۰
بلند پروازی ۴۳ میلیارد یورویی

اتحادیه اروپا قطب نیمه رسانا می‌شود

تاریخ انتشار
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۵
اتحادیه اروپا قطب نیمه رسانا می‌شود
اتحادیه اروپا قطب نیمه رسانا می‌شود

آی‌تی‌من-  بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: این توافق از سوی سفرای اتحادیه اروپا حمایت شد. این توافق، دامنه کارخانه‌های تراشه که نخست در نوع خود به شمار می‌روند و واجد دریافت کمک دولتی هستند را گسترش می‌دهد اما برخلاف درخواستی که بعضی از کشورها در اوایل پاییز داشتند، به همه کارخانه‌های سازنده تراشه‌های خودرو، اجازه نمی‌دهد از این کمک برخوردار شوند.

همچنین تهمیدات بیشتری برای زمانی که کمیسیون اروپا می‌تواند وضعیت اضطراری اعلام کرده و در زنجیره تامین شرکتها مداخله کند، اضافه می‌کند.

یکی از جنجالی‌ترین مسائل، استفاده از منابع مالی اتحادیه اروپا بوده است. پس از این که صنایع تراشه کوچک این موضوع را مطرح کردند که تنها کشورهای بزرگی مانند  آلمان که فعالیت‌های بزرگ‌تری دارد، از این بودجه منفعت خواهد برد، کشورهای اتحادیه اروپا موافقت کردند ۴۰۰ میلیون یورو بودجه پژوهش را به بخش نیمه رسانا منتقل نکنند. سفرای اتحادیه اروپا می‌خواهند کمیسیون این پول را از محل دیگری تامین کند.

انتظار می‌رود توافق اخیر در نشست ماه آینده وزیران اتحادیه اروپا تصویب شود. پارلمان اروپا باید طرح خود را تصویب کند تا این سه نهاد بتواند درباره توافق نهایی مذاکره کنند.

اتحادیه اروپا تولید ۲۰ درصد از نیمه رساناهای جهان تا سال ۲۰۳۰ را هدف گذاری کرده است. کمیسیون اروپا این طرح را که قانون تراشه‌های اتحادیه اروپا نام دارد، اوایل امسال اعلام و حدود ۳۲ میلیارد یورو برای صنعت نیمه رسانا در این منطقه شامل پژوهش و تولید، پیش بینی کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این طرح تا سال آینده نهایی نخواهد شد اما شماری از شرکت‌ها شامل اینتل، گلوبال فوندریز، اس تی ام الکترونیکس ان وی و اینفینئون تکنولوژیز، ساخت کارخانه‌های جدید تولید نیمه رسانا را اعلام کردند.
 
مرجع : ايسنا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۰۲۹۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين