۰

تیک‌تاک در دستگاه‌های دولتی استرالیا ممنوع شد

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۵۱
تیک‌تاک در دستگاه‌های دولتی استرالیا ممنوع شد
تیک‌تاک در دستگاه‌های دولتی استرالیا ممنوع شد

آی‌تی‌من- این ممنوعیت منعکس‌کننده این نگرانی‌های رو به رشد است که چین ممکن است از تیک‌تاک که متعلق به شرکت چینی "بایت دنس" است، برای جمع آوری داده‌های کاربران و پیشبرد اهداف سیاسی خود استفاده کرده و منافع امنیتیغرب را تضعیف کند.

از سوی دیگر، اعلام ممنوعیت تیک‌تاک، ریسک تجدید تنش دیپلماتیک میان استرالیا و چین را که از زمان روی کار آمدن آنتونی آلبانز، نخست وزیر استرالیا در ماه مه، تا اندازه ای کاهش پیدا کرده بود را بر می‌انگیزد.

تیک‌تاک اعلام کرد از تصمیم استرالیا به شدت مایوس شده و این ممنوعیت را تحت تاثیر مسائل سیاسی و نه واقعیت،خواند. 

ارک دریفوس، دادستان کل استرالیا، در بیانیه‌ای اعلام کرد: این ممنوعیت فوری اجرا خواهد شد و معافیت‌ها تنها به صورت مورد به مورد داده داده می‌شود و تدابیر امنیتیمناسب به کار گرفته خواهد شد.

با اعلام ممنوعیت استفاده از تیک‌تاک در دستگاه‌های دولتیاسترالیا، همه اعضای شبکه اشتراک گذاری اطلاعات «فایوآیز» که شامل استرالیا، کانادا، آمریکا، انگلیس و نیوزلنداست این اپلیکیشن را در دستگاه‌های دولتی ممنوع کرده‌اند. فرانسه، بلژیک و کمیسیون اروپا هم ممنوعیت مشابهی را اعلام کرده‌اند. 

شو زی چو، مدیرعامل تیک تاک، در اظهاراتی که ماه میلادیگذشته در برابر کنگره آمریکا داشت، مکررا این ادعا که تیک‌تاک داده‌های کاربران را به اشتراک می‌گذارد یا با حزب کمونیست چین ارتباط دارد را تکذیب کرد.

لی‌هانتر، مدیرکل تیک‌تاک در استرالیا و نیوزیلند اظهار کرد: تیک‌تاک نباید ممنوع شود. هیچ شواهدی از این که نشان دهد تیک‌تاک به نحوی ریسک امنیتی برای استرالیایی‌هاایجاد می‌کند، وجود ندارد. نباید با این اپلیکیشن متفاوت‌تر از سایر پلتفرم‌های شبکه اجتماعی، برخورد شود.

روزنامه استرالین اواخر روز دوشنبه گزارش کرده بود که آلبانز پس از بازبینی گزارش وزارت کشور، با ممنوعیت تیک‌تاکموافقت کرده است.

دریفوس تایید کرد که دولت فدرال اخیرا گزارش بازبینیمداخله خارجی از طریق اپلیکیشن‌های شبکه اجتماعی را دریافت کرده و توصیه‌های این گزارش تحت بررسی قرار دارند.

این ممنوعیت همزمان با مذاکرات مقامات استرالیایی و چینی در پکن برای عادی سازی تجارت، اعلام شد.

استرالیا در سال ۲۰۱۸ شرکت هواوی را از فراهم کردن تجهیزات شبکه نسل پنجم منع کرد که خشم پکن را برانگیخت. روابط میان دو کشور پس از اینکه استرالیا خواستار تحقیقات مستقل درباره منشا بیماری کووید ۱۹ شد، تیره‌ترشد. چین با اعمال تعرفه روی واردات کالاهای استرالیایی،واکنش نشان داد.

قانونگذاران استرالیایی همچنان می‌توانند از تیک‌تاک در تلفن‌های شخصی خود استفاده کنند اما بعضی از آنها از جمله بیل شورتن، وزیر خدمات دولتی فدرال و دانیل اندروز، نخست وزیر ایالت ویکتوریا تصمیم گرفتند حساب‌های خود در تیک‌تاک را حذف کنند. ایالت ویکتوریا همچنیناپلیکیشن تیک‌تاک را در گوشی‌های دولتی ممنوع خواهد کرد.

از یک سو، تیک‌تاک به دلیل احتمال نفوذ دولت چین در اینپلتفرم، تحت فشار فزاینده قرار گرفته است و از سوی دیگر با انتقاد نسبت به تاثیری که روی کودکان دارد، روبه‌روست.

بر اساس گزارش رویترز، تیک‌تاک اعلام کرد: دولت آمریکا از مالکان چینی این شرکت خواسته است سهام خود را بفروشند، در غیر این صورت با ممنوعیت احتمالی در آمریکا روبه‌روخواهند شد.
 
مرجع : ايسنا
کد مطلب : ۲۸۰۹۹۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما