۰
رییس سازمان فناوری اطلاعات:

صدور مجوز استخراج رمزارز از 10 روز آینده امکان‌پذیر است

ناظمی: وزارت ارتباطات با برخی از بندهای مصوبه استخراج رمزارز به شدت مخالف است
تاریخ انتشار
شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۷
صدور مجوز استخراج رمز ارز از ده روز آینده
صدور مجوز استخراج رمز ارز از ده روز آینده
 
آی‌تی‌من- این طور به نظر می‌رسید که به دلیل مصرف بالای برق در تابستان، دولت قصد دارد تصویب آیین‌نامه‌های مربوط به استخراج رمزارزها را فعلا به تعویق بیندازد. به همین دلیل بود که برخورد با مزرعه‌های استخراج ارز مجازی و قطع برق و جریمه آنها نیز این احتمال را تقویت کرد.

با این حال امیر ناظمی رییس سازمان فناوری اطلاعات می‌گوید امکان دریافت مجوز برای استخراج ارز مجازی از 10 روز دیگر وجود دارد. وی با بیان اینکه موارد مربوط به استخراج رمزارز در هیات وزیران مصوب و آیین‌نامه آن نیز تدوین شده است گفت: البته مصوبه هیات دولت بندهایی دارد که وزارت ارتباطات با آن‌ها به شدت مخالف است، از جمله آن‌ها بند مربوط به نحوه تعیین قیمت برق است که مورد اعتراض وزارت ارتباطات قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ما معتقدیم قیمت برق را باید عرضه و تقاضا تعیین کند و نباید برای آن قیمت مصوب تعیین شود.

ناظمی با تاکید بر اینکه وزارت ارتباطات نیز موافق مصرف برق در ساعات پیک نیست گفت: از نظر وزارت ارتباطات استخراج رمزارز در ساعات پیک مصرف برق نباید انجام شود، چراکه در این ساعات حق استفاده از برق با شهروندان است.

وی اضافه کرد: آمار نشان می‌دهد در کشور و در طول سال تنها ۲۰۰ ساعت پیک مصرف برق داریم که در این ساعات نباید عملیات استخراج رمزارز انجام شود.

ناظمی درباره دیگر پیشنهادات وزارت ارتباطات درباره مصرف برق برای استخراج رمز ارزها، افزود: علاوه بر آن، پیشنهاد ما این بود که در سایر ساعات به شرط اینکه صادرات برق انجام نشود امکان استخراج رمزارز فراهم شود.

به گفته وی؛‌ اگر دولت یا توانیر، توان صادرات برق در سایر ساعات (غیر پیک) را دارد اقدام به صادرات کند، اگر این امکان را ندارد اجازه استفاده و خرید و فروش آن در بازار داخلی و در بازار ثانویه را دهد.
 
هیات دولت پیشنهاد وزارت ارتباطات را نپذیرفت
ناظمی تاکید کرد: به هر صورت پیشنهادات وزارت ارتباطات درباره نحوه تعیین قیمت برق برای استخراج رمزارز مورد استقبال هیات دولت قرار نگرفت و قوانین مربوط به استخراج رمزارز تعیین شده و تا چند روز آینده ابلاغ می‌شود.

وی درباره جزییات بیشتر مصوبه هیات دولت برای استخراج رمزارز، گفت: در این مصوبه؛ استخراج رمزارز به عنوان یک صنعت شناخته شده است و صدور پروانه توسط وزارت صمت انجام می‌شود.

ناظمی افزود: همچنین استانداردهای مربوط به آن نیز بین دو وزارتخانه نیرو و ارتباطات تقسیم شد که شامل دو استاندارد برق و استاندارد تکنولوژی است که به ترتیب وزارت نیرو و وزارت ارتباطات متولی آن‌ها هستند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات از دیگر جزییات مصوبه هیات دولت را امکان واردات ماینرها بر اساس استانداردهای تعیین شده عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه در مصوبه هیات دولت آمده است که فعالیت‌ها استخراج رمز ارز باید به صورت فارم انجام شود، افزود: به این معنی که اجازه استخراج رمزارز به صورت جزیی و کوچک داده نمی‌شود، ضمن اینکه فارم‌ها باید مستقل باشند و از یک حداقلی برای امکان استخراج رمز ارز برخوردار باشند.

ناظمی درباره چگونگی تعیین قیمت برق در مصوبه هیات دولت گفت: طبق مصوبه هیات دولت قیمت برق برای استخراج رمزارز، سقف قیمت متوسط صادراتی برق در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این پرسش که صدور پروانه استخراج رمزارز چه زمانی عملیاتی می‌شود، گفت: وزارت صمت از ۱۰ روز آینده می‌تواند شروع به صدور مجوز استخراج رمزارز کند.

ناظمی با بیان اینکه وزارت ارتباطات آماده همکاری با وزارت صمت برای تدوین مجوز استخراج رمزارز است، افزود: وزارت نیرو نیز برای عملیاتی شدن صدور این مجوز اعلام آمادگی کرده است، اما از این پس تمام مطالبات به سمت وزارت صمت می‌رود.

 
کد مطلب : ۲۷۲۵۶۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين