۰
رئیس کل گمرک ایران اعلام کرد:

واردات موبایل با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار از سال آینده ممنوع می‌شود

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۷
واردات موبایل با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار از سال آینده ممنوع می‌شود
واردات موبایل با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار از سال آینده ممنوع می‌شود

آی‌تی‌من- رئیس کل گمرک کشور در پاسخ به سوالی در مورد جزئیات عدم واردات موبایل‌های گرانتر از ۶۰۰ دلار بیان کرد: این سیاست تجارت است که به علت حفظ تعادل ارز کشور واردات خودروهای لوکس و موبایل‌های ۶۰۰ دلار در سال آینده پیش‌بینی نشده است که در نهایت بر تعرفه‌ها و حقوق ورودی که اخذ می‌شود تاثیرگذار است.

علیرضا مقدسی دیروز همچنین در نشست با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: سومین منبع درآمد کشور برای تامین بودجه از طریق گمرک است. سال آینده واردات خودرو و موبایل بیشتر از 600 دلار حذف می‌شود. حدود 6000 تعرفه داریم که تقریبا 4000 عدد از آنها مجوز می‌خواهند و 50 درصد از این بین بیش از یک مجوز نیاز دارند.

وی با انتقاد از حجم زیاد بروکراسی گفت: رویه‌های زیادی وجود دارد که کار گمرک را سخت می‌کند. اتاق بازرگانی می‌تواند در بسیاری از موارد در این مورد کمک کند.

رئیس کل گمرک افزود: متاسفانه ما به حسابرسی پس از ترخیص که به عنوان ابزار تسهیلات است به عنوان ابزار نظارت نگاه می‌کنیم. امیدواریم روزی آنقدر شفافیت وجود داشته باشد که از این دست مشکلات وجود نداشته باشد. مصوب شده تا پاسخ استعلامات 7 روزه داده شود که این زمان در واقع از زمانی که در سازمان استاندارد صرف می‌شود، کمتر است.

مقدسی در مورد حذف ارز 4200 تومانی خاطرنشان کرد: 25 قلم کالای اساسی داریم که 8000 ردیف و تعرفه دارند که اداره صمت آنها را دسته‌بندی و اولویت‌بندی خواهد کرد. گرچه معتقدیم که حذف ارز 4200 تومانی اثرات روانی خود را می‌گذارد ولی ممکن است بعد از مدتی این اثرات از بین بروند.

رئیس کل گمرک در پاسخ به خواسته فعالان اقتصادی مبنی بر نصب ایکس‌ری در گمرکات اظهار کرد: هر ایکس‌ری حدود 80 میلیارد تومان است که پشتیبانی آنها هم هزینه دارد. ما 160 گمرک داریم و هر روز هم گمرک و منطقه آزاد جدیدی ایجاد می‌شود. توانایی اینکه برای همه ایکس‌ری تهیه کنیم وجود ندارد اما از کمک دوستان در این مورد استقبال می‌کنیم.

مقدسی اضافه کرد: جلسه‌ای با فعالان اقتصادی داشتیم که گفته شد از ظرفیت حسابرسی پس از ترخیص استفاده کرده و مسیرهای آبی را راه‌اندازی کنیم و شرکت‌هایی که شاخص‌های معتبر را دارند بتوانند از آن استفاده کنند اما همان شرکت‌ها در زمان بررسی اسناد، این روش را قبول نکردند و گفتند نمی‌خواهند اسنادشان بررسی شود. هرچه شفاف‌تر باشیم در تجارت بین‌الملل، شرایط‌مان بهتر می‌شود. وی در مورد کارشناسان مجازی گمرک توضیح داد: کارشناس مجازی به علت حل برخی از مشکلات و کاهش نیروی انسانی بود ولی در عمل دیدیم که سرعت کار کاهش یافت و بعضاً کارشناسان با دستگاه‌ها و ماشین‌آلات منطقه دیگر آشنایی نداشتند. حتما این مورد برای رفع نواقص بررسی می‌شود. این ایده مطرح شده که کارشناس مجازی برای کالاهای اساسی حذف شود.
 
مرجع : ایلنا
کد مطلب : ۲۷۸۰۷۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين