۰
​​​​​​​رییس جدید مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در مراسم معارفه‌‌اش اعلام کرد:

به سوی قوه قضاییه هوشمند خواهیم رفت

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۵
مراسم معارفه عیسی زارع پور، رییس جدید مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه
مراسم معارفه عیسی زارع پور، رییس جدید مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه

آی‌تی‌من- صبح دیروز مراسم تکریم و معارفه رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای برگزار شد.

معاون اول قوه قضاییه در این مراسم گفت: آقای شهریاری همت کرد و در قوه قضاییه کار بزرگ الکترونیکی شدن دستگاه قضایی را پایه گذاری کرد. آن موقع کارهایی شده بود؛ اما اگر بگویم در حد صفر بود، سخنی به گزاف نگفته‌ام، او کار را شروع کرد.

وی ادامه داد: آقای شهریاری در این فضا حرکت می‌کرد و این در شرایطی بود که می‌بایست یک تنه عمل می‌کرد و کار بسیار بزرگی را در این میدان به انجام رساند و البته کار به نقطه مطلوب رسیده است؛ اما هنوز خیلی از راه مانده است.

محسنی اژه‌ای افزود: شهادت می‌دهم که آقای شهریاری در طول یک دهه به تنهایی یک بار سنگین را به دوش گرفت و به خوبی جلو برد. گاهی برای گرفتن یک آمار از پرونده‌های حقوقی، کیفری و یا دادگاه‌های تجدید نظر و بدوی باید هفته‌ها و ماه‌ها به صورت تلفنی و کتبی تلاش می‌کردیم؛ اما امروز آمار به راحتی در دسترس مدیران هست. بنده به سهم خودم از زحمات آقای شهریاری و همکاران‌شان تشکر می‌کنم؛ چرا که این بار سنگین را با کمک همکاران خویش بر دوش گرفتند.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: آقای زارع پور با تجربه و متخصص در این حوزه است و از نظر علمی‌ و اجرایی و تجربی روی این موضوعات کار کرده است؛ به طوری که مدارج علمی ‌و تجربی در این کارها دارد و لذا از او تشکر می‌کنم که این مسوولیت را پذیرفت. باید تلاش کنید با همکاری همکاران باقیمانده راه را با وجود مشکلات و کمبودها ادامه بدهید.

مراسم معارفه عیسی زارع پور، رئیس جدید مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه

وی گفت: تجهیزات این میدان باید به روز شود و در این مسیر آن‌قدر علم رو به تحول است که به عنوان مثال اگر سال قبل فلان دستگاه خوب بود، ممکن است امروز کارایی لازم را نداشته باشد که در این زمینه نیازمند بودجه‌های خاصی هستیم، برخی می‌گویند این جزو بودجه جاری و تملک دارایی است؛ اما این موضوع فراتر از هر دوی اینهاست و باید با نگاه ویژه و جدید اگر لازم است، قانون و دستورالعمل ایجاد شود و مدیران، دولت و مجلس در این زمینه توجیه شوند.

در ادامه عیسی زارع پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نیز  گفت: من از قبول مسوولیت بعد از دوران دکتری فراری بودم. در سال ۸۵ که مرکز فناوری اطلاعات رسانه‌های دیجیتال را تحویل گرفتم یک باکس روی کاغذ بود و من در آن زمان ۲۶ ساله بودم، اما کار به جایی رسید که در همان جلسات راهبردی که منتج به تشکیل شورای عالی فضای مجازی شد، محور جلسات بچه‌های ما بودند.

زارع پور افزود:: زمانی که موضوع فعالیت در قوه قضاییه پیشنهاد شد زانوهایم به لرزه افتاد چرا که قوه قضاییه جایی است که می‌تواند باعث رضایتمندی مردم از نظام شود. قوه قضاییه در سبد رضایتمندی از نظام است و اعتقاد من این است که باید مشکلات مردم را حل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: خدمت به مردمی‌که به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند متفاوت با سایر دستگاه‌های کشور است و پاداش دنیوی واخروی در پی دارد. این برای بنده و همکارانم افتخاری است که بتوانیم در این فضا قدمی ‌برداریم.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با تاکید بر اهمیت خدمت به مردم گفت: اولین مواجهه فناورانه من با دستگاه قضایی یک نرم افزار سپرده برای دادگستری کرمانشاه بود. در آن زمان یعنی ۲۰ سال پیش قوه قضاییه در این حوزه هیچ چیز نداشت. پس از نزدیک به یک ماه رفت و آمد توانستم سیستم متناسبی با آن موضوع طراحی کنم و به عینه دیدم در همان سیستم چقدر از مشکل مردم حل شد.

زارع پور افزود: در ارشاد نیز دورادور با قوه قضاییه آشنا بودم و در یکی دو سال قبل که گذر یکی از اقوام به دیوان عدالت اداری خورد متوجه شدیم که قدم‌های بزرگی در قوه قضاییه برداشته شده و ابلاغ‌های الکترونیکی و تحولی که در این سال‌ها با مدیریت آقای دکتر شهریاری ایجاد شده جای قدردانی دارد و کار بزرگی بوده است، اما تا رسیدن به قله فاصله داریم.

وی گفت: مردم طعم شیرین فناوری را در زندگی خود چشیده‌اند و همه کار‌های خود را از این طریق انجام می‌دهند که البته آسیب‌هایی را در کنار خود دارد که من معتقدم ناشی از عدم فرهنگ سازی درست است. ما به دنبال این هستیم که این طعم شیرین را بیشتر به مردم بچشانیم و رضایت‌مندی آن‌ها را کسب کنیم و خود را موظف می‌دانیم که در کنار کارکنان دستگاه قضایی و قضات باشیم چرا که اطاله دادرسی و طولانی شدن مدت رسیدگی در بسیاری از موارد ناشی از این است که ابزار فناوری در اختیارشان نیست و این وظیفه‌ای است که بر عهده ماست.

وی ادامه داد: امیدوارم با همیاری افرادی که در دستگاه قضایی هستند، نخبگانی که در خارج از قوه قضاییه هستند و ما دست یاری به ستمشان دراز می‌کنیم بتوانیم قوه قضاییه هوشمند در تراز انقلاب اسلامی ‌و در گام دوم انقلاب اسلامی‌ داشته باشیم تا مردم بتوانند با سرعت، دقت و عدالت به خدمات دستگاه قضایی دسترسی داشته باشند.

شهریاری: بدون فناوری تحول امکان پذیر نیست
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین شهریاری دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی ‌و رئیس پیشین مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه اظهار کرد: کار ما در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه بسیار خوب شروع شد و اگر اعتماد به بنده نبود، نمی‌توانستم دوستان را با خود همراه کنم، امکانات گسترده‌ای حین ورودمان از ناحیه آقای حجت الاسلام والمسلمین اژه‌ای و دستگاه قضا در اختیار ما قرار گرفت و کار‌های خوبی در این مرکز انجام شد.

شهریاری گفت: روز‌هایی که ما آمدیم با مقاومت سازمانی مواجه بودیم و باید همه چیز را حتی برای مدیران ارشد، دستگاه قضایی توضیح می‌دادیم و بسیاری از آن‌ها حضور ما را غیر ضرور تلقی می‌کردند، این در حالی بود که به انحای مختلف اهمیت فناوری را به آن‌ها توضیح می‌دادیم؛ به طوری که بعد از گذشت ۱۰ سال حالا مسوولان در این زمینه از ما مطالبه دارند.

وی با تاکید بر اینکه بدون فناوری تحول امکان پذیر نیست، تصریح کرد: فرهنگ سازی و اهمیت توسعه فناوری برای ایجاد تحول حاصل زحماتی بود که دوستان ما برای گسترش فرهنگ به انجام رساندند و در حال حاضر تمام مدیران ارشد و غیرارشد دستگاه قضائی ضرورت فناوری اطلاعات به عنوان محوری برای تحول اعتقاد دارند.

شهریاری ادامه داد: بعد از اینکه آمار دسترس پذیر شد این حس ایجاد شد که این موضوع می‌تواند به ما در حوزه‌های مختلف بسیار کمک کند.

وی افزود: دوستان ما دو یادگار برای دستگاه قضایی گذاشته‌اند. یادگار اول متونی است که در دستگاه قضایی ثبت و ضبط شده است که در این متون محور‌های کلیدی رشد و توسعه فناوری دیده شده است و مهم‌ترین آن‌ها ۱۵ ماده آئین دادرسی الکترونیکی است که شاهکار نگارش حقوقی و مستند بسیاری از دستگاه‌ها حتی خارج از قوه قضائیه است.

بنابراین گزارش، عیسی زارع پور متولد ۱۳۵۸ با مدرک دکتری مهندسی کامپیوتر است. وی یک دوره پسا دکتری در در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده و از سال ۹۶ نیز عضو هیات علمی ‌دانشگاه علم وصنعت بوده است.

زارع پور در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه نیو ساوت ولز به عنوان مبتکر برتر سال انتخاب شد و یکی از طرح‌های پژوهشی اش در همان سال به عنوان برترین طرح آی تی دانشجویی در استرالیا شناخته شد.
 
پایان نامه مقطع دکترای وی به عنوان یکی از دو پایان نامه برتر دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه نیو ساوت ولز شناخته شد.

وی که در سن ۲۶ سالگی در مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی شد، در سال ۸۹ نیز به عنوان مدیر نمونه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌انتخاب شد.
 

 
مرجع : میزان
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۳۴۵۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما