۰

دریافت مابه التفاوت نرخ ارز در حقوق گمرکی، عطف به ماسبق نشود

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۴
دریافت مابه التفاوت نرخ ارز در حقوق گمرکی، عطف به ماسبق نشود
دریافت مابه التفاوت نرخ ارز در حقوق گمرکی، عطف به ماسبق نشود

آی‌تی‌من-  رئیس مجمع واردات علیرضا مناقبی در واکنش به تصویب نامه هیأت وزیران به شماره 22446/ت 59761 هـ مورخ 17/02/1401 که در آن تغییر 440 ردیف تعرفه گمرکی ابلاغ شده است نوشت:

بواسطه این تغییرات، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی از 4200 تومان به نرخ ETS بانک مرکزی نیز رخ می دهد و عجیب این است که در این بخشنامه که در 17 اردیبهشت سال جاری ابلاغ شده است، تاکید شده که این بخشنامه از ابتدای سال جاری لازم الاجرا است.

واقعیت این است که بسیاری از تأمین کنندگان و واردکنندگان کالاهای خود را پیش از زمان این ابلاغیه  به بازار عرضه و به فروش رسانیده اند و این بخشنامه نباید عطف به ماسبق شود.

طبق بند 1  بخش (هـ ) از تبصره 7 در قانون بودجه سال 1401 کل کشور “نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی بر اساس برابری نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی نرخ سامانه مبادله الکترونیکی (ETS) در روز اظهار و مطابق ماده 14 قانون امور گمرکی می باشد و قیمت گذاری کالاهای وارداتی نیز بر اساس آن انجام می شود.

گفتنی است کالاهایی همچون تجهیزات رایانه‌ای، موبایل، تبلت و ... تمام مراحل اظهار، ترخیص و فروش آن به مصرف کننده قابل رهگیری است و دقیقا مشخص است که پیش از این ابلاغیه قیمتگذاری و به بازار عرضه شده اند. ضمن اینکه توجه به این موضوع هم ضروری است که این کالاها در سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت گذاری شده اند و سازمان مذکور قیمت را بر اساس همان نرخی که گمرک در روز ترخیص اعلام داشته است، تعیین و بازرگانان با همان میزانِ تعیین شده سازمان، کالاها را به فروش رسانیده اند.

بنابراین پیشنهاد ما این است که با توجه به مشکلاتی که ممکن است رخ دهد، این بخشنامه از تاریخ ابلاغ اجرایی شود و عطف به ماسبق نشود.
 
مرجع : تسنیم
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۸۸۲۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين