۰

رونمایی گوگل از چارچوب جدید ساخت اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی

تاریخ انتشار
شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۰۶
رونمایی گوگل از چارچوب جدید ساخت اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی
رونمایی گوگل از چارچوب جدید ساخت اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی

آی‌تی‌من- گوگل روز سه‌شنبه در کنفرانس توسعه‌دهندگان رویداد سالانه I/O، از افزودن یک گزینه جدید به پلتفرم فایربیس (Firebase) خود خبر داد که هدف آن آسان‌تر کردن ساخت اپلیکیشن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در جاوا اسکریپت و تایپ‌اسکریپت برای توسعه‌دهندگان است.

«فایربیس جنکیت» یک چارچوب منبع باز است که از مجوز «آپاچی ۲.۰» استفاده می‌کند و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا هوش مصنوعی را به سرعت در اپلیکیشن‌های جدید و موجود ایجاد کنند.

برخی از موارد استفاده جنکیت که این شرکت در روز سه‌شنبه برجسته کرد، بسیاری از موارد استاندارد استفاده از هوش مصنوعی مولد را مانند تولید محتوا و خلاصه‌سازی، ترجمه متن و تولید تصاویر شامل می‌شوند.

گروه فایربیس قول داده است که توسعه‌دهندگان بتوانند مستقیما از جنکیت استفاده کنند زیرا روش‌هایی مشابه بقیه زنجیره ابزار فایربیس را به کار می‌برد. با استفاده از جنکیت، آنها می‌توانند ویژگی‌های جدید را به صورت محلی آزمایش کنند و سپس برنامه خود را با کمک پلتفرم‌های بدون سرور گوگل مانند Cloud Functions for Firebase و Google Cloud Run  به اجرا برسانند.

از آنجا که جنکیت منبع باز است، توسعه‌دهندگان می‌توانند آن را در صورت نیاز گسترش دهند اما در حال حاضر تعدادی از پروژه‌های منبع باز شخص ثالث را پشتیبانی می‌کند. این بدان معناست که برای مثال، توسعه‌دهندگان علاوه بر مدل‌های «جمینای» خود گوگل می‌توانند به کمک برنامه «اولاما» (Olama) از مدل‌های منبع باز استفاده کنند.

گوگل خاطرنشان کرد که محیط توسعه‌دهنده یکپارچه مبتنی بر وب گوگل موسوم به «پراجکت آی‌دی‌اکس»(Project IDX) اکنون به طور کلی در دسترس است و از رابط کاربری توسعه‌دهنده جنکیت پشتیبانی می‌کند.

علاوه بر جنکیت، گروه فایربیس از پایگاه‌های داده SQL نیز پشتیبانی می‌کنند. این پایگاه‌های داده مبتنی بر سرویس جدید «فایربیس دیتا کانکت»(Firebase Data Connect) هستند که خود آن توسط پایگاه داده «Cloud SQL Postgres» پشتیبانی می‌شود.

یک مورد جدید دیگر، «فایربیس اپ‌هاستینگ»(Firebase App Hosting) است و گوگل آن را به عنوان نسل بعدی میزبانی وب بدون سرور با گوگل توصیف می‌کند که به طور ویژه برای اپلیکیشن‌های وب ارائه‌شده توسط سرور طراحی شده است. فایربیس اپ‌هاستینگ یک راه حل میزبانی وب بدون سرور است که همه چیز را از ساخت برنامه تا شبکه تحویل محتوا به منظور توزیع محتوا و رندرینگ برای توسعه‌دهندگان مدیریت می‌کند.
 
 
مرجع : ايسنا
کد مطلب : ۲۸۳۱۴۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما