۰

حمایت همراه اول از فن‌چالش طراحی و ساخت ماهواره مکعبی

تاریخ انتشار
يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۱
حمایت همراه اول از فن‌چالش طراحی و ساخت ماهواره مکعبی
حمایت همراه اول از فن‌چالش طراحی و ساخت ماهواره مکعبی

آی‌تی‌من- مراسم معرفی و قدردانی از تیم‌های برتر راه یافته به مرحله ساخت مدل مهندسی در فن چالش «طراحی و ساخت ماهواره مکعبی» پنجشنبه ۴ آذرماه در ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار شد.

این رویداد با حمایت مرکز تحقیق و توسعه همراه اول و با هدف شناسایی و تقویت توانمندی‌ ظرفیت‌های کشور در حوزه فناوری‌های فضایی و به طور ویژه طراحی و ساخت ماهواره‌های مکعبی برگزار شد.

بنا بر این گزارش، دور نخست این فن چالش از بهمن ماه سال گذشته با حضور ۴۱ تیم آغاز شده که پس از طی مراحل طراحی اولیه، از میان ۸ تیم حاضر در مرحله شبیه سازی مدل مهندسی (MIL)، ۴ تیم برگزیده جواز ورود به مرحله ساخت مدل مهندسی را کسب کردند.

در این مرحله، مدل‌های مهندسی تولید می شود و در نهایت با تیم برگزیده جهت ساخت مدل پروازی قرارداد منعقد خواهد شد. نمونه نهایی ماهواره ساخته‌شده، سال آینده پرتاب و در صورت موفقیت در مدار قرار خواهد گرفت.

ماهواره‌های مکعبی که به آنها نانوست نیز گفته می شود با قرار گرفتن در مدارهای نزدیک به زمین (فاصله ۲۰۰ الی ۲۰۰۰ کیلومتری از زمین)، توان برقراری ارتباط با زمین و انجام مأموریت براساس محموله ای که در پلتفرم آنها تعبیه شده را دارند. در این فن چالش، طراحی مهندسی و ساخت ماهواره با اندازه ۶U و وزن حدود ۶ کیلوگرم به مسابقه گذاشته شده است.
 
مرجع : همراه اول
کد مطلب : ۲۷۷۶۶۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين