۰
دادستان عمومی‌ و انقلاب رباط کریم مطرح کرد

انتقاد از افزایش کلاهبرداری‌ها در سایت دیوار

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۴۷
انتقاد از افزایش کلاهبرداری‌ها در سایت دیوار
انتقاد از افزایش کلاهبرداری‌ها در سایت دیوار

آی‌تی‌من- رحیم علیش‌پور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان رباط کریم درباره خطراتی که کاربران پلفوترم خرید و فروش دیوار را تهدید می کند، اظهار کرد: متأسفانه اغلب پرونده هایی که تحت عنوان جرایم رایانه ای توسط پلیس فتا به ما ارجاع می شود در خصوص شکایت مال باختگانی است که در بستر اپلیکشن دیوار فریب خورده اند و بخشی از سرمایه خود را از دست داده اند و برای مثال از ۱۵ پرونده ای که دیروز به آن ها رسیدگی کردیم بیش از نیمی از آن‌ها درخصوص جرائمی بودند که در بستر پلتفرم دیوار به وقوع پیوسته بودند.

وی درباره روش های معمول کلاهبرداری در این پلتفرم ادامه داد: در موارد بسیاری افرادی کالایی را در سایت دیوار با قیمت مناسبی درج می کنند و پس از مراجعه مشتری او را به درگاه پرداختی جعلی راهنمایی می کنند که تمام اطلاعات افراد را ذخیره می کند و در ادامه اقدام به برداشت از حساب آن افراد می‌کنند.

دادستان شهرستان رباط کریم افزود: در مواردی نیز کسانی که کالای خود را در پلتفرم قرار می‌دهند فروشنده واقعی نیستند و اطلاعات جعلی ارایه می دهند که پس از خرید مشتری و پرداخت وجه متواری می شوند و مشتری دیگر به هیچ وجهی امکان دسترسی به آن ها را نخواهد داشت و عجیب اینجا است که همان کالا با شماره ای دیگر چند ساعت بعد باز در سایت بارگذاری می‌شود!

علیش پور با بیان اینکه بسیاری از شماره های این افراد قابل پیگیری نیست، گفت: شرکت های همراه اول و ایرانسل شاید زیربار این مساله نروند اما واقعیت این است که سیمکارت هایی در اختیار این افراد قرار دارد که هویت صاحبان آن ها غیرواقعی است و در بعضی موارد این سیمکارت ها به اشخاصی در خارج از کشور تعلق دارد و وقتی ما از شرکت های ارایه دهنده استعلام می گیریم، اطلاعات قابل ارایه ای ندارند و دست ما نیز در پیگیری آن ها به جایی بند نیست.

وی در پایان با تأکید بر اینکه برای پیشگیری از این جرایم علاوه بر لزوم اصلاح سازوکارهای این سایت ها، نیاز به آگاهی کاربران است، عنوان کرد: مردم باید آگاهی خود را افزایش دهند و با آگاهی صرفاً از سایت های معتبر خرید کنند و از سر صداقت و سادگی خود بی دلیل به هرکسی اعتماد نکنند؛ زیرا در صورت عدم آگاهی ممکن است مال باخته بعدی حتی بنده باشم.

در همین رابطه رییس پلیس فتا ویژه شرق استان تهران از شناسایی فردی که با درج آگهی دروغین نسبت به فروش کالاهای لوکس ارزان قیمت در سایت دیوار از ۴۵۰ نفر کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا سرهنگ رضا ملوکی در تشریح این پرونده قضایی اظهار داشت: در پی مراجعه تعداد کثیری از شهروندان در بازه زمانی کوتاه مدت و با موضوع شکایت مشترک به این پلیس مبنی بر کلاهبرداری از طریق سایت دیوار، این موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس قرار گرفت.

این مقام انتظامی افزود: پس از بررسی ها مشخص شد که شخصی با درج آگهی در خصوص فروش کالای لوکس با قیمت ارزان در سایت دیوار، به تحریک شهروندان برای خرید اقدام کرده و برای اجرای نیت خود کاربران را به واریز بیعانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان تشویق کرده است.

این مقام مسوول در ادامه از شناسایی متهم خبر داد و گفت: با توجه به حساسیت موضوع، کارآگاهان سایبری این پلیس با بررسی ادله به دست آمده و طبق مستندات جمع آوری شده از حساب تعداد کثیری از هموطنان پی بردند که متهم با افتتاح حساب های جعلی به نام دیگران در بانک و اخذ کارت بانکی، شماره این کارت ها را برای واریز وجه به مردم معرفی می کرد و به این صورت هیچ ردپایی از خود باقی نمی گذاشت.

سرهنگ «رضا ملوکی» با بیان این مطلب که شهروندان در خریدهای اینترنتی هوشیاری داشته باشند و بدون اطلاع از هویت فروشنده و واقعی بودن اجناس نسبت به خرید و واریز وجه اقدام نکنند، اظهار داشت: هموطنان در صورت بروز مشکل می توانند با مراجعه به پلیس فتا از مشاوره ها و راهنمایی های کارشناسان این پلیس در جهت رفع مشکلات احتمالی استفاده کنند یا با مراجعه به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir یا با شماره تماس ۳۶۲۲۴۴۹۰ درخواست خود را ثبت کنند.
 
مرجع : فارس
کد مطلب : ۲۷۳۹۹۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين