۰
گوشی‌های اپل در رده کالایی لوکس و غیرضروری

واردات آیفون ممنوع شد

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۳
واردات آیفون ممنوع شد
واردات آیفون ممنوع شد

آی‌تی‌من - در حالی که هفته پیش واردکنندگان موبایل در سامانه جامع تجارت با پیامی مبنی بر ثبت سفارش آیفون از یکم خرداد ممکن می‌شود، مواجه شده بودند و انتظار می‌رفت که از یکشنبه اول خردادماه امکان ثبت سفارش این مدل گوشی‌ها فراهم شود، اما از دیروز شرکت‌‌های واردکننده در سامانه با پیامی با این مضمون روبه‌رو شده‌اند:

«با توجه به قرارگیری تلفن همراه با برند Apple در گروه کالایی27 امکان ثبت سفارش آن وجود ندارد.»

به گزارش انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، گروه کالایی 27 یعنی کالاهای لوکس و غیرضروری؛ به این ترتیب به نظر می‌رسد ممنوعیت واردات آیفون از هم‌اکنون اجرا شده، البته هنوز ابلاغیه‌ای در این زمینه صادر نشده است. بنابراین اینکالا از این پس فقط به اشکال غیرقانونی و قاچاق و البته با قیمت‌های عجیب و غریب به دست مشتری می‌رسد.

البته انجمن واردکنندگان اعلام کرده که در تلاش برای گفتگو با مسوولان امر است تا بتواند جلو این تصمیم را بگیرد چرا که غیر از واردکنندگان، اصناف هم تحت تاثیر این تصمیم قرار می‌گیرند.

اگرچه به نظر می‌رسد این موضوع اجرایی شده و دیگر با گفتگو و رایزنی حل نخواهد شد، اما باید منتظر بمانیم و ببینیم که طی یکی دو روز آینده چه اتفاقی می‌افتد.

در همین راستا دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان موبایل درباره تصمیم ممنوعیت واردات تجاری آیفون، بر این عقیده است که این کار نه تنها صرفه‌جویی ارزی به دنبال ندارد، بلکه ممکن است به افزایش قیمت آیفون و رونق گرفتن قاچاق این کالا با خرید و فروش پاسپورت و واردات مسافری منجر شود.

امیر اسحاقی درباره ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون بیانکرد: برند اپل اکنون در سامانه جامع تجارت از گروه ۲۳ وارد گروه ۲۷ کالایی یا گروه کالاهای لوکس و غیرضروری شده که عملا گروه کالاهای ممنوعه است و به نظر می‌رسد تصمیمات نهایی در این باره گرفته شده، آن هم در شرایطی که از اول سال بلاتکلیفی‌هایی در این خصوص وجود داشت.

وی ادامه داد: از ابتدای سال، تصمیمات مهم اقتصادی برایبازرگانان گرفته شده، اول تعرفه گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار را از ۵ درصد به ۱۲ درصد افزایش دادند، بعد اعلام کردند که به آنها ارز نیمایی اختصاص نمی‌دهیم و باید ارز صاداتی بگیرند، بعد صندوق حمایت از تولید را تشکیل دادند که درآمد این ارز واردات آیفون و کالاهای بالای ۶۰۰ دلار به تولید گوشی‌هایارزان قیمت اختصاص یابد و در این مدت همه همکاری‌ها از طرف بخش خصوصی صورت گرفت، اما درنهایت این تصمیمگرفته شد.

 قیمت آیفون به‌شدت گران می‌شود
دبیر اجرایی انجمن واردکنندگان موبایل درباره تبعات اینتصمیم توضیح داد: در بازار ما ۵۰۰۰ واحد صنفی وجود دارد و ۲۵۰ شرکت فقط واردکننده آیفون هستند، این واحدها سرپرست خانوار هستند و وضعیت امرار معاششان به این گروه کالاییبستگی دارد، مگر می‌شود برای این حوزه یک‌شبه تصمیمبگیرند و تبعات آن را در نظر نگیرند. همچنین این تصمیمممکن تبعات دیگری در جامعه داشته باشد؛ اولا قیمت این کالا به‌شدت افزایش پیدا کند و تجارت آن سوداگرانه شود و هرکسیکه این گوشی را داشته باشد، از ترس سرقت آن احساس خطر کند.

اسحاقی ادامه داد: از طرف دیگر سال گذشته بالغ بر یکمیلیون گوشی بالای ۶۰۰ دلاری وارد کشور شده، با ممنوعیتواردات، خدمات این کشورها به چه صورت باید ارایه شود؟ ما تا ۱۸ ماه خدمات پس از فروش داریم و کسی به این فکر نکرده در حالی که ما نمی‌توانیم قطعه وارد کنیم، بلکه گوشی وارد کرده و قطعات آن را جدا و برای خدمات استفاده می‌کنیم، در این شرایطحوزه خدمات پس از فروش یک آسیب جدی خواهد دید و مشکل آن هم به این زودی برطرف نمی‌شود و مردم نمی‌دانند که چطور برای کالایشان سرویس بگیرند.

وی همچنین با بیان اینکه با ممنوعیت قانونی واردات آیفون،قاچاق مسافری در این حوزه به‌شدت رونق می‌گیرد، افزود: همینالان در دو ماه اخیر به‌شدت کالای قاچاق مسافری وارد کشور شده که هم ارز قاچاق از کشور خارج می‌کند و هم گوشی‌هایی وارد شده که گارانتی ندارد، بلکه یک کالای بی‌اصالت است و در صورت مشکلات‌ آن، دست مردم به جایی بند نیست. حتی اگر این گوشی‌ها رجیستری هم نشوند، باز هم با وای‌فای یاروترهای جیبی از آنها استفاده خواهند کرد، با این کار تنها واردات را از بخش قانونی گرفتند و کالای با اصالت و با خدمات وارد کشور نشود، اما قاچاقچی‌ها گوشی را وارد می‌کنند و همینالان تبلیغات زیادی از فروش کالا به صورت مسافری و خرید و فروش پاسپورت وجود دارد.

• با ممنوعیت واردات، صرفه‌جویی ارزی رخ نمی‌دهد
تمام این تصمیماتی که در حوزه وزارت صمت گرفته می‌شود، به دلیل این است که کمیته تخصصی تلفن همراه بلاتکلیف بوده و احیا نشده است. با جدا فکر کردن و تصمیم گرفتن، تصمیماتغلط گرفته می‌شود. توجیه آنها برای این تصمیم این است که می‌خواهند مدیریت ارزی کنند، در حالی که قرار نیستصرفه‌جویی اتفاق بیفتد که بتوانند با یک میلیارد دلار صرفه‌جویی، خودرو وارد کنند، چون بازار ایران و کالاهای بالای۶۰۰ دلار را به سامسونگ تقدیم می‌کنیم و تقاضا از یک کالای۶۰۰ دلاری به یک کالای دیگر منتقل می‌شود که سهامداران آن هم آمریکایی هستند.

وی درباره انتقادات درباره میزان ثبت سفارش گوشی‌های بیانکرد: می‌گویند چرا ثبت سفارش زیادی صورت گرفته است و به گزارش‌هایی از ۷ میلیارد دلار ثبت سفارش اشاره می‌کنند و می‌گویند حتما این میزان تا پایان سال چندین برابر می‌شود،اما این گزارش رسما غلط است.
 
 
کد مطلب : ۲۷۸۸۷۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين