۰
رییس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی:

تنها ۴۰ درصد کارتخوان‌ها به سامانه مالیاتی متصل هستند

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۷
تنها ۴۰ درصد کارتخوان‌ها به سامانه مالیاتی متصل هستند
تنها ۴۰ درصد کارتخوان‌ها به سامانه مالیاتی متصل هستند

آی‌تی‌من-  دهقان مدیرعامل شرکت شاپرک در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره آمار کارتخوان‌های موجود در کشور گفت: ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه پذیرش شامل کارتخوان و درگاه پرداخت اینترنتی داریم. از این میزان حدود ۸ میلیون کارتخوان‌ها  که به سایت امور مالیاتی مراجعه کرده و نسبت به پرونده مالیاتی خودشان اقدامات لازم را انجام داده اند.

وی ادامه داد: این ۸ میلیون کارتخوان بیشترین مبلغ تراکنش را داشتند؛ در واقع این تعداد حدود ۸۲ درصد مبلغ کل شبکه پرداخت را شامل می‌شود و طبیعتاً با ثبت پرونده مالیاتی و تکمیل پرونده مربوطه، عمده مالیاتی که دولت می‌تواند بگیرد را از این میزان کارتخوان اخذ می‌کند زیرا باقی مانده آنها معمولاً زیر ۳۰ میلیون تومان درآمد دارند که تقریباً معاف از مالیات هستند.دهقان گفت: مطابق لیستی که سازمان امور مالیاتی به بانک مرکزی اعلام می‌کند ما مکلف هستیم به شرکت‌های مربوطه آن لیست را ارایه کنیم و از آنها بخواهیم تا مشتریانشان را مجاب کنند که اقدام به ثبت‌نام کامل کنند. اگر این کار صورت نگیرد مجبور هستیم که اعمال قانون کنیم.

به گفته وی، بعد از پالایش‌های متعدد حدود ۸ میلیون پیش ثبت نام مالیاتی شده است یعنی این تعداد در سامانه مالیاتی پرونده پیش ثبت نام دارند و از همین تعداد دعوت شده تا ظرف یک هفته بیایند و پرونده خودشان را تکمیل کنند.

مدیرعامل شاپرک در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی در راستای ساماندهی کارتخوان‌های بانک مرکزی صورت گرفته است، گفت: از یک سال و نیم پیش اقدامات متعددی انجام شده است به طوری که زیرساخت‌ها باید فراهم می‌شد و همچنین تبعات اجتماعی کار باید رعایت می‌شد. با هماهنگی که با سازمان امور مالیاتی داشتیم از ۲۰ آذر ماه سال ۱۳۹۹ تمامی‌کارتخوان‌های جدید پس از پیش ثبت نام مالیاتی اجازه فعالیت گرفتند.

وی با بیان وجود سامانه‌ای برای چک به صورت متمرکز افزود: سامانه پیچک در بانک مرکزی چند ماه است که کار خود را آغاز کرده است و از طریق درگاه‌های مختلف بانکی بحث ثبت و انتقال چک را بین ذینفعان چک در حوزه تبادلات انجام می‌دهد. چک‌هایی که از چند ماه پیش صادر شده‌اند کلیه موارد در سامانه باید ثبت شود در غیر این صورت امکان وصول فراهم نمی‌شود.دهقان در پاسخ به این سوال که آیا برای ثبت چک‌های قبلی مشکلی وجود داشت، نیز گفت: در خصوص دسته چک‌های قبلی زیرساخت‌هایی باید فراهم می‌شد تا مردم بتوانند با توجه به چک‌های قبلی امکانات را فراهم کنند. چک‌های قبلی چک‌های صیادی بود و کد پیگیری و رهگیری استعلام داشت اما اجرای قانون در چک‌های قبلی ملاحظات فنی متعددی داشت.وی افزود: چک‌های حقوقی و حقیقی باید ساماندهی شوند. تا جایی که مطلع هستیم عمده چک‌های در دست مردم یا تمام شده و یا در حال اتمام است. امید داریم با چک‌های جدید کلیه موارد در سامانه مربوطه ثبت و ربط شود و تبادلات انجام شود.

دهقان با رد این که دستگاه مجهول الهویه به هیچ وجه نداریم، گفت: هویت دستگاه‌ها مشخص است، دارندگان کارتخوان‌ها طبیعتاً در مراجعه به سازمان امور مالیاتی می‌توانند دستگاه‌هایی که متعلق به آنها نیست را خارج کنند و از طریق شرکت‌های ارایه‌کننده خدمات پرداخت موضوع را دنبال کنند.

مدیر شاپرک گفت: کسانی که به هر دلیلی سامانه و پایانه‌ای به نام آنها ثبت شده اطلاعات شما موجود است و از بین نمی‌رود. مجموع مبالغ درگاه‌ها به امور مالیاتی ارایه می‌شود.

 تنها 2 میلیون کارتخوان پرونده مالیاتی دارند
در ادامه برزگری رییس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این سوال که چند درصد از کارتخوان‌ها به سامانه مالیاتی متصل هستند، گفت: ۲ میلیون و ۴۲۶ هزار کارتخوان و درگاه الکترونیکی پرداخت به پرونده‌های ما اتصال پیدا کرده است. ۲ میلیون و ۳۲۱ هزار درخواست غیر فعال سازی کارتخوان را داشتند. مجموعا ۴ میلیون و ۷۴۷ هزار کارتخوان و درگاه پرداخت به سامانه ما متصل است. در واقع از ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار درگاه پرداخت و کارتخوان تاکنون ۴۰ درصد  به سامانه مالیاتی متصل شده اند.وی در خصوص اقدامات انجام شده برای ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان نیز گفت: در دو ماه گذشته فرایندها را تغییر داده ایم. امکان ثبت نام را برای دست فروشان، مشاغل خودرو و سایر موارد و حتی اشخاصی که با وانت کار می‌کنند فراهم کرده‌ایم لذا امکان ثبت نام برای این اشخاص در درگاه سازمان امور مالیاتی به صورت سیستمی‌فراهم شده است.

برزگری افزود: ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان ماده ۱۱ قانون است.قانون مواد متعددی دارد. قانون گستردگی کاملی در خصوص بحث ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان بانکی دارد از یک ماه پیش مقدمات کار را فراهم کرده‌ایم تا حساب‌های تجاری و غیرتجاری تفکیک شوند که در قالب ماده ۱۰ قانون اقدامات لازم صورت گرفته است یعنی به صورت سلسله مراتب کار باید پیش برود.

رییس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی ادامه داد: با توجه به برنامه زمان‌بندی که برای اجرای قانون ساماندهی پایانه‌های فروشگاهی در نظر گرفته شده است ، سازمان امور مالیاتی آخرین مهلتی که برای ماده ۱۱ در نظر گرفته پایان بهمن ماه است. از پایان بهمن ماه اطلاعات را برای بانک مرکزی ارسال خواهیم کرد تا اگر کسی دستگاه کارتخوان دارد غیرفعال کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا جریمه مالیاتی درخصوص دستگاه‌های کارتخوان داریم نیز گفت: جریمه مالیاتی برای دستگاه‌های کارتخوان نداریم ولی قطعا اگر کسی نزد ما پرونده مالیاتی نداشته باشد و فعالیت اقتصادی داشته باشد ، اظهارنامه مالیاتی نمی‌تواند ارایه کند و کسی که اظهارنامه مالیاتی نداشته باشد قطعاً از معافیت مالیاتی برخوردار نخواهد شد.

3 میلیون کارتخوان به نام فوتی‌ها است
صفائی رییس کمیته مالیاتی مجلس شورای اسلامی‌نیز در این برنامه در خصوص اینکه آیا مجازاتی برای افرادی که قانون را اجرا نمی‌کنند در نظر گرفته شده است، گفت: تا به حال نسبت به ترک فعل‌ها در کشور مجازاتی برای افرادی که قانون را اجرا نمی‌کردند، صورت نمی‌گرفت. قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان قرار بود در سال ۹۸ اجرایی شود، اما این اتفاق نیفتاد. در بحث سازمان امور مالیاتی هم قرار بود این قانون از ابتدای خرداد ۱۴۰۰ اجرایی شود، اما آن هم اجرایی نشد.

وی افزود: مجلس سازمان امور مالیاتی را مکلف به اجرای ماده ۲۳۴ کرد و با صراحت سازمان مالیاتی را مکلف به رجوع به دستگاه قضائی کرد.

وی در خصوص تعداد کارتخوان‌هایی که به نام فوتی‌ها فعال است نیز گفت: طبق گزارش‌های بانک مرکزی، بیش از ۳ میلیون کارتخوان به فوتی‌ها و بی هویت‌ها تعلق داشته است. به این ترتیب مورد ابطال قرار گرفته اند و با این احتساب حدود ۳ میلیون ابطال و خروج صورت گرفته است و بیش از ۱۰ میلیون باقی مانده اند و طبق آخرین آمار، حدود ۴ میلیون سامانه و درگاه به شبکه متصل هستند. اجرا نشدن قانون یکی از مشکلات موجود در کشور است.
 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۸۲۸۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين