۰
در پنجاه سالگی شبکه جهانی

پایه‌گذار اینترنت از رویه تاریک این شبکه می‌گوید

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۶
لئونارد کلاینراک
لئونارد کلاینراک

آی‌تی‌من- این اتفاق، موجب تولد شبکه‌ای شد که امروزه به نام اینترنت شناخته می‌شود. اینترنت از ابتدا به عنوان ابزاری برای برابری و روشنگری شناخته شده؛ اما بعدها مشخص شد که این شبکه سویه تاریکی هم دارد.

حالا تقریبا 50 سال از آن روز تاریخی گذشته است و کلاینراک در مراسمی که به منظور سالگرد تولد اینترنت در دانشگاه UCLA برگزار شد، خبر از افتتاح آزمایشگاهی داد که مختص تمامی امور مربوط به اینترنت، به ویژه پیامدهای ناگوار ناشی از آن داد؛ پیامدهایی که امروز دامن 4 میلیارد نفر را در سراسر جهان گرفته است.

کلاینراک در این رابطه به فرانس پرس گفت: با بیان اینکه اینترنت تا حدودی همه را دموکراتیزه کرده است، در عین حال همه ما دریافته‌ایم که می‌تواند جنبه‌های منفی و رویه تاریکی هم داشته باشد.

وی افزود: صدای افراط گرایان در اینترنت آنقدر بلند است که همه دیدگاه‌های اعتدال‌گرا را خفه می‌کند؛ دیدگاه‌های افراطی تقویت می‌شود و نفرت پراکنی، اطلاعات نادرست و آزار فوران می‌کند.

کلاینراک 85 ساله گفت: ما به عنوان مهندسانی که بنیان اینترنت را گذاشتیم، به فکر این رفتارهای زشت نبودیم.

وی افزود: من کلا جنبه شبکه‌سازی اجتماعی اینترنت را اشتباه گرفته بودم. در فکر من، آدم‌هایی بود که با کامپیوتر‌ها یا کامپیوترهایی که با کامپیوترها صحبت می‌کردند؛ اما هرگز به فکر صحبت کردن مردم با مردم نبودم.

آزمایشگاه جدیدی که کلاینراک افتتاح کرده پذیرای محققان در موضوعاتی همچون یادگیری ماشین، شبکه‌های اجتماعی، بلاکچین و اینترنت اشیا با نگاه ویژه به خنثی کردن شر و رویه تاریک اینترنت است.

این محقق همچنین از تمایل ویژه خود برای استفاده از فناوری بلاکچین برای الصاق شهرت به افراد و اشیای آنلاین صحبت کرد که با کمک آن می‌توان فهمید به چه کسی و چه چیزی در اینترنت می‌توان اعتماد کرد. برای مثال کسی که یک بررسی و نظر را درباره رستورانی به صورت آنلاین می‌خواند، خواهد توانست ببیند که نویسنده آن نظر، آیا فرد مورد اعتمادی است یا نه.
کلاینراک با تاکید بر اینکه این شبکه‌ شهرت مرتب به روز خواهد شد، گفت: چالش مهم این است که چگونه این کار را با روشی اخلاقی و مسوولانه انجام دهیم؛ البته ناشناس بودن، یک شمشیر دو لبه است.

رفتار کسب‌وکارها خوب نیست
کلاینراک همچنین بسیاری از ایرادهای اینترنت کنونی را ناشی از رفتار نادرست کسب‌وکارهایی می‌داند که به فروش لوازم و خدمات قدیمی یا غیر ضرور می‌پردازند و برای سود بیشتر، حریم خصوصی را نقض می‌کنند.

وی گفت: دردسر روزهای اولیه اینترنت، هکرهایی بودند که اقدامات فردی‌شان، به اینترنت آسیب می‌زد؛ اما امروزه شکل بدکاران در اینترنت عوض شده و شامل دولت‌ها، جرایم سازمان یافته و شرکت‌های بزرگی می‌شود که کارهای بد را در مقیاس وسیع انجام می‌دهند.

کلاینراک درباره روزهای اولیه اینترنت گفت: ما دانشمندان جامعه شناس نبودیم و باید می‌بودیم.

او امروز افسوس می‌خورد که چرا بنیان‌گذاران اینترنت از جمله خودش، از ابتدا به فکر ایجاد ابزارهای پایه برای تایید هویت کاربران و فایل‌های داده نبوده‌اند.

کلاینراک البته همچنان خوش‌بین است که مشکلات اینترنت با استفاده از فناوری‌های رمزگذاری، بلاکچین و سایر نوآوری‌ها برطرف شود.

وی گفت: من البته هنوز نگرانم و فکر می‌کنم که همگان احساس می‌کنند که تاثیر این رویه تاریک اینترنت بیش از حد آزاردهنده شده است.

کلاینراک در عین حال افزود: همچنان حس می‌کنم که مزایای اینترنت بسیار بیشتر است و اگر دست من بود، اینترنت را تعطیل نمی‌کردم.

در روزهای اولیه اینترنت، AT&T غول ارتباطات آمریکا، خطوط اتصال کامپیوترها را برای پروژه آرپانت برقرار کرد؛ پروژه‌ای که تامین مالی آن از سوی واحد تحقیقاتی ارتش آمریکا انجام شده بود.

به گفته کلاینراک، کلید حل مساله تبادل داده بین کامپیوترها، تبدیل و تقسیم اطلاعات دیجیتالی شده به بسته‌هایی (Packet) بود که بدون اتلاف وقت بین کامپیوترها تبادل شود.

در آن زمان، یک دانشجو برای ورود به کامپیوتری از راه دور، شروع به تایپ عبارت LOG کرد اما پس از تایپ دو حرف LO ارتباط قطع شد؛ بنابراین اولین پیامی که تبادل شد، عبارت LO بوده است.

تیم کلاینراک یک بار دیگر برای ورود به آن کامپیوتر تلاش می‌کند و موفق به ارسال بسته‌های داده‌های دیجیتال بین کامپیوترها روی شبکه آرپانت می‌شود.

البته همواره موضوع نخستین ابداع کنندگان اینترنت محل مناقشه بوده است؛ زیرا تعدادی از رویدادهای مهم و تقریبا هم‌زمان در تحول شبکه اینترنت اتفاق افتاده که از آن جمله می‌توان به ابداع پروتکل‌های مسیریابی داده‌ها و خلق سیستم وب برای صفحات آنلاین اشاره کرد.

مارک وبر، مدیر موزه تاریخ کامپیوتر در سیلیکون ولی، با بیان اینکه نام اینترنت مخفف عبارت «Internetworking» است که در هنگام اتصال دو کامپیوتر به هم به کار برده می‌شد، می‌افزاید: اما سوال مهم این است که اینترنت امروزه به چه هیولایی تبدیل شده است.

وی می‌افزاید: اینترنت از ایده اولیه ارتباطات بین کامپیوترها، به راهکار اصلی برای ارتباطات انسانی تبدیل شده و این چیز کوچک و کم اهمیتی نیست.


 
مرجع : techxplore.com
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۲۹۵۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين