۰

محتواهای مورد بازبینی ساترا نشانه‌گذاری می‌شوند

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۵
محتواهای مورد بازبینی ساترا نشانه‌گذاری می‌شوند
محتواهای مورد بازبینی ساترا نشانه‌گذاری می‌شوند

آی‌تی‌من- سعید مقیسه رییس ساترا بخش خبری ساعت 10 شبکه خبر درباره چگونگی بازبینی آثار منتشر شده در رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر بیان کرد: ساترا وظیفهتنظیم مقررات و نظارت و صدور مجوز برای این رسانه‌ها را بر عهده دارد. موضوع ممیزی یا نظارت بر محتوا در چند مرحله به انجاممی‌رسد. یکی در مرحله صدور مجوز ساخت است یعنی زمانی که یکی از تولیدکنندگان محتوا، متقاضی تولید یک سریال یا برنامه است؛در این مرحله فیلمنامه یا طرح برنامه بعد از ارایه در شورای مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرد، ایرادهای احتمالی بیان می‌شود و اگرنیاز به مشاوره با کارگردان‌های خبره این کار‌ وجود داشته باشد، این کار نیز انجام خواهد شد و در نهایت مجوزهای ساخت صادرمی‌شوند.

وی افزود: مرحله دیگری از نظارت بعد از تولید محتواست. در این مرحله آثار تولید شده به‌منظور تطبیق با محتوایی که قرار بوده به تولیدبرسد یا تولیداتی که به شکل تامینی تهیه شده‌اند مانند فیلم‌های خارجی دوبله شده، در شورای دیگری توسط بازبین‌ها مورد بررسی قرارمی‌گیرند و در پایان مجوز آنها صادر خواهد شد.

مقیسه در ادامه عنوان کرد: نوع دیگری از نظارت مربوط به شروع کار سکوی انتشار محتوا در فضای مجازی است که در این مورد، سکومجوز آغاز به کار خود را از ساترا دریافت می‌کند. با توجه به سوابق سکو و توانمندی مسوولان آن، دوره‌های آموزشی برای آنها برگزارخواهد شد و در مقاطع مختلف نسبت به عملکرد صحیحی که دارند رتبه‌بندی می‌شوند. حمایت‌های سازمان صدا و سیما و ساترا ازسکوها، مبتنی بر همین نظام رتبه‌بندی است. رییس ساترا درخصوص تعداد رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر که تاکنون مجوز فعالیت خود از این سازمان دریافت کرده‌اند، گفت: حدود300 رسانه تا به‌حال از ساترا مجوز گرفته‌اند که این 300 سکو رقمی‌بالای 80 درصد بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

وی درباره نحوه دریافت نکات و انتقادات کاربران سکوها خاطرنشان کرد: ما دارای دو نوع رسانه ناشرمحور و کاربرمحور هستیم. مسوولان هر دو نوع این رسانه موظف هستند، زمینه گزارش‌های مردمی‌را فراهم آورند. بنابراین بایستی به طور حتم رسانه‌این امکان رافراهم کند تا به عنوان مثال برای گزارش مشاهده محتوای منتشر شده در رسانه از نظر هم راستا نبودن با ارزش‌های ایرانی_اسلامی،عدم رعایت رده‌بندی سنی، عدم تطبیق اطلاعات اثر با محتوای آن و... اولا به رسانه امکان اعلام وجود داشته باشد؛ در درجه دوم وبگاه ساترا بخشی را برای دریافت گزارش‌های مردمی‌در نظر گرفته است که کاربران امکان مراجعه به آن و ثبت گزارش‌های خود را دارند.

وی افزود: وقتی گزارشی در این بخش ثبت شود ما از رسانه مطالبه می‌کنیم و قاعدتا در این شرایط، رسانه اصلاحات را مدنظر قرارمی‌دهد.

مقیسه در ادامه گفت: در این شرایط که تعداد محتواها بسیار بالاست بازبینی‌ها به روش‌های مختلفی روی سرویس به‌انجام می‌رسند. البته نه برای همه محتواها. بنابراین محتوای بارگذاری شده لزوما مورد تایید ساترا نیست و بازبینی نشده است. اگرخانواده‌ها محتوای مورد داری را مشاهده کردند می‌توانند گزارش دهند. هرچه میزان بازدید بالاتر رود، به همان نسبت میزان بازبینی هم بالا می‌رود اما درنهایت به سمتی پیش می‌رویم که تمامی محتواهای حرفه‌ای رسانه‌ها دارای بازبینی باشند.

مقیسه افزود: درصدد هستیم محتواهایی که مورد بازبینی ساترا قرار گرفته‌اند را با قرار دادن یک نشان مشخص کنیم تا مردمبه‌واسطه دیدن این نشان به محتوای بازبینی شده اطمینان پیدا کنند.

وی راجع به حمایت‌های مختص به رسانه‌های مشمول رتبه‌بندی ساترا عنوان کرد: سازمان صدا و سیما یا ساترا برای تنظیم‌گری ایجابی رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر دارای مجوز از این سازمان، حمایت‌هایی را در نظر گرفته است. به عنوان مثال تقریبا ماهانه تعدادی محتوا صدا و سیما متناسب با ایام را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد. تاکنون هفت بسته محتوایی شامل 100 قطعه محتوا اعم از فیلم،سریال و برنامه صدا و سیما را برای آنها درنظر گرفته‌ایم. این بسته‌ها به‌صورت رایگان در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است که رسانه‌هااین امکان را دارند بهای آنها را از کاربران دریافت کنند.

مقیسه افزود: همچنین رسانه‌ها در این بسته‌های محتوایی امکان داشتن شبکه‌های صدا و سیما به صورت قاب اختصاصی (iframe) رادر اختیار داشته‌اند. مورد دیگر رایگان شدن هزینه‌های بازبینی محتوا است که پیش از این با دریافت هزینه همراه بود. جلسات مشاوره‌‌ای اعم از مشاوره‌های کسب و کار و اقتصادی و دوره‌های آموزشی برای مدیران رسانه‌ها در دانشکده صدا و سیما در آغاز کارو دریافت دانشنامه از جمله این حمایت‌ها است.

رییس سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر(ساترا)، درخصوص چگونگی پخش مسابقات فوتبال جام جهانی 2022 قطر در رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر گفت: این مسابقات از شبکه سه سیما، ورزش و فراتر و همچنین شبکه‌های مختلف رادیویی به شکل زنده  با کیفیت 4 K و از طریق تلوبیون که آی‌پی‌تی‌وی متعلق به صدا و سیماست و آی‌پی‌تی‌وی‌های طرف قرارداد که شامل پنجشرکت هستند، پخش خواهند شد. به جز این موارد نیز به مجوزگیرندگان ساترا به صورت قاب اختصاصی (iframe) این بازی‌ها ارایه می‌شود.

وی درخصوص حمایت از رسانه‌ها عنوان کرد: برخی اوقات رسانه‌ها در عملکرد خود دچار تخلفاتی می‌شوند که به ازای این تخلفات رتبه‌هایی از آنها کاسته می‌شود اما بعدا جبران می‌کنند؛ در همین راستا ما برای حمایت از آنها همواره در نظر داریم طرازی مثبت داشته باشند. اگر رسانه‌ای به عنوان رسانه متخلف شناخته شود ولو اینکه این تخلفات منجر به تعلیق مجوز آن نشده باشد مشمول حمایت‌ها نخواهد بود. اما اکثر رسانه‌ها منظم هستند و از حمایت‌های ساترا بهره‌مند می‌شوند.

مقیسه در پایان درمورد کاهش بحث سلیقه در اعمال ممیزی‌های آثار رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر خاطرنشان کرد: برای کاهش احتمال سلیقه‌ای دیده شدن ممیزی‌ها، کارگزاری‌های بیرونی که مسوول ممیزی بودند را حذف کردیم و در حال حاضر این امر، توسط بازبین‌های سازمان به انجام می‌رسد که باعث وجود وحدت رویه است. همچنین ضوابط موجود در این حوزه را در وبگاه ساترا منتشرکرده‌ایم؛ علاوه بر آن تمامی تولیدکنندگان و مسوولان محتوایی رسانه‌ها در ابتدای کار خود، آموزش‌های لازم را می‌بینند. برگزاری جلسات مشاوره‌ای برای برطرف کردن هر ایراد گرفته شده نیز وجود دارد. ما همواره درصددیم تا بیشترین تعامل را با رسانه‌ها برقرار کنیم تاکمترین اختلاف سلیقه را شاهد باشیم.
 
کد مطلب : ۲۸۰۲۷۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين