۰
درخواست پول نقد زیاد شد!

سرگردانی مردم برای دریافت پول از خودپردازها

تاریخ انتشار
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۶
سرگردانی مردم برای دریافت پول از خودپردازها
سرگردانی مردم برای دریافت پول از خودپردازها

آی‌تی‌من-  البته سال‌های گذشته این طور نبود چرا که اگر کسی نیاز ضرور به پول نقد داشت و دسترسی به دستگاه‌های ای تی ام برای آن امکان پذیر نبود به راحتی می‌توانست با استفاده از دستگاه‌های کارتخوان فروشگاه و یا مغازه‌ها آن را تهیه کند، اما اکنون این طور نیست چرا که انجام هر تراکنشی مالیات دارد و صاحبان کارتخوان‌ها ازبیم وضع مالیات بر تراکنش‌ها، متقاضیان پول نقد را با کشیدن کارت همراهی نمی‌کنند.

بانک مرکزی اخیرا حداکثر تراکنش خرید روزانه از هر کارت متعلق به مشتری حقیقی بانک‌ها از طریق پایانه‌های فروشگاهی و درگاههای پرداخت اینترنتی را از ۵۰ به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش داد. اقدامی‌که منجر به آن شد تا مشکل مشتریان خرید ارز در صرافی‌ها ازچند کارت بانکی تا حدودی رفع شود.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد بانک مرکزی باید برای افزایش تعداد شارژ پول دستگاه‌های خودپرداز، بانک‌ها و مشتریانی که دارای دستگاه خودپرداز هستند را ملزم به چنین امری کند یا اینکه رقم روزانه پرداخت پول نقد را متناسب با نرخ تورم و کم ارزش شدن پول بیشتر نماید تا مردم برای تهیه پول نقد سرگردان نشوند. به گفته کارشناسان، بانک مرکزی همانطورکه درتعطیلات نوروزی تامین نیاز به پول نقد را با افزایش سقف دریافت روزانه هرکارت از ۲۰۰ هزارتومان به ۵۰۰ هزارتومان می‌رساند در این زمینه نیز باید چاره اندیشی کند.

البته این بانک گویا برای جلوگیری ازسوءاستفاده‌های احتمالی میزان پرداخت روزانه از خودپردازها را ۲۰۰ هزارتومان در نظر گرفته که اکنون با تورم بسیار بالا رقم ۲۰۰ هزار تومان چاره ساز نیست. هرچند با ایجاد زیرساخت‌های مدرن و ابزارهای نوین فراون چون موبایل بانک، اینترنت بانک و ...امورات نقل و انتقال پول تسهیل شده است تا در امور روزمره مردم نیاز چندانی به اسکناس نداشته باشند اما با توجه به اینکه هنوز پول نقد برای خیلی‌ها کاربرد دارد و یا بعضا از چنین سیستم‌هایی و ابزارهایی برخوردار نیستند از طرفی نیز محدودیت‌های اینترنتی نیز این روزها در نقل و انتقال پول تاثیر گذارشده است، بنابراین بانک مرکزی باید نسبت به حل چنین موضوعی اقدامات لازم را بکار گیرد.

ابراهیم رزاقی، کارشناس اقتصادی گفت: ۲۰۰ هزار تومان سهمیه روزانه دریافت پول نقد از دستگاه‌های خود پرداز متناسب با رشد قیمت همه کالاها و خدمات رقمی‌بسیار ناچیز است آنطور که بعضا برخی از خودپردازها یا پولی کافی ندارند یا اینکه فقط تراول به کابران می‌دهند، این به آن معناست که ارزش پول نزول کرده و استفاده از پول نقد برای تامین ضروریات روزمره زندگی بیشتر شده است.

این استاد بازنشسته دانشگاه اضافه کرد: ازآنجایی انجام تراکنش‌های متعدد برای بانک‌ها سودآوری را به دنبال دارد، سیستم بانکی براستفاده از انجام نقل و انتقال پول بصورت الکترونیکی تمرکز دارد این امرهرچند در راستای پیشرفت تکنولوژی و آسان شدن امورات صحیح به نظر می‌رسد، اما نباید در تامین نیاز پول نقد برای مردم از طریق تامین ذخایر دستگاه‌های خودپرداز کم توجه باشد.

از طرفی بانک مرکزی بایستی با تجدید نظر در تصمیمات خود رقم پرداخت روزانه مردم به پول نقد را به همان ۵۰۰ هزار تومان روز ایام نوروزی برساند و اگر مشکلی در این زمینه می‌بیند آنرا حل و فصل کند چرا که تورم افزایش یافته و پرداخت روزانه ۲۰۰ هزار تومان پول نقد برای انجام امور روزمره آن هم در این روزها دردی را دوا نمی‌کند.

آلبرت بغزیان، کارشناس اقتصادی نیز در خصوص علت کاهش پول نقد در دستگاه‌های خودپرداز گفت: این موضوع ناشی از عوامل متعددی است که اکنون خیلی‌ها را گرفتار کرده است. نتیجه وضع مالیات بر روی تراکنش‌های بانکی دستگاه‌های کارتخوان اکنون طوری شده است که خیلی از پزشکان بیماران را مجاب به پرداخت پول نقد می‌کنند چه برسد به دستفروشانی که بساطشان را در نزدیک عابربانک‌ها پهن می‌کنند تا فروشی با پول نقد داشته باشند و مالیاتی برای آنها با انجام تراکنش‌ها دستگاه‌های کارتخوانی که دارند صورت نگیرد.

وی در ادامه افزود: با توجه به نرخ بالای تورم در کشور که ارزش پول ملی را پایین آورده و در مقابل قیمت کالاهایی که در بازار بشدت افزایش یافته است، بنابراین دریافت ۲۰۰ هزار تومان پول نقد در روز رقم بسیار اندکی است که مردم نمی‌توانند با این رقم نیازهای خود را برطرف کنند آنطورکه این روزها همه برای تهیه پول نقد و استفاده آن در امور روزمره به سمت دستگاه‌های خودپرداز هجوم می‌برند و عابر بانک‌ها را خالی می‌کنند.این کارشناس اقتصادی افزود: وظیفه بانک مرکزی این است در شرایطی که نرخ تورم بالارفته سقف برداشت نقدی از خودپردازها را نیز افزایش دهد تا مردم برای تهیه پول نقد سرگردان نشوند زیرا سال‌هاست که سقف برداشت نقدی از هر کارت در یک روز ثابت مانده است.

گزارش میدانی از برخی مناطق سطح شهر حاکی از آن است که خیلی ازخودپردازها نه فقط پول نقد ندارند بلکه بعضا خاموش یا دردست تعمیر هستند. از طرفی نیز خیلی از بانک‌ها در پی ناآرامی‌های اخیربرای حفاظت از دستگاه‌های خود پرداز با تاریک شدن هوا برای آنها حفاظ درست کرده‌اند که نمی‌توان از آن استفاده کرد. این موضوع نیز بر افزایش میزان تقاضا برای پول نقد و کاهش خدمات رسانی بانک‌ها صحه گذاشته است.

از طرفی نیز با توجه به اعمال وضع مالیات بر تراکنش‌های بانکی بعضا فروشندگان به بهانه‌های واهی اعلام می‌کنند که دستگاه کارت خوان آنها خراب است و از مشتریان درخواست پول نقد می‌کنند رواج چنین شیوه ای نیز استفاده از پول نقد را نسبت به گذشته زیاد کرده است. محدودیت‌های اینترنتی نیز موضوع دیگری است که این روزها مردم را کلافه کرده و بر انجام نقل و انتقال پول تاثیرگذارشده است تا مردم برای انجام امورات روزانه مجبور به دریافت پول نقد از خودپردازها شوند. دستگاه‌هایی که البته اکثر آنها این روزها به دلیل استفاده فراوان از پول نقد خالی از اسکناس است.
 
مرجع : بازار
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۰۳۱۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين