۰
پای سودجویان و چینی‌ها در میان است

پشت پرده عرضه آیفون‌های تقلبی در ایران

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۰
پشت پرده عرضه آیفون‌های تقلبی در ایران
پشت پرده عرضه آیفون‌های تقلبی در ایران

آی‌تی‌من- گوشی‌ های آیفون همواره در زمره گران‌ترین گوشی‌ها در بازار ایران هستند. هر چند که در بازار کشور اصلی و مادر یعنی آمریکاالبته گوشی‌هایی همچون ورتو و بلک بری گوشی‌های گران تری محسوب می‌شوند، اما در همان بازار نیز همچنان این گوشی آیفون است که گوشی موبایل محبوب محسوب می‌شود.

در این سوی جهان و خاورمیانه اگر از ورتوهایی که بیشتر در کشورهایحوزه خلیج فارس معامله می‌شود بگذریم، باید محبوب‌ترین و گران‌ترینگوشی‌های بازار را در دسته آیفون‌های شرکت اپل دسته بندی کنیم و همین محبوبیت همزمان با گرانی البته سبب شده است که انواع کپی‌هااز این گوشی همراه محبوب در کشورهایی همچون چین، فیلیپین،تایوان و مالزی تولید شود؛ کپی‌هایی که هر کدام مدعی هستند از دیگری بهترند، اما قابل مقایسه با نمونه اصلی نیستند.

حالا دیگر کافی است، اندکی در شبکه‌های اجتماعی جست‌وجو کنید یاحتی سری به دیجی کالا بزنید و خیلی کوتاه شبکه‌های فارسی زبانیکه در ماهواره فقط فیلم نمایش می‌دهند را ببینید تا در کمتر از ده دقیقه به یکی از آگهی‌های خرید و فروش موبایل‌های سامسونگ از ۵میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بر بخورید.

تبلیغات ریز و درشتی که مدام تاکید می‌کنند، فکر نکنید همه کسانیکه موبایل آیفون در دست دارند ۷۰ میلیون یا ۸۰ میلیون برای آن پول داده اند بلکه از همین موبایل‌هایی که خود آن را «های کپی اپل» می‌نامنداست که در دست مردم است.

اما امید که در بازار موبایل چارسو فعال است درباره موبایل‌های کپیشده می‌گوید: «اصلا با موبایل اصلی قابل مقایسه نیستند و کافیاست برای ۱۰ دقیقه در دستتان باشد تا متوجه تغییر اساسی بین آن دو شوید.»

او ادامه می‌دهد: «وقتی گوشی ۷۰ تا ۹۰ میلیون تومانی را قرار است به قیمت ۵ تا ۷ میلیون تومان خریداری کنید دیگر خودتان می‌توانیدحدس بزنید چیزی که تحویل می‌گیرید چه طور گوشی می‌تواند باشد. گوشی که حتی از گوشی‌های میان قیمت‌ها و ارزان قیمت‌هایشیائومی و سامسونگ نیز ارزان‌تر است چطور امکان دارد که کارآییگوشی‌های آیفون اصل شرکت اپل را داشته باشد.»

امید البته در بخش دیگری از توضیحاتش این بار با خنده می‌گوید: «در بازار حالا معروف است که اگر کسی دو تا گوشی داشت که یکیسامسونگ بود و دیگری آیفون شک نکنید از همین آیفون‌های کپی در بازار است و خریدار می‌داند فقط با این گوشی می‌تواند تماسی جواب بدهد و احتمالا مسیج بانک بگیرد و برای دسترسی به شبکه‌هایاجتماعی و اینترنت و کارهای روزمره، گوشی دیگری در دست دارد.»

او البته در پایان نیز می‌گوید که عمر این گوشی‌ها به طور معمول زیر ۶ماه است و بعد هیچ فایده‌ای حتی به صورت خرید خرده فروشی نیزندارد و در نهایت تبدیل به زباله الکترونیکی می‌شوند و نه چیزیبیشتر!

• آیفون‌هایی که اندرویدی هستند
اما ماجرای گوشی‌های ۵ میلیون تومانی آیفون چیست؟ ماجرای آیفون۱۴ پرومکس که با رقم ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله می‌شود و هنوز درباره رجیستر شدن اصل این گوشی تردیدهایی وجود دارد، چیست؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت البته که باز پای چین در میان است. هر چند در توضیح این گوشی‌ها از کشورهایی همچون تایلند، فیلیپین،ویتنام و مالزی و حتی به سفارش دبی نام برده می‌شود، اما حقیقت ایناست که اصل طرح کپی متعلق به چینی هاست و آن‌ها اولین نسل اینکپی‌ها را روانه بازار کردند و حالا نیز کار به کپی کردن از روی آیفون ۱۴رسیده است.

این گوشی‌های چینی از لحاظ ظاهری با نمونه واقعی پرچمدار اپل مو نمی‌زنند و کپی چینی آیفون ۱۴ پرو نیز که اکنون با قیمت ۵ تا ۷میلیون تومان به بازار عرضه شده است محصولی تازه از چینی هاست. این آیفون‌های تقلبی با عنوان LeEco S۱ Pro به بازار عرضه می‌شوند و توسط شرکت چینی LeEco توسعه داده شده‌اند، هر چند این گوشی‌ها از لحاظ ظاهری با آیفون ۱۴ اپل هیچ تفاوتی ندارند، اما از جنبه‌های دیگراصلاً به پرچمدار اپل شباهت ندارند و از تراشه‌های ضعیف، نمایشگریبی‌کیفیت و مشخصات فنی مجموعا ضعیفی استفاده می‌کنند و البته مهم‌ترین مساله این است که پشتیبان آنان نه خدمات موبایلی گوگل بلکه خدمات موبایلی هواوی است و این بدان معناست که پشتیبان ایناپل‌های تقلبی از سیستم عامل ios بهره نمی‌برند بلکه سیستم عامل آنان اندروید است.

همین مساله ساده نیز تقریبا تمام تبلیغات حول این گوشی‌های کپیرا به نابودی می‌کشاند، مگر اینکه خریدار گوشی تنها به دنبال یک پوسته شبیه گوشی‌های اپل برای تلفن همراه خود باشد.

• های کپی‌های مدعی رجستری
در همین حال و در شرایطی که مساله رجستر شدن آیفون ۱۴ پرومکس در ایران نامشخص است و همچنان وعده‌ای برای رجیستری آن داده نشده، اما خبرها و تبلیغات آیفون‌های های کپی حکایت از آن دارد که مدل‌هایتقلبی با رجیستری به مشتری تحویل داده می‌شود.

در همین حال سعید اشتیاقی، نایب رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه و لوازم جانبی موبایل تهران نیز آذر ماه سال جاری در همین باره گفته بود که «همه موبایل‌های تقلبی موجود در بازار قاچاق بوده و از مبادی‌های غیر رسمی وارد کشور می‌شوند؛ چرا که بر اساس قانون، سازمان تنظیم مقرارت اجازه ثبت رجیستری به این قبیل محصولات را به سامانه همتا نمی‌دهد.»

• رجیسترهای تقلبی و انتظار دو ماهه خریدار
نایب رییس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه و لوازم جانبی تهران با اشاره به کارکرد تلفن‌های همراه های‌کپی، نیز گفته بود: «در حال حاضرگوشی‌های آیفون ۱۴ که به صورت رویه مسافری وارد کشور شده‌اند، پس از یک ماه، با کاهش آنتن‌دهی مواجه و در نهایت بلااستفاده می‌شوند. حال با این وجود، چطور می‌شود که آیفون‌های تقلبی به راحتی،عمری یک تا دو ساله داشته باشند؟ در حال حاضر روش رجیستریموبایل‌های تقلبی همچنان در ابهام قرار دارد، اما به نظر می‌رسد که واردکنندگان این نوع موبایل‌ها با کپی برداری از IMEI یک مدل گوشی،قانون را دور زده و در نهایت محصول تقلبی خود را با شناسنامه آن موبایل روانه بازار ایران می‌کنند.»

از سوی دیگر در دی ماه سال جاری نیز «اکبر سلطانی» کارشناس سامانه همتا با بیان قاچاق بودن این موبایل‌ها، کپی برداری IMEI برخیاز تجهیزات الکترونیکی را تایید کرده و درباره آن گفته بود: «در حال حاضر قاچاقچیان با جعل IMEI وسایلی مثل مودم، تا مدتی کوتاه برایاین نوع تلفن‌های همراه، سرویس دریافت می‌کنند. این مسئله تا حدودیمتغیر است، زیرا این امکان وجود دارد که سرویس‌دهی در مواردی یکروز و در مواردی دیگر حتی تا ۲ ماه هم به طول بیانجامد.»

این کارشناس همتا همچنین تاکید کرد: «میانگین کارکرد IMEI جعل شده نهایتا ۲ ماه است، لذا بهتر است که مصرف‌کنندگان از خرید تلفن‌هایهمراه تقلبی خودداری کنند، چرا که پس از مدتی سرویس‌دهی به آن‌ها به صورت کامل قطع و تبدیل به کالایی بلااستفاده می‌شوند.»

این سخنان البته در حالی بیان می‌شود که در تمامی تبلیغات اینآیفون‌ها که معمولا بر تمرکز بر دو مدل آیفون ۱۳ پرومکس و ۱۴ پرومکس استوار است، گفته شده که گوشی‌ها به صورت رجیستر شده به دست خریدار می‌رسد و با این روند گسترده تبلیغات نیز به نظر باید به دنبال وارد کننده این محصولات گشت نه قاچاقچی پشت ماجرا! چرا که چنینحجم گسترده‌ای از واردات نمی‌تواند تنها از معبر قاچاق وارد کشور شده باشد.
 
مرجع : اقتصاد ۲۴
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۰۶۸۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما