۰
با انتشار فراخوان برای گردآوری مشکلات و دغدغه‌های کسب و کارها

دبیرخانه بحران در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تشکیل می‌شود

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۸
تشکیل دبیرخانه بحران در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای
تشکیل دبیرخانه بحران در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای

 

آی‌تی‌من- این دبیرخانه در راستای گردآوری درخواست ‏ها و مطالبات اعضا و یاری گرفتن از تمام ظرفیت ‏های ممکن و با همکاری با سایر تشکل ‏های همکار، برای کاهش فشارها و رفع مشکلات کسب و کارهای بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات پس از گذار از شرایط بحران خواهد کوشید.

در فراخوان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به منظور تشکیل دبیرخانه بحران آمده است: « بیش از یک ماه است که کشور درگیر اپیدمی ویروس کرونای Covid-19 است. در حالی که این مقطع زمانی اوج فعالیت‌های کاری شرکت‌هاست، بنا به توصیه‌های ستاد بحران، بسیاری از کسب‌و‌کارها به حالت نیمه‌تعطیل در آمده و نیروی های کار مولد قرنظینه و خانه‌نشین شده‌اند.

لطمات انسانی و از دست دادن عزیزانی در سراسر کشور، تاثیر بیم بیماری و مراقبت‌های بهداشتی بر رفتارهای اجتماعی و کسب‌وکاری، و مهم‌تر از همه سرعت رشد بحران و نامشخص بودن زمان پایان این دوران نگرانی‌ها را چند برابر کرده و بهره‌وری‌ نیروهای فعال فعلی را نیز به شدت کاهش داده است.»

این فراخوان می‌افزاید: « علاوه بر موارد فوق و جنبه‌های انسانی موضوع، همه کسب‌وکارها از جنبه‌های دیگری نیز شدیدا تحت فشار (به طور مشخص شرایط خاص پایانی سال و پرداخت حقوق و عیدی کارمندان) هستند و در صورتی که این فشارها کنترل نشود، ممکن است صدمات غیر قابل جبرانی به پیکره آنها وارد آمده و بحران‌های دیگری را نیز پس از گذراندن بحران کرونا شاهد باشیم.

شایان ذکر است عمده‌ تمرکز و اهتمام فعلی دولت بر کنترل روزانه‌ بحران بیماری و حل مسائل روز درمان، معیشت طبقه‌ محروم و آسیب‌های آشکار فضای کساد کسب‏‌وکار است. اما واقعیت آن است که عمده‌ چالش‏ های کسب‌وکارها بعد از فروکش کردن شرایط اضطرار و بحران نمایان خواهند شد. به عنوان نمونه‌ای از این چالش‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. زمان قراردادها و تعهدات مرتبط با تحویل پروژه‌ها؛
2. عدم ایفای تعهدات مالی کارفرمایان بخش‌های دولتی و عمومی؛
3. اقساط سررسید شده وام‌ها؛
4. تامین و پرداخت حقوق کارکنان در شرایط نیمه تعطیل بنگاه‌ها؛
5. سررسید پرداخت‌های بیمه و مالیات و جریمه‌های تاخیر آنها؛
6. نیاز به مشمول شدن شرایط فعلی به عنوان «نمونه‌‏ای از شرایط فورس ‏ماژور» در قراردادها»

در ادامه این فراخوان می‌خوانیم: « در این راستا، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در راستای مسوولیت‌های خود در دفاع از منافع صنف در نظر دارد تا با تشکیل دبیرخانه بحران نسبت به گردآوری درخواست ‏ها و مطالبات اعضا در زمینه محورهای زیر اقدام و با یاری گرفتن از تمام ظرفیت‏ های ممکن و با همکاری با سایر تشکل‏ های همکار، برای کاهش فشارها و رفع مشکلات کسب و کارهای بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات پس از گذار از شرایط بحران، بکوشد.

• شناسایی سایر چالش‌های کسب‌وکارهای حوزه؛

• جمع‌آوری راهکارهای پیشنهادی برای مواجهه با چالش‌های شناسایی شده؛

• اعلام چالش‌ها و راهکارها با دولت و حاکمیت و پیگیری اجرای این راهکارها، به عنوان یک مطالبه عمومی صنفی؛

• معرفی نماینده به ارگان‌های دولتی و حاکمیتی برای حضور در کارگروه‌های تشکیل شده برای اجرای راهکارهای پیشنهادی.»

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در این فراخوان اعلام  کرده که به منظور گردآوری مشکلات و چالش‌‏های کنونی، از همه اعضای سازمان درخواست می‌شود دغدغه‏ ها و مشکلات جاری و آینده خود را به آدرس info@irannsr.org ارسال تا پس از دسته‏ بندی مشکلات و با توجه به ظرفیت‌ها، پیگیری ‏های لازم با نهادهای دولتی، حاکمیتی و تصمیم ‏ساز با هدف دستیابی به راهکارهایی برای رفع مشکلات اعلام شده انجام خواهد گرفت.
 
کد مطلب : ۲۷۳۵۰۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين