۰
از سوی وزارت ارتباطات ارایه شد

لایحه مسوولیت ارایه دهندگان خدمات IT روی میز دولت

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۵
لایحه مسوولیت ارایه دهندگان خدمات IT روی میز دولت
لایحه مسوولیت ارایه دهندگان خدمات IT روی میز دولت

آی‌تی‌من- پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت اعلام کرد: وزارت ارتباطات و فناوی اطلاعات به منظور کاهش نگرانی ها در حوزه فضای مجازی و با هدف مدیریت عقلانی در جنبه های مختلف کاربردی فضای مزبور، لایحه مسوولیت ارایه دهندگان خدمات حوزه فناوری اطلاعات را به کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیکی هیات دولت ارایه کرده است.فضای مجازی تاثیر بسزایی در ساخت فرهنگ جامعه و به خصوص جوانان کشور دارد و عدم توجه به مولفه های کنترل و مدیریت فضای مجازی می‌تواند آثار مخربی در فرهنگ یک جامعه ایجاد کند.لذا در راستای کاهش و رفع نگرانی های موجود در حوزه فضای مجازی و با هدف مدیریت عقلانی در جنبه های مختلف کاربردی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به انجام مطالعات جامع و تخصصی با همکاری مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات وفناوری، پژوهشگاه قوه قضاییه اقدام کرد که برآیند مطالعات مذکور، تدوین لوایحی پنجگانه است. از جمله این لوایح، لایحه مسوولیت ارایه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات که در ۴۲ ماده تدوین شده است.

این پیش نویس قانونی، مجموعه اصول و قواعدی است که نحوه ارایه و استفاده از خدمات اطلاع رسانی رایانه ای را مقرر می کند.مطابق این لایحه پیشنهادی، ارایه دهنده خدمات اطلاع رسانی رایانه ای عبارت است از هر شخص حقیقی یا حقوقی که با رعایت قوانین مربوطه و با استفاده از شبکه های اطلاع رسانی نسبت به انجام خدمات «دسترسی»، «میزبانی یا مرکز ذخیره داده»  و «ثبت نام دامنه»  می‌پردازد.

کاربر و مشترک این خدمات نیز هر شخصی است که به موجب قرارداد از خدمات ارایه دهنده خدمات استفاده می کند، در صورتی که به موجب قرارداد نباشد، کاربر نامیده می شود.حقوق کاربران و مشترکان در برابر ارایه دهندگان خدمات تعریف شده است. 

همه ارایه دهندگان خدمات موظفند آنها را از امکانات فنی و خدماتی که بر مبنای نرخ های مصوب ارایه می دهند، آگاه کنند. همچنین، باید زمینه های متعارف آگاهی کاربران و مشترکان خود را از حقوق و وظایفی که به موجب این قانون برای آنها به وجود می آید، فراهم کنند.ارایه دهندگان خدمات از سوی دیگر موظفند حقوق مادی و معنوی اطلاعاتی را که مشترکان و کاربران مطابق این قانون یا قرارداد جهت اطلاع رسانی روی شبکه قرار می دهند، رعایت کنند.

براساس این لایحه، ارایه دهندگان خدمات فوق می توانند از تجهیزات دریافت از ماهواره استفاده کنند و مشمول قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره نمی‌شوند.

همچنین، در راستای حفظ حریم ارتباطات خصوصی افراد در شبکه های اطلاع رسانی رایانه ای، ارایه دهندگان خدمات موظفند با بکارگیری تجهیزات مناسب، پیام ها و اطلاعات خصوصی را با حفظ تمامیت و محرمانه بودن آنها انتقال دهند.

علاوه بر این، جهت افزایش امنیت و سلامت ارتباطات خصوصی در شبکه های اطلاع رسانی رایانه ای، ارایه دهندگان خدمات موظفند فناوری های رمزگذاری یا رمزنگاری مناسبی را در اختیار کاربران و مشترکان خود قرار دهند.

همچنین، شنود، افشا، قطع یا ایجاد اختلال یا هرگونه تغییر در ارتباطات خصوصی در شبکه های اطلاع رسانی یا اطلاعاتی که منجر به افشای ارتباطات خصوصی می شود فقط با دستور مقام ذیصلاح قضایی امکانپذیر است.  

ضمنا ارایه دهندگان خدمات نمی توانند بدون مجوز قانونی یا رضایت کاربران و مشترکان به ارتباطات یا اطلاعات خصوصی ذخیره شده یا درحال انتقال آنها دسترسی یافته یا آنها را شنود کنند.در مقابل، کاربران و مشترکان نیز موظفند بر مبنای قرارداد و حوزه مجاز خود به نحوی فعالیت کنند که در فعالیت ارایه دهندگان خدمات مذکور خللی ایجاد نکنند. همچنین، موظف اند به ارایه دهندگان خدمات، اطلاعات شخصی صحیحی ارایه دهند و همواره برای آنها امکان برقراری ارتباط با خود را فراهم کنند.در غیر این صورت مسوول عواقب ناشی از آن خواهند بود. در غیر این صورت، به مجازات اخلال کنندگان در سیستم های رایانه ای مندرج در قانون مبارزه با جرایم رایانه ای محکوم می‌شوند.
 
کد مطلب : ۲۷۴۵۴۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين