۰
رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران اعلام کرد:

افزایش قاچاق لپ‌تاپ استوک اروپایی به تهران

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۸ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۰

آی‌تی‌من- محمدرضا فرجی تهرانی گفت: لپ‌تاپ‌های دست دوم از اروپا به طور قاچاق و از امارات وارد کشور می‌شود. این لپ‌تاپ‌ها بیشتر از طریق پست، فضای مجازی، کانال‌های تلگرامی‌و اینستاگرامی‌به مردم فروخته می‌شود.

فرجی گفت: علت رونق گرفتن لپ‌تاپ دست دوم این است که هزینه تمام شده واردات این مدل لپ‌تاپ‌ها حدود هشت تا ۱۵ درصد ارزان‌تر از کالاهایی است که تاجران به شکل رسمی‌وارد کشور می‌کنند.

محمدرضا فرجی تهرانی توضیح داد: به دلیل کاهش قیمت‌های تمام شده، میل خرید مردم برای خرید لپ‌تاپ دست دوم بیشتر شده‌است.

او در توصیه‌ای به مردم گفت: واردات تمام لپ‌تاپ‌های استوک اروپایی قاچاق است. بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی از این لپ‌تاپ‌های استوک به شکل آکبند و نو به مردم فروخته می‌شود. در حالی که متقاضیان بعد از استفاده از این لپ‌تاپ‌ها متوجه می‌شوند که این کالا سوخته‌است.

فرجی تهرانی در این باره ادامه داد: پیسنهاد ما به متقاضیان این است به جای خرید کالاهای استوک که عموما هشت تا ۱۵ درصد ارزان‌تر هستند؛ لپ‌تاپ گارانتی‌دار بخرند.

او بیان کرد: در کمیسیون شکایت اتحادیه مراجعه مردم بابت خرید لپ‌تاپ‌های استوک زیاد بوده‌است. چرا که بخشی از این کالا زمانی که به دست مصرف کننده رسیده معیوب یا سوخته است.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت: امیدواریم سختگیری‌ها و برخورد سازمان تعزیرات و وزارت صمت برای واردات لپ‌تاپ‌های استوک و دست دوم بیشتر شود. در سال‌های گذشته قاچاقچی برای واردات اقلام ریسک کمتری می‌کردند. اما اکنون با وجود خط‌های اعتباری یک بار مصرف این کالاها از طریق صفحه‌های اینستاگرامی ‌به متقاضیان می‌فروشند و درب منزل تحویل می‌‎‌دهند.

او با اشاره به برنامه اتحادیه برای جلوگیری از کالاهای قاچاق بیان کرد: اتحادیه فناوران بارها نسبت به واردات غیر رسمی‌لپ‌تاپ استوک اروپایی به مسوولان هشدار داده‌است. اما عدم توجه مسوولان باعث فروش این کالا در فضای مجازی شد.
 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۹۳۰۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين