۰
رییس جمهور در دیدار با جمعی از تولیدکنندگان و کارآفرینان:

هیچ تصمیم اقتصادی بدون مشورت با بخش خصوصی گرفته نشود

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۲
هیچ تصمیم اقتصادی بدون مشورت با بخش خصوصی گرفته نشود
هیچ تصمیم اقتصادی بدون مشورت با بخش خصوصی گرفته نشود

آی‌تی‌من- در این نشست که شامگاه دوشنبه برگزار شد، ۱۸ نفر از مدعوین به نمایندگی از تولیدکنندگان و کارآفرینانکشور در بخش‌های مختلف صنعتی، دانش‌بنیان و کشاورزی به بیان مشکلات، نقطه نظرات و پیشنهادات خود در راستایتحقق شعار سال پرداختند.

در ادامه رئیس جمهور در سخنانی ضمن تاکید بر تسریعبررسی و رفع موانع و رونق تولید، اعلام آمادگی کرد، یک روز در هفته را برای مباشرت با تولیدکنندگان و کارآفرینان با هدف بررسی، احصا و رفع مشکلات آنان اختصاص دهد.

رئیسی همچنین مقرر کرد به منظور اطمینان از اجرایی شدن خواسته‌های تولیدکنندگان و کارآفرینان تا پایان سال ایننشست تکرار و حداقل به صورت فصلی برگزار شود.

رئیس جمهور حمایت مالی و تامین اعتبارات، حمایت حقوقیو رفع موانع اداری و سامان دادن به بخشنامه‌های متعدد و متکثر را سه اولویت اصلی دولت برای حمایت از تولیدکنندگان و کمک به رشد تولید در کشور عنوان کرد و گفت: دولت همچنیندر راستای وظایف خود نظارت بر زنجیره تولید تا مصرف را در دستور کار دارد، اما معتقد به نظارت سطح‌بندی شده و اثر بخش است، نه نظارت موازی که خود از موانع پیش روی تولیدکننده و کارآفرین محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه هنوز بسیاری از ظرفیت‌های کشور در مسیر تولید به کار گرفته نشده است، بر توجه جدی دولت به بخش خصوصی و تعاونی‌ها تاکید کرد و گفت: معتقدیممیدان اقتصاد باید در اختیار بخش خصوصی،تولیدکنندگان و کارآفرینان باشد و دولت صرفا نقش هدایت،حمایت و نظارت و تنظیم‌گری را به عهده داشته باشد.
تلاش برای رفع دغدغه تولیدکنندگان در مساله قیمت‌گذاری با نگاه حمایت توامان از تولیدکننده و مصرف‌کننده، ایجاد تعامل و تعادل بیشتر بین بخش خصوصی و دولت، پیگیری و رفع سریع مشکلات تولیدکنندگان با تلاش کارگروه تعیین ماهیت،بررسی و تجدیدنظر وزارت صمت در فروش مواد اولیهتولیدکنندگان در بورس کالا، خروج مدیریت دولتی از شرکت‌هایی که سهام آنها به بخش خصوصی واگذار شده، تاکید بر ممنوعیت واردات کالاهایی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد و حمایت عملی از شرکت‌های دانش‌بنیان با محوریت معاونت علمی ریاست جمهوری از دیگر محورهایسخنان رئیس جمهور، ناظر به درخواست‌های تولیدکنندگان و کارآفرینان برتر کشور در این نشست بود که دستگاه‌هایاجرایی مربوطه از سوی رئیسی مکلف به پیگیری و اجرایآنها شدند.

رئیسی در ادامه با تاکید بر ضرورت سهیم کردن بخش خصوصی در تصمیم‌سازی‌های اقتصادی تصریح کرد: هیچتصمیمی ‌در بخش اقتصادی نباید بدون نظر فعالین اقتصادیدر بخش خصوصی و تولیدکنندگان و کارآفرینان گرفته شود.

رئیس جمهور پیدا کردن راهکارهای قانونی برای تسریع در امر تولید را از جمله وظایف مهم دستگاه‌های اجرایی برشمرد و بر ضرورت جسارت و شجاعت لازم در تصمیم‌گیری در بدنه کارشناسی دستگاه‌های اجرایی به عنوان یکی از مسائل مهم و محوری در مسیر رفع موانع تولید تاکید کرد.

 
کد مطلب : ۲۸۰۹۹۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما