۰

شارژرهای آیفون تغییر می‌کند

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۰
شارژرهای آیفون تغییر می‌کند
شارژرهای آیفون تغییر می‌کند

آی‌تی‌من- اپل ناچار خواهد بود شارژر گوشی‌های آیفون در اتحادیه اروپا را از پاییز سال ۲۰۲۴ برای رعایت مقررات جدیدی که استفاده از یک پورت شارژ واحد برای اکثر دستگاه‌های الکترونیکی را الزامی‌کرده است، تغییر دهد.

این اصلاحات با اکثریت آراء در پارلمان اروپا تصویب شد و نخستین مقررات در نوع خود است که در جهان اعلام می‌شود و می‌تواند نقش اتحادیه اروپا به عنوان تعیین کننده استاندارد جهانی در فناوری تلفن را تحکیم کند. این رای، توافقی که پیشتر میان موسسات اتحادیه اروپا انجام شده بود را تایید کرد.

مقررات جدید، کابل‌های رابط یو اس بی-سی (USB-C) دستگاه‌های اندرویدی را استاندارد اصلی در اتحادیه اروپا اعلام کرده و اپل را وادار می‌کند پورت شارژ برای آیفون و محصولات دیگرش را تغییر دهد.

این مقررات از سال ۲۰۲۶ برای لپ‌تاپ‌ها هم اعمال می‌شود و به تولیدکنندگان فرصت بیشتری برای عمل به این مقررات می‌دهد، اما بسیاری از آن‌ها پیش از این، استفاده از کابل شارژ یو اس بی-سی را آغاز کرده‌اند.

انتظار می‌رود اپل در میان فروشندگان بزرگ دستگاه‌های الکترونیکی، از این تغییرات بیشترین تاثیر را متحمل شود، اما تحلیلگران می‌گویند اگر این تغییر، خریداران را تشویق کند دستگاه‌های جدید این شرکت را به جای مدل‌های بدون شارژ یو اس بی-سی خریداری کنند، می‌تواند مثبت باشد.

به گفته تحلیلگران، مقررات جدید شامل دستگاه‌های کتابخوان الکترونیکی، ایرباد و فناوری‌های دیگر هم می‌شود و از این رو، تغییرات مذکور محصولات سامسونگ، هواوی و سایر تولیدکنندگان دستگاه‌های الکترونیکی را هم دربرمی‌گیرد.

الکس آگیوس سالیبا، قانونگذار اتحادیه اروپا که این اصلاحات را در پارلمان اتحادیه اروپا پیش برد، اظهار کرد: تحت مقررات جدید، تلفن‌های همراه و دستگاه‌های دیگری که پس از پاییز سال ۲۰۲۴ فروخته می‌شوند، باید یک شارژر یکسان داشته باشند. شارژر‌های قدیمی‌غیرقانونی نخواهند بود تا مصرف کنندگان بتوانند همچنان از دستگاه‌های قدیمی‌تر خود استفاده کنند.

با در نظر گرفتن بزرگی بازار اتحادیه اروپا، مقررات جدید ممکن است باعث تغییراتی در کشور‌های دیگر شود. در مجموع ۱۳ نوع دستگاه الکترونیکی مشمول استاندارد شارژ واحد می‌شوند. پارلمان اروپا پیشنهاد اولیه کمیسیون اروپا که تنها هفت نوع دستگاه را دربرمی‌گرفت را گسترش داد. قانونگذاران اروپایی، اعمال این مقررات برای لپ‌تاپ‌ها از سال ۲۰۲۶، را اضافه کردند. اپل درگذشته هشدار داده بود که این پیشنهاد، به نوآوری لطمه زده و کوهی از زباله‌های الکترونیکی را ایجاد می‌کند. این تغییر، سال‌ها مورد بحث بود و باعث شکایت کاربران آیفون و اندروید شده بود که ناچار بودند از شارژر‌های مختلفی برای دستگاه خود استفاده کنند.
مرجع : ايسنا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۹۹۱۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما