۰
در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات

سامانه‌های جامع تجارت تاییدیه مدارک تحصیلی و سه سامانه مرتبط با وزارت اقتصاد افتتاح شد

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۳
سامانه‌های جامع تجارت
تاییدیه مدارک تحصیلی
و سه سامانه مرتبط
 با وزارت اقتصاد افتتاح شد
سامانه‌های جامع تجارت تاییدیه مدارک تحصیلی و سه سامانه مرتبط با وزارت اقتصاد افتتاح شد

آی‌تی‌من-  حسن روحانی در هجدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و بهره‌برداری از مرحله اول و مهم سامانه جامع تجارت، گفت: بهره‌برداری از این سامانه جزو آرزوهای مهم دولت و تاکیدات مقام معظم رهبری بود و می‌تواند کار را برای مبارزه با قاچاق تسهیل و جلوی سوء استفاده‌های احتمالی را بگیرد.

رییس جمهور با برشمردن اهمیت ویژه این سامانه‌ها بویژه سامانه جامع تجارت و ارایه خدمات به تجار با پنجره‌ای واحد، گفت: ۷۰ درصد این سامانه جامع قابل دسترسی است و ۳۰ درصد که مربوط به سامانه انبارهای دولتی، گمرکات و بنادر است تصمیم گرفته شد که همه اقدامات لازم برای اتصال این انبارها ۱۱ بهمن ۹۹ انجام و سامانه به طور کامل تکمیل شود.

 سامانه جامع تجارت دهه فجر تکمیل می‌شود
رییس جمهور با بیان اینکه امروز وعده چند ماه قبل دولت درخصوص افتتاح سامانه تجارت در تاریخ ۹/۹/۹۹ عملی شد و شاهد افتتاح مرحله اول و مهم این سامانه بودیم، افزود: با آغاز فعالیت این سامانه جامع برای فعالیت تجار و بازرگانان همه مراحل تجارت کالا از ثبت سفارش و خرید کالا تا توزیع آن در کشور ثبت و قابل رهگیری خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه هدف ما از این سامانه جامع جلوگیری از سوء استفاده‌ها و شفاف شدن فعالیت‌های اقتصادی بوده است، افزود: با تلاش‌های انجام شده ۷۰ درصد این سامانه در اختیار و قابل استفاده است و ۳۰ درصد باقیمانده که مربوط به انبارها ، بخش گمرکات و بنادر است که با پیگیری و انجام اقدامات لازم و اتصال کامل این مراکز به سامانه امیدواریم تا ۱۱ بهمن ماه سال جاری شاهد تکمیل سامانه باشیم.

رییس جمهور همچین درباره افتتاح سامانه تایید مدارک دیپلم وزارت آموزش و پرورش و اتصال آن به سامانه جامع، گفت: با افتتاح این سامانه که بعد از افتتاح و اتصال سامانه تایید مدارک وزارت علوم انجام شده است، زنجیره اصالت بخشی مدارک تحصیلی در سامانه جامع تکمیل شد که گام مهمی‌ در زمینه جلوگیری از سوء استفاده و جعل مدارک تحصیلی است.

روحانی همچنین درباره افتتاح سه سامانه وزارت امور اقتصادی و دارایی، سامانه واریز سود سهام، سامانه مجامع الکترونیکی و همچنین سامانه خزانه داری الکترونیکی گفت: با بهره‌برداری و اتصال این سامانه‌ها به سامانه جامع، اقدامات این سه حوزه به صورت الکترونیکی بهتر و سریعتر انجام خواهد شد.

رییس جمهور افزود: دولت الکترونیکی از ابتدا از اولویت‌ها و ضروریات دولت یازدهم و دوازدهم بود اما از یکسال قبل با شیوع ویروس کرونا، این ضرورت دو چندان شد زیرا دولت الکترونیکی و ارایه خدمات به صورت الکترونیک یکی از راه‌های مقابله با ویروس کرونا است.

روحانی با بیان اینکه درحال حاضر از ۵۷۰۰ خدمت دولتی ، ۳۰۰۷ خدمت به صورت الکترونیکی به مردم ارایه می‌شود، ابراز امیدواری کرد که با ادامه تلاش‌ها و تکمیل دولت الکترونیکی به زودی شاهد ارایه همه خدمات دولتی به صورت الکترونیک به مردم باشیم.

رییس جمهور در ادامه سخنان خود امن بودن سامانه جامع را یک اصل مهم عنوان کرد و بر ضرورت جلوگیری از سوء استفاده از این سامانه و همچنین حفاظت از این سامانه در برابر حملات احتمالی و حفظ حریم خصوصی مردم در سامانه جامع تاکید کرد.

روحانی همچنین به تصویب راه‌اندازی سامانه جامع رفاه ایرانیان در این جلسه پرداخت و گفت: انشالله به زودی شاهد تکمیل و بهره‌برداری از این سامانه که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است نیز خواهیم بود.

رییس جمهور همچنین ابراز امیدواری کرد با تلاش شورای اجرایی فناوری اطلاعات و رفع موانع موجود بخش‌های مهم دیگری همچون سامانه سلامت و سامانه مالیات نیز تکمیل و به سامانه جامع متصل شود.

حکم دیوان عدالت برای توقف مصوبه 
اما از سوی دیگر خبرگزاری تسنیم گزارش داد، درحالی که قرار بود در تاریخ ۹۹/۹/۹ از سامانه جامع تجارت رونمایی شود، با رای دیوان عدالت اداری فرایند اظهار کالا که قرار بود به جای سامانه گمرک در سامانه مذکور انجام شود، متوقف شد.

بر اساس این گزارش امسال نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور در مکاتبه‌ای با میر اشرفی رییس کل گمرک ایران، اعلام کرد، بر اساس مصوبه ستاد اقتصادی دولت که به تایید رییس جمهوری رسیده، به منظور حفظ یکپارچگی و جامعیت اطلاعات سامانه جامع تجارت و حذف دوباره‌کاری‌ها در فرآیند تجارت، گمرک جمهوری اسلامی‌ ایران موظف است تبادل اطلاعات با بازرگانان و دستگاه‌های ذیربط در فرآیند تجارت (از جمله دریافت اظهار کالا و مجوزهای ترخیص) را صرفاً از طریق سامانه جامع تجارت به انجام برساند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت موظّف است اطلاعات مورد نیاز گمرک را در سامانه جامع تجارت از بازرگانان و دستگاه‌های مربوط دریافت کرده و دسترسی گمرک جمهوری اسلامی‌ ایران به سامانه را به صورت برخط فراهم کند.

درحالی که قرار بود در تاریخ۹۹/۹/۹از سامانه جامع تجارت رونمایی شود، با رای دیوان عدالت اداری فرایند  اظهار کالا که قرار بود به جای سامانه گمرک در سامانه مذکور انجام شود، متوقف شد.

در قرار قبول دستور موقت آمده است، با بررسی مفاد دادخواست شاکی و با توجه به تشریفات انحصاری حوزه امور گمرکی، در صورت اجرای مفاد ابلاغیه جلسه 170 ستاد  اقتصادی دولت،  موجبات ورود خسارت فراهم می‌شود، دستور موقت مبنی بر توقیف عملیات اجرایی تا تعیین تکلیف قطعی شکایت صادر و اعلام می‌شود.

گفتنی است، با توجه به مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز  صدور این دستور موقت با ابهاماتی همراه است.
 
مرجع : دولت
کد مطلب : ۲۷۴۹۴۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين