۰
در مراسم روز فناوری فضایی اعلام شد:

پرتاب ماهواره یک کشور دیگر به فضا تا پایان دولت

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۲۵
پرتاب ماهواره یک کشور دیگر به فضا تا پایان دولت
پرتاب ماهواره یک کشور دیگر به فضا تا پایان دولت

آی‌تی‌من-  در این مراسم که درست در روز ۱۴ بهمن (دیروز) مصادف با روز فناوری فضایی برگزار شد، حسن سالاریه معاون وزیر و رییس سازمان فضایی ایران گزارشی از آخرین دستاوردهای صنعت فضایی ارائه کرد.

همچنین نمونه پروازی ماهواره‌ ظفر ۲، نمونه پروازی ماهواره ناهید ۲ و نمونه پروازی بلوک انتقال مداری سامان۱ به عنوان آخرین دستارودهای حوزه فضایی کشور معرفی شدند.
در ابتدای این مراسم، رییس جمهوری از نمایشگاهی که در حاشیه برگزاری مراسم روز فناوری فضایی برپا شده بود، بازدید کرد.
 
رییس جمهور: 11 پرتاب، تبدیل تحریم به فرصت بود
رئیس جمهور در این مراسم، 11 پرتاب صورت گرفته در دو سال و نیم گذشته را حرکتی ماندگار و جلوه عملی باور «ما می‌توانیم» دانست و اظهار داشت: این حرکت جلوه تمام عیار تبدیل تحریم و تهدید به فرصت توسط جوانان، متخصصان، دانشگاهیان و نیروهای مسلح در مسیر افتخار و اقتدارآفرینی برای کشور است.

سید ابراهیم رئیسی تصریح کرد: حضور در فضا و فناوری فضایی یک حرکت پیشران برای حوزه‌های مختلف بوده و در افزایش قدرت کشور بسیار موثر محسوب می‌شود.

رئیس جمهور حضور در فضا را برای کشور قدرت‌آفرین، امیدآفرین و ثروت‌آفرین دانست و افزود: اعتلای هر چه بیشتر این صنعت حتما برای مردم امید ایجاد می‌کند. دشمنان تلاش کردند با تحریم ملت ایران را متوقف کرده و در انزوا قرار دهند، اما انجام 11 پرتاب در دو سال و نیم گذشته نشان داد که جمهوری اسلامی ایران توانسته تحریم‌ها و طرح انزوای خود را به شکست بکشاند.

رئیسی این 11 پرتاب را حرکتی ماندگار و جلوه عملی باور «ما می‌توانیم» دانست و اظهار داشت: این حرکت جلوه تمام عیار تبدیل تحریم و تهدید به فرصت توسط جوانان، متخصصان، دانشگاهیان و نیروهای مسلح در مسیر افتخار و اقتدارآفرینی برای کشور است؛ امروز به مدد این تلاش‌ها جایگاه کشور در عرصه فضایی از رتبه 45 به میان 10 کشور برتر رسیده و در حال تک‌رقمی‌شدن است.

رئیس جمهور با بیان اینکه حمایت از صنعت فضایی از ابتدا مورد توجه دولت مردمی بود، گفت: ما خیلی زودتر از اینها می‌توانستیم این عرصه‌ها را فتح و به مدار ژئو برسیم، اما برخی نمی‌خواستند، لکن این مساله مهم نیست چرا که مهم این است که ملت ایران اراده کرده در فضا حضور جدی داشته باشد؛ ملت ایران در 22 بهمن استقلال، آزادی و پیشرفت را انتخاب کرده و تصمیم گرفته اراده خود را بر اراده دیگران پیروز کند.

رئیسی با اشاره به اینکه اگر قرار بود ملت ایران متوقف شوند، باید در عرصه‌های مختلف این اتفاق می‌افتاد، خاطرنشان کرد: دشمن تلاش می‌کند با امپراطوری رسانه‌ای خود ناامیدی را به ملت ایران القا کند، اما دانشمندان و جوانان تلاشگر ما در عرصه‌های مختلف نوآوری‌ها و ابتکارات و خلاقیت‌هایی را عرضه کردند که هر کدام به نوبه خود کاری بزرگ بود که برنامه دشمن برای القای ناامیدی را به شکست کشاند.

رئیس جمهور با بیان اینکه توضیحات دست‌اندرکاران صنعت فضایی کشور در حاشیه بازدیدی که از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های فضایی کشور داشتیم، نشان از آن داشت که برای آینده برنامه دقیق و با جزئیات دارند، گفت: این توضیحات گواه آن بود که این عزیزان مراحل پیشرفت کشور در عرصه فضایی را گام به گام ترسیم کرده‌اند تا نهایت استفاده را از فضا برای ارتقای قدرت، خلق ثروت، پایش دقیق و کسب اطلاعات مفید برای حوزه‌های کشاورزی، منابع آب، منابع طبیعی، معادن و پایش امنیت به ویژه در مرزها ببریم.

وی با بیان اینکه کشور ما گستره جغرافیایی گسترده با کوه‌ها و موانع طبیعی بسیار دارد، اظهار داشت: هر ماهواره به مثابه چشم بینایی است که از یک جایگاه بلند می‌تواند اطلاعاتی دقیق از عرصه‌های مختلف در اختیار تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران قرار دهد تا تصمیماتی دقیق‌تر بگیرند.

رئیس جمهور با اشاره به همکاری و هماهنگی بسیار خوب میان نیروهای مسلح، وزارت دفاع، وزارت ارتباطات و سایر بخش‌های فعال در عرصه فضایی گفت: شورای‌عالی فضایی جمع میان همه این نهادهای مربوطه است و ما تأکید داریم که همه این شورا و دبیرخانه و دیگر اجزای آن کاملا فعال باشند، چرا که اگر هر کس برای خود کار کند فایده ندارد. این کار انجام شده و امروز بخش‌های مختلف لشکری و کشوری در این زمینه با همکاری کامل فعالند.

وی با تأکید بر اهمیت نقش بخش خصوصی در حوزه پیشرفت‌های فضایی کشور به لزوم میدان دادن به شرکت‌های فناور در این حوزه اشاره کرد و با تصریح بر این نکته که بدون حضور فعال بخش خصوصی کار این بخش پیش نخواهد رفت، اظهار داشت: شرکت‌های دانش‌بنیان باید در این عرصه وارد شوند و کار را در دست گیرند.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در مراسم روز ملی فناوری فضایی از ضرورت افزایش تعداد پرتاب‌ها سخن گفت و با اشاره به اینکه این افزایش تعداد یک گام به پیش در عرصه فناوری فضایی است، ابراز امیدواری کرد که ایجاد زیرساخت‌ها در این زمینه با قوت دنبال شده و از جمله پایگاه پرتاب چابهار در این عرصه تثبیت شود.

رئیسی با تأکید بر اهمیت شتاب‌دادن به پرتاب ماهواره‌ها و نیز اهمیت بحث افزایش ارتفاع پرتاب‌ها، ادامه داد: توسعه زیرساخت‌های فضایی کشور را باید دنبال کرد، چرا که حضور در این عرصه علاوه بر بهر‌ه‌وری در حوزه‌های صنعت و کشاورزی که من بسیار بر آن تأکید دارم در توسعه حضور ما در فضا نیز نقش اساسی دارد.

رئیس جمهور با تأکید مجدد بر ضرورت تجاری‌سازی خدمات کنونی فناوری فضایی کشور با هدف تبدیل دانش به ثروت، ابراز امیدواری کرد: آزمایشگاه‌ها و فعالیت‌های پژوهشی در این حوزه باید با سرعت و دقت بیشتری به کار خود ادامه دهند و البته این نکته نیز مدنظر قرار گیرد که به هیچ وجه دقت فدای سرعت نشود.

رئیسی با تاکید بر وجه امیدآفرینی تداوم پرتاب‌های بعدی در حوزه فناوری فضایی برای ملت ایران و سایر ملت‌ها، گفت: توسعه این فناوری نشان خواهد داد که تضییقات دشمن نمی‌تواند جمهوری اسلامی ایران را متوقف کند، بلکه رشد و سرعت پیشرفت کشور را افزایش خواهد داد و این ناشی از اراده دانشمندان و نخبگان ماست.

رئیس جمهور ضمن تشکر از همه خدمتگزاران عرصه فناوری فضایی که در جمع امروز حاضر نبودند، اظهار داشت: امیدوارم با فکر و انگیزه بلند نخبگان، این تلاش شبانه‌روزی بتواند دستاورد بزرگی برای پیشرفت کشور داشته باشد چرا که هم پیشران اقتصادی کشور است و هم قدرت و ثروت خواهد آفرید.
 
وزیر ارتباطات: صنعت فضایی باید اقتصادی شود
وزیر ارتباطات نیز با اشاره به اینکه مطابق نقشه راه 10 ساله فضایی کشور، این صنعت باید اقتصادی شود، گفت: راهبری و پیگیری شخص ریاست جمهوری در تشکیل شورای عالی فضایی بعد از یک دهه یکی از دلایل اصلی این موفقیت‌ها به شمار می‌رود.

 عیسی زارع پورگفت: ایران در جمع ۱۰ کشوری قرار دارد که چرخه کامل فضایی از طراحی، ساخت تا پرتاب ماهواره را به‌طور بومی شده، دارد.

وی با اشاره به اینکه دانشمندان این حوزه هم اکنون ثمره کار خود را در فضا می‌بینند، افزود: ما اکنون به جایی رسیدیم که می‌توانیم نتیجه کار دانشمندان‌مان را در فضا مورد آزمون قرار دهیم.

زارع پور با اشاره به اینکه در ۲ سال و یک ماه گذشته ۱۱ پرتاب داشته‌ایم که از کل پرتاب‌های سال‌های گذشته بیشتر است، تصریح کرد: مطابق نقشه راه ۱۰ ساله فضایی هدف گذاری شده تا این صنعت، اقتصادی شود و بتوانیم ماهواره کشورهای دیگر را پرتاب کنیم که در این صورت است که کار ما کامل شده است.

زارع‌پور تاکید کرد: بنا داریم تا این صنعت را به یک صنعت اقتصادی تبدیل کنیم؛ این مسیر با راهبری سازمان فضایی وزارت ارتباطات و بخش‌های مختلف کشور در حوزه‌های لشکری و کشوری و وزارت علوم تا پایان دولت ادامه دارد، تا به جایی برسیم که پرتاب سایر کشورها را انجام دهیم.

وزیر ارتباطات به ریشه موفقیت‌های فضایی در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: راهبری و پیگیری شخص ریاست جمهوری در تشکیل شورای عالی فضایی بعد از  یک دهه یکی از دلایل اصلی این موفقیت‌ها به شمار می‌رود.

زارع پور درباره استفاده از نخبگان در صنعت فضایی خاطرنشان کرد: استفاده از نخبگان و همچنین نگهداشت نخبگان از اهمیت بالایی برخوردار است و امیدواریم با حضور آقای پروفسور سالاریه که از استادان خوش نام دانشگاه صنعتی شریف هستند در راس صنعت فضایی کشور،  موجی از جذب نیروهای متخصص در صنعت فضایی شکل بگیرد.
 
 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۲۶۳۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما