی شرکت سازنده خود بروزرسانی‌های نرم‌افزاری را دریافت کنند و به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها از ارایه بروزرسانی‌های متعدد اجتناب می‌کنند.

در چنین شرایطی دریافت نسخه‌های جدیدتر اندروید برای کاربران غیرممکن می‌شود. این احساس ناخوشایند بزرگترین انتقادی بوده که همواره به سیستم عامل اندروید وارد شده و به همین دلیل گوگل تلاش کرده تا در اندروید ۱۲ آن را برطرف کند و به نظر می‌رسد که موفق ظاهر شده باشد.

براساس آن‌چه از سوی منابع نزدیک به گوگل و توسعه‌دهندگان سیستم اندروید منتشر شده احتمالا اندروید ۱۲ بروزرسانی‌های متعدد برای تلفن‌های هوشمند را آسان‌تر از همیشه می‌کند.

در شرایطی که بروزرسانی‌ها همیشه از سوی شرکت‌های تولیدکننده منتشر می‌شد، قرار است که در اندروید ۱۲ بروزرسانی‌های سیستمی از سوی فروشگاه رسمی گوگل هم در دسترس باشند که به معنای آن است که این اتفاق عرضه آپدیت‌های سریع را آسان‌تر از همیشه می‌کند.

اگر هم تلفن هوشمندی که در دست دارید قبل از آغاز سال ۲۰۲۰ ساخته شده احتمالا باید تجربه اندروید ۱۲ روی آن را فراموش کنید.

در ابتدا به نظر می‌رسید که نسخه بتای اندروید ۱۲ با تاخیری طولانی منتشر شود چراکه نسخه بتای اندروید ۱۱ هم به جای آن‌که در ماه فوریه ۲۰۲۰ به دست توسعه‌دهندگان برسد در نهایت در ماه ژوئن ۲۰۲۰ عرضه شد.

اما گوگل توانست به خوبی شرایط غیرعادی را مدیریت کند و به همین دلیل توسعه‌دهندگان منتخب اندروید همین حالا به نسخه جدید سیستم عامل محبوبشان دسترسی دارند.

این نسخه از اندروید برای تلفن‌های هوشمندی سری پیکسل (تلفن‌هایی که گوگل تولید آن‌ها را برعهده دارد) عرضه شده است. عرضه اندروید ۱۲ برای پرچمداران شرکت‌های اندرویدی هم آغاز شده و احتمالا گران‌ترین محصولات بازار تا پیش از پایان سال ۲۰۲۱ به اندروید جدید بروزرسانی می‌شوند.

اما نوبت به مهم‌ترین ویژگی‌های اندروید ۱۲ رسیده است. اگر از هواداران سیستم عامل اندروید باشید، دوست دارید که ویژگی‌های کلیدی جدیدترین نسخه این سیستم عامل را بررسی کنید.

پس در ادامه به معرفی ۱۰ ویژگی کلیدی اندروید ۱۲ می‌پردازیم.
پوسته جدید
ظاهر و پوسته سیستم عامل اندروید در سال‌های اخیر تکراری و خسته‌کننده به نظر می‌رسید. تقریبا می‌توان ادعا کرد که این سیستم عامل از اندروید ۹ تا امروز تغییرات ظاهری زیادی نداشته و بیشتر روی قابلیت‌های نرم‌افزاری کار کرده است. با این حال اندروید ۱۲ یک بروزرسانی بزرگ در پوسته و ظاهر این سیستم عامل است و به نظر می‌رسد بالاخره با یک اندروید متفاوت طرف هستیم. قابلیت شخصی‌سازی رنگ‌های رابط کاربری در اندروید ۱۲ بیشتر از قبل شده و صفحه خانگی، صفحه قبل و ویجت‌ها هم طراحی جدیدی پیدا کرده‌اند.
دسترسی متفاوت در نوار اعلان‌ها
نوار اعلان‌ها یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم عامل اندروید است که هرگز تکراری نمی‌شود. گوگل در اندروید ۱۲ تنظیمات نوار اعلان را به شدت تغییر داده و به همین دلیل با رابط کاربری جدیدی مواجه هستیم. طراحی آیکون‌های نوار اعلان تغییر پیدا کرده و حالا ظاهر جدیدی دیده می‌شود. با این حال یک مشکل بزرگ هم در اندروید ۱۲ دیده می‌شود. برای دسترسی به تنظیمات وای‌فای و دیتای موبایل باید وارد یکی از آیکون‌های نوار اعلان‌ها شوید. مسئله‌ای که شاید برای بیشتر هواداران اندروید عجیب باشد.
داشبورد حریم خصوصی
سیستم عامل اندروید در نسخه‌های ابتدایی خود چندان امن به نظر نمی‌رسید و به همین دلیل هنوز هم بسیاری از کاربران آیفون از رفتن به سمت تلفن‌های اندرویدی نگران هستند. با این حال اندروید در سال‌های اخیر به یک سیستم مطمئن و امن تبدیل شده و به همین دلیل نمی‌توان آن را یک سیستم عامل ضعیف و نامطمئن دانست. در اندروید ۱۲ قابلیت ویژه‌ای به نام داشبورد حریم خصوصی اضافه شده که می‌تواند برای بسیاری از کاربران جذاب باشد. این داشبورد داده‌های امنیتی و اطلاعات حریم شخصی را به کاربر یادآور می‌کند.
کنترل میکروفون و دوربین
دسترسی نرم‌افزارهای گوناگون به میکروفون و دوربین تلفن هوشمند شما می‌تواند اندکی آزاردهنده باشد. بنابراین گوگل در اندروید ۱۲ از قابلیت ویژه‌ای رونمایی کرده که به کاربر کمک می‌کند تا در صورت نیاز دسترسی میکروفون و دوربین خود تلفن هوشمند خود را قطع کند. بنابراین با کمک اندروید ۱۲ می‌توانید در شرایطی که از یک اپلیکیشن که از میکروفون و دوربین استفاده می‌کند، یاری می‌گیرید هم دسترسی آن را محدود کنید.
ردیابی موقعیت
یکی دیگر از قابلیت‌های کلیدی اندروید ۱۲ را باید ردیابی موقعیت دانست. بسیاری از کاربران دوست ندارند که اپلیکیشن‌هایی که برای بررسی اطلاعات و ارایه داده به کاربر از موقعیت آن‌ها استفاده می‌کنند به دقیق‌ترین موقعیت آن‌ها دسترسی داشته باشند و اطلاعات چندانی مطرح کنند. بنابراین اندروید ۱۲ از قابلیت ویژه‌ای رونمایی کرده که به لطف آن می‌توانید دسترسی اپلیکیشن‌ها به موقعیت را به دو صورت تقریبی و دقیق بررسی کنید.
نوتیفیکشن‌های جذاب‌تر
نمایش و دسترسی به اعلان‌ها در اندروید ۱۲ به شدت پویا شده و به همین دلیل می‌توان این دگرگونی بزرگ را یکی از بهترین ویژگی‌های سیستم عامل اندروید ۱۲ دانست. حالا نوتیفیکیشن‌ها دسترسی مستقیم و جذابی برای کاربر دارند و می‌توان بررسی آن‌ها را برای کاربران احراز هویت نشده هم محدود کرد.
اسکرین‌شات‌های بلند
نخستین بار در اندروید ۱۰ بود که از قابلیت ویژه‌ای رونمایی شد. اپلیکیشن‌هایی از راه رسیدند که به کاربر اجازه می‌داد تا چندین اسکرین شات را یکی کنند و در نهایت یک اسکرین‌شات بلند ایجاد کنند که تصاویر بیشتری به نمایش می‌گذاشت و جزییات بیشتری داشت. حالا گوگل این قابلیت جذاب را به اندروید ۱۲ آورده و به همین دلیل اسکرین‌شات‌های بلند حالا به یک قابلیت سیستمی تبدیل شده‌اند.
اشتراک آسان رمز عبور وایفای
به اشتراک‌گذاشتن رمز عبور وایفای در اندرویدهای قبل از اندروید ۱۲ اندکی دشوار بود. کاربران در بسیاری از موارد گیج می‌شدند و در نهایت نمی‌توانستند آن‌چه که واقعا در ذهنشان می‌گذرد را مطرح کنند. با این حال تغییرات بسیاری در اندروید ۱۲ اعمال شده که در نهایت به اشتراک آسان رمز عبور وایفای منجر می‌شود.
جستجوی راحت اطلاعات درون دستگاه
گوگل در اندروید ۱۲ از یک موتور جستجوی جذاب رونمایی کرده که به کاربران کمک می‌کند تا همه اطلاعات درون دستگاه اندرویدی خود را بررسی کنند. این موتور جستجو قابلیت بررسی در اپلیکیشن‌ها را هم فراهم می‌کند. بنابراین در اندروید ۱۲ هیچ داده‌ای وجود ندارد که نگران پیداکردن آن نباشید.
قابلیت‌های گیمینگ ویژه
اندروید در سال‌های اخیر به یک سیستم عامل مناسب برای بازی‌های ویدیویی تبدیل شده است. اما اندروید ۱۲ قابلیت‌های ویژه‌ای برای هواداران بازی‌های ویدیویی اضافه کرده تا بازی‌کردن در اندروید ۱۲ جذابیت بیشتری داشته باشد.
 
 
 
مرجع : ايرنا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۷۵۰۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين