۰

همه انتظارات از آیفون 14 اپل

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۴
همه انتظارات از آیفون 14 اپل
همه انتظارات از آیفون 14 اپل

آی‌تی‌من- حتی پیش از معرفی آیفون‌۱۳ نیز سری آيفون ۱۴ اپل به یکی از ترند‌های توییتر تبدیل شده بود و حالا نیز تنور شایعات مربوط به گوشی‌های ۲۰۲۲ اپل در حال گرم شدن است.

 همه چیز درباره اپل آيفون ۱۴
اپل در ۲۳ شهریور ماه و درخلال یک رویداد مجازی از جدیدترین پرچمداران خود که شامل آيفون ۱۳ مینی، آيفون ۱۳، آيفون‌ ۱۳ پرو و آيفون ۱۳ پرو مکس می‌شدند در کنار اپل واچ سری ۷، آيپد مینی ۶ و نسل نهم آيپد رونمایی کرد. این گوشی‌ها هم اکنون وارد بازار شده‌اند. هرچند که مشکلات ایجاد شده به خاطر کووید ۱۹ در زنجیره تامین سبب شده که تحویل برخی سفارشات با تاخیر چند هفته‌ای همراه شود.

آيفون ۱۳ با برخی تغییرات جزئی در طراحی کلی دستگاه عرضه شد. اپل همچنین ویژگی‌هایی را به این گوشی‌ها اضافه کرد که طرفداران این شرکت مدت‌ها بود که منتظر آنها بودند و شایعات نیز به احتمال اضافه شدن آنها اشاره داشتند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به نسخه‌ای مجهز به حافظه ذخیره سازی ۱ ترابایتی، رنگ‌های جدید و نرخ تازه‌سازی ۱۲۰ هرتز اشاره کرد. البته برخی شایعات نیز درست از آب در نیامدند؛ اما خب سال بعد هم باید ویژگی‌های جدیدی به این گوشی‌ها اضافه شوند. در حال حاضر اطلاعات زیادی درباره تاریخ عرضه آيفون ۱۴، قیمت و دیگر مشخصات فنی و ویژگی‌های آن در دسترس نیستش نداریم.

مهم‌ترین شایعات منتشر شده به احتمال استفاده از طراحی بدون ناچ برای برخی مدل‌ها و جایگزین شدن حفره مرکزی نمایشگر برای جا دادن دوربین سلفی، رفتن تاچ آيدی به زیر نمایشگر، استفاده از یک آلیاژ تیتانیوم مقاوم‌تر، حذف برآمدگی دوربین‌های پشت گوشی، تغییر ابعاد نمایشگر هر ۴ عضو جدید آيفون و مرگ آيفون مینی اشاره دارند.

 تعداد گوشی‌های خانواده آيفون ۱۴ اپل
بر اساس شنیده‌ها در سری گوشی‌های ۲۰۲۲ اپل دیگر خبری از مدل مینی نخواهد بود و در عوض اپل روی گوشی‌های بزرگتر تمرکز خواهد کرد. در اوایل تابستان بود که Nikkei Asian Review پیش‌بینی خود از مرگ آيفون 14 مینی را منتشر کرد و حتی مینگ چی کوئو، تحلیلگر معروف محصولات اپل نیز اعلام کرد که زمان زیادی از عمر سری مینی اپل باقی نمانده است.

هرچند وی اعلام کرد که سری iPhone 14 همچنان از ۴ مدل مختلف تشکیل خواهد شد. یک مدل بالارده و یک مدل با امکانات پایین‌تر. هرکدام از این دو مدل هم در دو اندازه مختلف عرضه خواهند شد.

در مورد نام آیفون ۱۳ حدس و گمان‌های زیادی زده می‌شد و عده‌ای گمان می‌کردند که به خاطر خرافات مربوط به عدد ۱۳، اپل به سراغ نام دیگری خواهد رفت. این مسائل در مورد آيفون ۱۴ مطرح نخواهند شد؛ اما با همه اینها تغییر کوچکی را در مدل نامگذاری اپل شاهد خواهیم بود.

 اندازه نمایشگر
اپل در دو سال گذشته مدل پایه آيفون را به یک نمایشگر ۶.۱ اینچی مجهز کرده است و در مدل پرو مکس نیز شاهد حضور صفحه نمایش ۶.۷ اینچی هستیم.

 Nikkei Asian Reviewدر گزارش خود همچنین اعلام کرده بود که اپل قصدی ظاهرا قصد نداردبرای تغییر اندازه نمایشگر ندارد را تغییر دهد و تنها با حذف مدل مینی، کوچک‌ترین آیفون دارای نمایشگری ۶.۱ اینچی خواهد بود.

مدل مینی شروع خوبی را تجربه نکرده بود و به همین خاطر تصمیم اپل برای حذف کردن این گوشی ۵.۴ اینچی منطقی است.

 اپل آيفون 14 / آیفون 13
بر این اساس مدل استاندارد آيفون ۱۴ و آيفون ۱۴ پرو از نمایشگر ۶.۱ اینچی بهره خواهند برد و مدل‌های آيفون ۱۴ مکس و آيفون ۱۴ پرو مکس از نمایشگر ۶.۷ استفاده خواهند کرد.

 تاریخ معرفی و عرضه Apple iPhone 14
هنوز خیلی زود است که بخواهیم درباره تاریخ معرفی و عرضه آيفون‌ ۱۴ صحبت کنیمنمی‌توان اظهار نظر کرد؛ اما انتظار داریم که اپل به برنامه پاییزی هر ساله خود پایبند باشد و از آيفون‌های جدید در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ (بازه ۱۰ شهریور تا ۸ مهر) رونمایی کند. 

ساکنان کوپرتینو معمولا با فاصله نسبتا کمی در جمعه پس از مراسم رونمایی، گوشی‌های جدید را روانه بازار می کنند.

البته گاهی هم پیش می‌آید که برای برخی مدل‌ها و مخصوصا هنگامی که قرار است طراحی و یا ابعاد جدیدی را شاهد باشیم،‌ تاخیر‌هایی در عرضه رخ دهد.  به همین خاطر مدل‌های مختلف سری آيفون ۱۴ نیز احتمالا در یک روز یکسان عرضه نخواهند شد.

 ما از موارد زیر اطمینان داریم:
اپل تمایل دارد رویداد‌های خود را در روز‌های سه‌شنبه یا چهارشنبه برگزار کند. رویداد معرفی آيفون ۱۳ نیز در روز سه‌شنبه (۲۳ شهریور) برگزار شد. آيفون‌ها معمولا یک هفته و نیم پس از رونمایی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. 

پیش فروش آيفون ۱۳ در جمعه ۱۷ شهریور ماه آغاز شد و در ۲ مهر ماه نیز در اختیار خرده فروشی‌ها قرار گرفتند.

چند سال قبل ‌سایت CNET به بررسی دقیق برنامه زمانی اپل پرداخت و به فرضیه روز کارگر رسید. 

روز کارگر در آمریکا در اولین دوشنبه ماه سپتامبر برگزار می‌شود. 

بر اساس این فرضیه اگر روز کارگر در ۳ روز اول سپتامبر بیفتد،‌ اپل آيفون‌های جدیدش را هفته بعدی معرفی مي‌کند؛ اما اگر روز کارگر پس از ۵ سپتامبر باشد، اپل ۲ روز پس از آن از آيفون‌های جدید رونمایی می‌کند.

این فرضیه در چند سال اخیر کاملا جواب داده است و تنها مورد استثنا به سال ۲۰۲۰ و همه‌گیری کرونا مربوط می‌شود که برنامه اپل با یک ماه تاخیر مواجه شد. 

بنابراین می‌توان انتظار داشت که اپل در ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ از سری آيفون ۱۴ رونمایی کند و آنها را در ۲۵ شهریور ماه نیز روانه بازار کند.

 قیمت احتمالی سری آيفون ۱۴
هنوز در این مورد نیز خبر خاصی منتشر نشده است؛ اما بین آيفون ۱۲ که در سال ۲۰۲۰ معرفی شد و آيفون ۱۳ که چندی پیش عرضه شد،‌ تغییر قیمتی چشمگیری را شاهد نبودیم. 

بنابراین ساختار قیمتی کنونی می‌تواند شروع خوبی برای بحث درباره قیمت آيفون‌های ۲۰۲۲ باشد.

اپل برای مدل پایه آيفون ۱۳ پرو مکس برچسب قیمتی ۱۰۹۹ دلاری را در نظر گرفته است و برای تهیه قوی‌ترین نسخه آن نیز باید ۱۵۹۹ دلار هزینه کنید.  هرچند که مینگ چی کوئو گمان می‌کشایعات حاکی از آن است کهند آيفون ۶.۷ اینچی (منظور همان پرو مکس است) با یک کاهش زیاد و با قیمت کمتر از ۹۰۰ دلار عرضه خواهد شد.

برای مقایسه می‌توانید قیمت مدل‌های مختلف سری آيفون ۱۳ را در کانفیگ‌های مختلف در جدول بالا مشاهده کنید.

 تغییرات و بهبود‌های دوربین آيفون‌های ۲۰۲۲
2 شایعه‌ای که تاکنون درباره دوربین آيفون ۱۴ شنیده‌ایم منتشر شده بیشتر به طراحی گوشی مربوط می‌شوند. 

اول اینکه قرار است برآمدگی دوربین ناپدید شود و دوم اینکه اپل می‌خواهد به جای ناچ کابوس‌وار چند سال اخیر از حفره مرکزی نمایشگر استفاده کند. کوئو پس از معرفی آيفون 13 در یادداشتی پیش‌بینی کرد که علاوه بر حذف ناج، شاهد استفاده از دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی در مدل‌های پرو و پرو مکس iPhone 14 نیز خواهیم بود که در مقایسه با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی قبلی یک پیشرفت چشمگیر محسوب می‌شود.

دوربین آيفون 13 با بهبود‌هایی از جمله حالت سینمایی، ویدیو‌های ProRes و قابلیت زوم بهتر همراه شده بود. 

همچنین پیشتر شایعاتی منتشر شده بود که اپل می‌خواهد در تمامی اعضای سری آيفون 13 از اسکنر لایدار استفاده کند؛ اما در نهایت شرکت مطرح آمریکایی فقط از این حسگر در آيفون 13 پرو و پرو مکس استفاده کرد.
بنابراین این احتمال وجود دارد که در سال ۲۰۲۲ و با معرفی آيفون ۱۴ سرانجام این قابلیت به تمامی مدل‌های آيفون اضافه شود.

یک تغییر مورد انتظار دیگر بهبود در لنز تله فوتو آيفون است.

آیفون ۱۳ پرو مکس توانایی بزرگنمایی اپتیکال ۳ برابری را دارد که نسبتا خوب است؛ اما وقتی که آن را با سایر پرچمداران مقایسه می‌کنید،‌ دیگر جذابیتی برای شما ندارد. 

مخصوصا اینکه گلکسی اس ۲۱ اولترا سامسونگ دارای زوم اپتیکال ۱۰ برابری است.

 تاچ آيدی در زیر نمایشگر
یکی از مواردی که در بخش شایعات خیلی به آن پرداخته می‌شود، بازگشت تاچ آيدی است. 

قبلا شایعات به احتمال بازگشت Touch ID به آيفون 12 می‌پرداختند؛ اما خب چنین اتفاقی نیفتاد و در نتیجه همان افراد عنوان کردند که این اتفاق در آيفون 13 رخ خواهد داد. 

هرچند که حتی قبل از معرفی آيفون 13 نیز شایعات بار دیگر تغییر کردند و این بار گفتند که آيفون 14 حتما گوشی موعود خواهد بود.

حالا حتی این احتمال نیز خیلی قوی به نظر نمی‌رسد. در واقع کوئو در اواخر سپتامبر پیش‌بینی کرد که آيفون تا سال ۲۰۲۳ بار دیگر فناوری تاچ آيدی را در آغوش نخواهد گرفت؛ که میشود آيفون ۱۵ … درست است؟

 پایان کابوس ناچ
یکی از افشاگر‌های معروف یوتیوب و آيفون به نام Jon Prosser که سابقه انتشار اخبار درست و البته نادرست را در کارنامه خود دارد، در هفته پیش از معرفی آيفون 13 با انتشار رندر‌های آیفون 14 پرو مکس توجهات را به خود جلب کرد. وی ادعا کرد که برخی منابع داخلی در اپل تصاویر واقعی و طرح‌های شماتیک این گوشی را در اختیارش قرار داده‌اند و این رندر‌ها نیز از همان‌ها گرفته شده‌اند.
 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۷۸۲۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين