۰

از درخواست سوت‌زنی تا تخلفات عظیم

علی شمیرانی / مولف
تاریخ انتشار
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۲

علی شمیرانی
اشکالی هم ندارد و درخواست نظارت‌های مردمی و مشارکت عمومی در رفع تخلفات، علی‌الظاهر اقدام مناسبی برای برخورد مویرگی با مفاسد است. اما این اقدام به دلایلی که در پی می‌آید محل بحث است.
مسایل و مشکلات سامانه جامع تجارت در کشور یکی از قطورترین پرونده‌های رسانه‌ای محسوب می‌شود. برای کسانی که علاقه‌مند به دریافت عمق مشکلات این پروژه هستند، توصیه می‌کنم مشروح گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس و جزییات جلسه دیدار اعضای این کمیسیون با رییس قوه قضاییه را بخوانند.

به شکل خلاصه یک عضو این کمیسیون در خصوص چرایی به ثمر نرسیدن این سامانه مرتبط با مهار قاچاق، با اشاره به خودداریگمرک از اتصال به سامانه جامع تجارت طی سالیان گذشته، بهموضوع عدم تحویل سامانه مرتبط با گمرک از ناحیه یک شرکتوابسته به دانشگاه تهران گریزی زد و گفت: «متأسفانه اتفاقی کهدر جریان اجرای قرارداد گمرک با این شرکت پیمانکار رخ داده بهگونه‌ای است که گمرک به جای آنکه دستور دهد، دستور می‌شنود وپیمانکار هم به حاکم تبدیل شده است و تا به امروز هیچ‌کس حریفاین شرکت نشده است.» (قوه قضاییه)

در نهایت آنکه عضو دیگر کمیسیون اصل 90 گفته: «با بررسی‌هایکارشناسی مقرر شد پیمانکار جدیدی پروژه سامانه جامع تجارترا بازطراحی کرده و آن را ظرف مدت کوتاهی آماده کند!» (خانه ملت)

مشابه این وضعیت را در خصوص سامانه درگاه ملی مجوزها شاهدیم. البته که به نظر می‌رسد سرنوشت مشابهی را در خصوص پرونده نسخه الکترونیکی نیز شاهد باشیم، چون این پروژه فعلا که تنها منافع بیمه‌ها را مد نظر قرار داده است. 

در خصوص حادثه متروپل هم رییس سازمان نظام مهندسیساختمان خوزستان گفته، «در سال ۱۴۰۰ حدود ۵ هزار تذکر فنیجدی به شهرداری‌های خوزستان اعلام شده است که این آمار یعنی۵ هزار ساختمان. اما حتی وقتی شهرداری هم در خصوص توقفپروژه اقدام می‌کند، مالک در اطراف پروژه حصار می‌کشد و بهصورت نامحسوس به کار خود ادامه می‌دهد که آمار دقیقی از اینبخش نداریم.» (ایسنا)

لذا همانطور که هر مخاطب بی‌طرفی می‌تواند قضاوت کند، ما در حالی با دعوت به سوت‌زنی و مشارکت مردم در رفع تخلفات (معرفی برگ‌های زرد) مواجه هستیم که تنه و ریشه‌های تخلفات، همچنان تنومند هستند و اول باید منتظر نتیجه خشکاندن ریشه‌ها بود و بعد دید که ما نیازمند «سوت‌زنی» هستیم یا «تبرزنی»؟
 
مولف : علی شمیرانی
کد مطلب : ۲۷۸۹۰۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين