۰
کاهش 57 روزه شروع کسب و کار

فرایند تخصیص کد اقتصادی کاملا الکترونیکی شد

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۶
فرایند تخصیص کد اقتصادی کاملا الکترونیکی شد
فرایند تخصیص کد اقتصادی کاملا الکترونیکی شد
 
آی‌تی‌من- در بخشنامه وزیر اقتصاد آمده است: تمامی اطلاعات مورد نیاز سازمان امور مالیاتی برای تخصیص کد اقتصادی به اشخاص حقوقی به صورت الکترونیکی از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مراجع ذیصلاح صدور مجوز دریافت و بدون نیاز به حضور مودی در شعب سازمان امور مالیاتی، کد اقتصادی تخصیص داده شود.

همچنین بر اساس این بخشنامه برای اشخاص حقیقی با دریافت اطلاعات از مراجع صدور مجوز و یا پس از ثبت نام در سامانه امور مالیاتی  بلافاصله ثبت نام انجام ‌پذیرد.

براساس مفاد این بخشنامه برای اشخاص حقوقی شناسه ملی به عنوان شماره اقتصادی و برای اشخاص موضوع ماده (۲) قانون و صاحبان مشاغل پس از ثبت نام ، شماره اقتصادی با بهره گیری از  شناسه یا شماره ملی آنها صادر خواهد شد.

شایان ذکر است مادامی که برای اشخاص موضوع ماده (۲) قانون و صاحبان مشاغل، کد اقتصادی جدید صادر نشده باشد، حسب مورد از شناسه ملی، شماره ملی، شناسه مشارکت مدنی و شماره اختصاصی اشخاص خارجی استفاده خواهد شد.

مطابق با برآوردهای بانک جهانی میانگین زمان مورد نیاز برای شروع یک کسب و کار در ایران حدود ۷۲.۵ روز تخمین زده می شود، که با انجام این اصلاحات، پیش بینی می‌شود این مقدار به ۱۵.۵ روز کاهش یافته و تا ۴۸ رتبه ارتقا در این زیرشاخص صورت پذیرد.

لازم به ذکر است، در دستورالعملی که از سوی رئیس سازمان امور مالیاتی به منظور تسهیل انجام امور مالیاتی صادر گردید، صدور گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده لغو و ثبت نام در سامانه به منزله گواهی ارزش افزوده است. همچنین ثبت نام‌های قبلی به عنوان ثبت نام قطعی تلقی می‌شود. در این ثبت نام فقط کافی است مؤدی گزینه مشمولیت در نظام مالیات بر ارزش افزوده را در سامانه ثبت نام مالیاتی انتخاب کند. همچنین در مواردی که اطلاعات بعدی از مراجع ذیربط تأسیس یا صدور مجوز فعالیت دریافت شود، ثبت نام به صورت خودکار انجام می‌شود.
کد مطلب : ۲۷۳۶۵۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين