کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

اختاپوس، زوپارک و احتمال جاسوسی از مسوولان ما

20 آبان 1397 ساعت 19:39

مولف : عـلی اصلان شهلا

علی اصلان شهلا- در خبری اعلام شد، عده ای برای جاسوسی از سازمان های دیپلماتیک آسیای مرکزی، جاسوس افزاری را طراحی کرده و برای نشر آن، از خبر بسته شدن تلگرام سواستفاده کرده اند. در واقع اختاپوس، خود را به عنوان نسخه ضدفیلتر تلگرام جا زده، با استقبال کاربران روبرو شده و شروع به جاسوسی از آنها کرده است. به طور خاص نیز تلاش کرده تا در میان دیپلمات ها و کارکنان سازمان های دیپلماتیک نفوذ کند.


Alishahla13@
پیش از این هم شاهد عملیات Zoopark در خاورمیانه بودیم که با استفاده از مهندسی اجتماعی و از طریق اپلیکیشن تلگرام، این بدافزار منتشر شده و انواع و اقسام کارها از جمله ضبط صدا و گزارش موقعیت صاحب گوشی و متن پیامک ها و... را انجام می داد.

در چنین شرایطی ماجرای تاسف باری هفته گذشته روی داد. پیامی از یکی از مدیران رده بالای وزارت ارتباطات، که هنوز هم الگو و استاد دانشجویان این حوزه محسوب می شود، برای دوستانش ارسال شد با این مضمون که «اطلاعیه فوری، فقط تلگرام X نصب کنید. این اپلیکیشن با دور زدن فیلتر ایران قدرت نمایی کرد، دلیل ارایه شدن این نسخه کوتاه شدن دست جاسوس افزارهاست» و در پایان هم فایلی برای نصب ارایه شده. در واقع این آقای مسوول سابق گول تبلیغات فیشینگ را خورده بود و این اپلیکیشن هم بدون اجازه، از طرف ایشان تبلیغ خود را برای همه دوستان و گروه ها فرستاده بود. 

وقتی مسوولی که باید دانش سایبری در بالاترین حد خود را داشته باشد، در جست وجوی راهی برای دور زدن فیلترینگ، این چنین راحت گول فیشینگ بسته شدن تلگرام را می خورد، واقعا چه امیدی به مسوولان سایر وزارت خانه هاست که طبیعتا دانش سایبری کمی دارند؟

آیا واقعا سازمان های جاسوسی کشورهای معاند، برای جاسوسی از مقامات ایرانی، حداقل در سطح معاونان و مدیران کل وزارت خانه ها، نیازی به عملیات جاسوسی پیچیده دارند یا کافی است با کمی ظرافت، نسخه ضد فیلتر تلگرام را قالب کنند.

 


کد مطلب: 270494

آدرس مطلب :
https://www.itmen.ir/note/270494/اختاپوس-زوپارک-احتمال-جاسوسی-مسوولان

ITMen
  https://www.itmen.ir