۰
وزیر ارتباطات اعلام کرد:

در حال مذاکره با ارایه‌دهندگان اینترنت ماهواره‌ای هستیم

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۸
در حال مذاکره  با ارایه‌دهندگان اینترنت ماهواره‌ای هستیم
در حال مذاکره با ارایه‌دهندگان اینترنت ماهواره‌ای هستیم

آی‌تی‌من- عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح دیروز در حاشیه بزرگداشت روز فناوری فضایی که در موزه ارتباطات برگزار شد در پاسخ به خبرنگاران گفت: برنامه ما این است که صنعت فضایی کشور را به شکل بومی توسعه دهیم تا بتوانیم در همه بخش‌ها مانند ساخت ماهواره، پرتاب ماهواره، ایستگاه زمینی دریافت اطلاعات تا سامانه کاربردی را بومی سازی کنیم.

وی افزود: همانطور که می‌دانید ماهواره‌ها کلاس‌های مختلف دارند. پرتاب‌گرها هم کلاس‌های مختلفی دارند. ما در عین حال که صنعت فضایی بومی را توسعه می‌دهیم هر جا نیاز به خدمات باشد، ارائه داده و در کوتاه‌ترین مدت نیاز کشور را برطرف می‌کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: ریل گذاری ما این است که برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت، یک بخش‌هایی از صنعت فضایی را به صورت بومی داشته باشیم. وی در خصوص سوال خبرنگاران در خصوص برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اینترنت ماهواره‌ای گفت: ما از فعالیت منظومه‌های ماهواره‌ای خارجی استقبال می‌کنیم. منوط به اینکه طبق قوانین بین المللی که اتحادیه مخابرات اعلام کرده است، قواعد سرزمینی کشورها را بپذیرند. اکنون درحال مکاتبه و مذاکره هستیم و زمانی که نهایی شود، نتایج را اعلام می‌کنیم. زارع پور درباره اینکه ماهواره ظفر در چه مرحله‌ای است، خاطرنشان کرد: طبق سوالی که من انجام داده‌ام، اعلام شده در سه ماه اول سال آینده، این ماهواره آماده پرتاب است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در مورد ساخت منظومه‌های ماهواره‌ای، تأکید کرد: در این خصوص پروژه‌ای تعریف شده و در رسانه‌ها مطرح شده و قرار است منظومه‌ای از ماهواره‌های مخابراتی را داشته باشیم و برنامه مان این است که تا پایان دولت سیزدهم آن را عملیاتی کنیم و این ماهواره‌ها ساخته و پرتاب شود و وارد چرخه استفاده شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی از شرکت‌های دانش بنیان هستند که داده‌های ماهواره‌ای را در اختیار دارند و می‌توانند آن را تحلیل کنند اما سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها اقبالی نشان نمی‌دهند، گفت: یک بخش از این موضوع مربوط به تبلیغ و ترویج اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است و بخش دیگر وظیفه سازمانی ماست که در تعامل با سازمان‌های مختلف می‌توانیم این داده‌های فضایی را که در اختیار ماست در اختیار دیگر دستگاه‌ها قرار دهیم تا گره گشایی شود. به عنوان مثال در حوزه کشاورزی می‌توانیم در حوزه مقابله با زمین خواری آن را در دستور کار خود قرار دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه‌های آتی صنعت فضایی گفت: در تلاش هستیم تا پایان سال و یا نهایتا تا پایان دولت سیزدهم کشور به صادر کننده خدمات فضایی، شود. این هدفگذاری شدنی است.

وی افزود: در میان کشورهای منطقه تنها ایران چرخه کامل بومی سازی فضایی را دارد و امیدواریم در پرتاب ماهواره‌ها به مدار لئو و خدمات سنجشی فضایی، صادر کننده باشیم.
 
مرجع : مهر
کد مطلب : ۲۸۰۷۵۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما