۰

روباتی که با نور شارژ می شود

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۸
روباتی که با نور شارژ می شود

پژوهشگران آمریکایی قصد دارند روبات های نسل بعد را برای کمک به انجام دادن وظایف دشوار به کار گیرند. با کمک روبات های سبک وزن و فشرده که قابلیت درک کردن دارند، کارهایی مانند اکتشافات فضایی بسیار ساده تر انجام خواهند شد.

این موضوع که پیشرفت های صورت گرفته در مورد علم روباتیک عملی می توانند به بهبود در انجام وظایف کمک کنند، بر کسی پوشیده نیست. سیستم های روباتیک نرم زیست تقلیدی، یکی از جدیدترین دستاوردها هستند که تاکنون در حوزه های پیشرفته سلامت به کار رفته اند.

با وجود این، روبات ها در انجام دادن وظایف پایه ای مانند حمل بار، عملکردی ضعیف تر از انسان ها دارند. سیستم اسکلتی– عضلانی انسان ها و حیوانات که از استخوان های خشک و ماهیچه های انعطاف پذیر ساخته شده، به آنها کمک می کند بارهای سنگین را بردارند. روبات ها معمولا چنین سیستمی را در بدن خود ندارند اما در عوض، ترکیباتی از مواد خشک و نرم را شامل می شوند.

روبات جدید هیبریدی که مبتنی بر سیستم کش بستی است، از ستون های سفت فشرده و الیاف عضلانی نرم مصنوعی ساخته شده که برای غلبه بر بسیاری از مشکلات طراحی شده اند. این روبات می تواند از سیستم اسکلتی– عضلانی حیوانات تقلید کند و انرژی را در سراسر ساختار خود پراکنده سازد. این ویژگی، قابلیت حمل بار را برای روبات فراهم می کند. نکته جالب دیگر در مورد روبات هیبریدی این است که با نور کنترل می شود.

الیاف عضله مصنوعی، از ترکیب الاستومر کریستال مایع و نانولوله کربن تشکیل می شوند که در مجاورت با نور، تغییر شکل می دهند. اتصال چهار الیاف به پایانه هر یک از ستون ها، به شکل گیری یک روبات بیست وجهی منجر می شود. وزن روبات به خاطر فضاهای خالی وسیع میان ساختار آن، به طور قابل توجهی کم است.

هنگامی که روبات در معرض تابش نور قرار می گیرد، می تواند در چندین جهت و روی چندین سطح از جمله سطوح ماسه ای و شنی به چرخش درآید و عملکرد خود را در محیط های پیچیده نشان دهد. امکان حمل بار تا 7.5 برابر وزن، نشان می دهد که هیچ مانعی بر سر راه حرکت این روبات وجود ندارد.

 
مرجع : ايسنا
کد مطلب : ۲۷۱۰۹۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين