۰

اپل دو گوشی تاشو می‌سازد

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۲
اپل دو گوشی تاشو می‌سازد
اپل دو گوشی تاشو می‌سازد

آی‌تی‌من- در حالی که خبر ساخت آیفون تاشو توسط اپل هنوز تایید نشده، شایعاتی منتشر شده مبنی بر اینکه این کمپانی آزمایش دوام لولا برای استفاده در دو مدل گوشی تاشدنی را به اتمام رسانده و به تولید نهایی این گوشی‌ها نزدیک‌تر شده است.

مدتی است که از عرضه اولین گوشی‌های تاشدنی به بازار می‌گذرد؛ گوشی‌هایی انتظار می‌رفت با ارائه ویژگی‌های جدید و ایده‌های بکر، انقلابی بعدی صنعت موبایل را رقم بزنند. 

درنهایت، گوشی‌های یادشده با انبوهی از مشکلات و قیمت‌گزافشان، آن‌طور که باید با استقبال رو‌به‌رو نشدند و ظاهرا شرکت‌ها از پتانسیل این گوشی‌ها به خوبی بهره نگرفته‌اند. 

سایت اپل‌اینسایدر با استناد به اطلاعات منتشرشده از UDN گزارشی را تدوین کرده است که نشان می‌دهد، غول دنیای فناوری خود را برای ورود در بازار گوشی‌های تاشدنی آماده می‌کند.

گزارش یادشده حاکی از آن است که آزمایش مکانیزم لولای تاشدنی به‌منظور تعبیه در دو مدل گوشی آیفون با طراحی متفاوت، در کارخانه فاکسکان واقع در شهر شنژن چین تکمیل شده و اولین آیفون تاشدنی تحت آزمایش قرار گرفته است. از قرار معلوم، نخسین مدل احتمالا همان نمونه اولیه مجهز به نمایشگر دوگانه است که جان پراسر، تحلیل‌گر نام‌آشنای محصولات اپل، در ژوئن ۲۰۲۰ (خرداد ۱۳۹۹) رسانه‌ای کرده بود. 

اگرچه نخستین مدل به دو نمایشگر جداگانه متصل‌شده به‌سیله لولا بهره می‌برد؛ اما طبق گفته‌های قبلی پراسر، صفحات نسبتا مداوم و یکپارچه به نظر می‌رسند.

اپل به‌تازگی پتنت دستگاهی را به ثبت رسانده است که دو نمایشگر جداگانه مجهز شده و می‌تواند با هم جمع شوند و یک دستگاه تاشدنی با لولا را ایجاد کند که به نظر می‌رسد کاملا شبیه به نمایشگرهای منعطف تاشدنی باشد. 

همچنین، در پتنتی دیگر که به مکانیزم لولا مرتبط می‌شود، اپل یک دستگاه تاشدنی را نشان می‌دهد که در یک زاویه قائم خم شده و ساختار جدید لولای آن از چند پیوند پیاپی تشکیل شده است. 

به‌عبارت‌دیگر، به‌جای لولای یکپارچه، از چندین مفصل برای خم‌شدن لولا و صفحه‌نمایش بهره می‌گیرد.

در مستندات گزارش مذکور آمده است که نسخه دوم به یک نمایشگر منعطف مجهز خواهد و شواهد نشان می‌دهد که این مدل می‌تواند دستگاهی مانند گلکسی زد فیلیپ یا گوشی تاشدنی موتورلا ریزر باشد. 

افزون‌ براین، گفته می‌شود غول کره‌ای صنعت نمایشگرها یعنی سامسونگ وظیفه تولید نمایشگرهای تاشدنی این محصول را برعده دارد.

با استناد به شایعات گذشته، اپل در اوایل سال ۲۰۲۰ تعداد زیادی نمایشگر منعطف سامسونگ را برای اهداف آزمایشی سفارش داده است.

تاکنون مشخص نیست که دو دستگاه مورد آزمایش از مکانیزم لولایی یکسانی برخوردار هستند یا خیر؛ اما اعتقاد بر این است که واحدهای آزمایشی پیش‌نمایشی محدود از لحاظ سخت‌افزاری در مقایسه با نسخه نهایی محسوب می‌شوند و در این آزمایش نیز اهداف اصلی کوپرتینویی‌ها ارزیابی دوام مکانیزم لولا، یکی از اصلی‌ترین اجزای گوشی‌های تاشدنی عنوان شده است. 

همچنین، به نظر می‌رسد که گزارش مذکور از گفته‌های اخیر جان پراسر الهام گرفته است؛ زیرا او در یک ویدیوی اخیر خود اذعان داشت که اپل در حال توسعه دو نمونه اولیه آیفون تاشدنی است که یکی از آن‌ها به دو نمایشگر جداگانه مجهز شده و دیگری از نمایشگر منعطف از نوع OLED بهره می‌برد.

گزارشی از نوامبر سال ۲۰۲۰ (آبان ۱۳۹۹) اظهار داشت که اپل آیفون‌های تاشو را برای آزمایش بلبرینگ‌های تاشدنی با بیش از ۱۰۰ هزار بار آزمون باز و بسته‌شدن به فاکسکان ارسال کرده است که به نظر می‌رسد فرایند آن مشابه آزمایش اخیر به پایان رسیده باشد. 

علاوه بر این، طبق گزارش‌ها، تولید تجهیزات مورد نیاز لولا را چندین تأمین‌کننده به‌صورت مشترک برعهده گرفته‌اند؛ اما مونتاژ نهایی را فاکسکان انجام می‌دهد. 

گزارش‌های قبلی به زمان دقیق عرضه آیفون تاشدنی اشاره‌ای نمی‌کردند؛ بااین‌حال، یونایتد دیلی‌نیوز (UDN) براساس اطلاعات منابع زنجیره تأمین، ادعا می‌کند که اپل اولین آیفون تاشدنی را در بازه زمانی ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ به بازار عرضه می‌کند.

تاکنون اخبار زیادی پیرامون گوشی تاشدنی اپل منتشر شده و با توجه به نزدیکی شایعات به یکدیگر، انتظار می‌رود گزارش یادشده به واقعیت نزدیک و مهر تأیید دیگر بر عرضه این نوع آیفون‌ها در سال ۲۰۲۲ باشد. 

در این میان، اپل نیز تعداد زیادی اختراع مربوط به آیفون تاشدنی را از ۲۰۱۶ به ثبت رسانده و شواهد نشان می‌دهد که روند توسعه آیفون تاشدنی به‌خوبی در حال انجام است. در نهایت، گمان می‌رود که اپل هر دو مدل را به‌صورت دقیق ارزیابی کرده و سپس یکی را کنار بگذارد.
در پایان باید به این نکته اشاره کرد که اپل، غول فناوری مستقر در کوپرتینو تاکنون به ارائه پتنت‌ها و تحقیق و توسعه در آزمایشگاه‌های خود بسنده کرده است تا شاید محصولی کامل‌تر و موفق‌تر از رقبایش تولید و عرضه کند؛ اما شاید دیگر وقت آن رسید باشد محصول نهایی و شایعات جدی‌تری از آن منتشر شود.
 
کد مطلب : ۲۷۵۲۴۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين