۰

بساط الکسا جمع شد

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۳
بساط الکسا جمع شد
بساط الکسا جمع شد

آی‌تی‌من- شرکت آمازون قرار است خدمات رتبه‌بندی اینترنت خود را که در قالب وب‌سایت Alexa.com ارائه می‌شد، متوقف کند. این وب‌سایت در سال ۱۹۹۶ میلادی راه‌اندازی شد و در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط غول اینترنتی آمازون خریداری شد. این شرکت ۱۵ سال بعد دستیار دیجیتالی خود را با همین نام معرفی کرد.

وب‌سایت الکسا به مدت دو دهه خدمات تحلیل ترافیک وب را ارائه کرد و مشهورترین خدمت آن Alexa Rank نام داشت که وب‌سایت‌های محبوب را رتبه‌بندی می‌کرد. اطلاعات حاصل از این خدمت اینترنتی به طور مستمر در اخبار و منابع عمومی‌مانند ویکی‌پدیا مورد استناد قرار می‌گرفت.

گروه پشتیبانی الکسا اعلامیه‌ای منتشر کرده است که بر اساس آن عضوگیری این وب‌سایت از تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۲۱ متوقف شده و قرار است این وب‌سایت در اولین روز از ماه می‌سال ۲۰۲۲ میلادی به طور کامل تعطیل شود.

الکسا در بیانیه کوتاه خود به دلایلی که منجر به این تصمیم شده است، اشاره‌ای نکرد و تنها نوشته است: بعد از ۲ دهه کمک به شما برای بررسی مخاطبان دیجیتالی شما، این تصمیم سخت را گرفته‌ایم که  alexa.com را در تاریخ یک مه ۲۰۲۲ بازنشسته کنیم.   خدمات رتبه‌بندی الکسا همواره به‌طور همزمان محبوب و بحث‌برانگیز بوده است. البته این وضعیت با توجه به اهمیت پیاده‌سازی ابزارهای اندازه‌گیری ترافیک در کسب‌وکارهای آنلاین، عجیب نیست.

در طول سال‌ها اتهامات زیادی درخصوص امکان فریب دادن این وب‌سایت برای بالابردن رتبه سایت‌ها مطرح شده است. اما الکسا همواره محبوب‌ترین و مشهورترین نام در دنیای رتبه بندی وب‌سایت‌های اینترنتی باقی ماند.

تا روز تعطیلی وب‌سایت Alexa.com کاربرانی که خدمات پولی آن را دریافت می‌کنند، امکان استخراج اطلاعات و حذف حساب کاربری خود را دارند.

در حال حاضر چند وب سایت جایگزین مانند SimilarWeb  ،Tranco و ComScore برای رتبه‌بندی کسب‌وکارهای اینترنتی وجود دارند.
 
مرجع : ايرنا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۷۷۷۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين