۰
فیس بوک اجازه اعتراض هم به ترامپ نمی‌دهد

مخالفت مرکل با حذف ترامپ از شبکه‌های اجتماعی

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۶
مخالفت مرکل با حذف ترامپ از شبکه‌های اجتماعی
مخالفت مرکل با حذف ترامپ از شبکه‌های اجتماعی

آی‌تی‌من-  به نوشته روزنامه «تلگراف»، سخنگوی مرکل به نقل از او گفت: حق اساسی آزادی عقیده یک حق اساسی دارای اهمیت بنیادین است و این حق اساسی می‌تواند از طریق قانون و در چارچوب تعریف شده در قانون‌گذاری و نه بر اساس تصمیم مدیریت بسترهای رسانه‌های اجتماعی، مورد مداخله قرار گیرد.

سخنگوی مرکل افزود: از این نقطه‌نظر، صدراعظم بسته شدن حساب‌های رئیس جمهور آمریکا به طور دائمی‌را مساله‌ساز می‌داند.
وی با این حال گفت: دروغ‌گویی و تحریک به خشونت نیز بسیار مساله‌ساز است اما رسیدگی به آن باید از طریق ایجاد چارچوب قانونی انجام شود.

سخنگوی مرکل افزود: ممانعت کامل از بیان دیدگاه‌ها از طریق توقف حساب‌های افراد در شبکه‌های اجتماعی گامی ‌بسیار افراطی است؛ اما قرار دادن برچسب ادعای نادرست روی برخی پیام‌ها اقدام سنجیده‌ای است.

مرکل در نشست روز پنجشنبه گفته بود: همه ما تصاویر ناراحت کننده حمله به کنگره آمریکا را دیدیم و این تصاویر مرا خشمگین و ناراحت کرد. بابت اینکه رئیس جمهور ترامپ ماه نوامبر و دیروز شکست خود را نپذیرفت، تأسف می‌خورم. مرکل در ادامه، صدها نفر از حامیان ترامپ که به ساختمان کنگره هجوم بردند «مهاجم و شورشی» توصیف کرد و گفت: اطمینان دارد تحلیف بایدن دو هفته دیگر (۲۰ ژانویه) انجام خواهد شد.

علاوه بر مرکل، «الکسی ناوالنی» از مخالفان دولت روسیه نیز درباره حذف حساب ترامپ در توییتر، این اقدام را «بر اساس احساسات و اولویت‌های سیاسی فردی» توصیف کرد و گفت: معتقدم که تحریم ترامپ از سوی توییتر، سانسوری غیر قابل قبول است.

چهارشنبه هفته گذشته همزمان با بر‌گزاری جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند به داخل آن یورش بردند. در جریان این حملات پنج نفر کشته و ده‌ها نفر هم زخمی شدند.

در پی این حادثه، برخی شبکه‌های اجتماعی و دیگر بستر‌های موجود در فضای مجازی از جمله توییتر، به این دلیل که ترامپ هواداران خود را به ایجاد خشونت دعوت کرده، حساب‌های کاربری او را محدود یا مسدود کرده‌اند.

 توییتر همچنین حساب کاربری «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی پیشین ترامپ، «سیدنی پاول» وکیل سابق ترامپ و «ران واتکین» مدیر یک رسانه راست افراطی را به طور دائم مسدود کرده است.

نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا بعد از حمله هواداران ترامپ به کنگره، با اشاره به نقش او در تحریک این حمله روند استیضاح وی را آغاز کرده‌اند این در حالی است که دوران ریاست جمهوری ترامپ قرار است اول بهمن با برگزاری مراسم تحلیف بایدن به اتمام برسد.

  افت ۱۲ درصدی سهام توییتر با حذف ترامپ
از سوی دیگر، پس از آنکه توییتر حساب کاربری دونالد ترامپ را برای همیشه تعلیق کرد، ارزش سهام آن در بورس ۱۲ درصد کاهش یافت.
بنا به گزارش مهر، روز دوشنبه، در نخستین روز فعالیت بورس پس از تعلیق دائمی‌ حساب کاربری دونالد ترامپ در توییتر، ارزش سهام این شرکت ۱۲.۳ درصد سقوط کرد.

به نوشته بیزینس اینسایدر، چنین کاهش ارزشی معادل کم شدن ۵ میلیارد دلار از سرمایه بازار توییتر است.

اقدام توییتر ممکن است به تجدید بحث و گفت‌وگو برای لغو بخش ۲۳۰ قانون اینترنت آمریکا منجر شود. طبق این بخش از قانون، شبکه‌های اجتماعی مسوولیتی درباره پست‌های کاربران در پلتفرم‌های‌شان ندارند.

این درحالی است که شبکه‌های اجتماعی دیگر نیز نسبت به نقش ترامپ در حمله به کنگره واکنش نشان داده‌اند و فیس بوک تعلیق ۲۴ ساعته بر حساب کاربری دونالد ترامپ را به مدت زمان نامعینی تمدید کرد.

 فیس‌بوک: ترامپ حق اعتراض هم ندارد
همچنین یکی از مدیران ارشد فیس بوک اعلام کرد که این شبکه اجتماعی، هنوز تصمیمی ‌برای رفع مسدودیت حساب کاربری ترامپ ندارد. علاوه بر این، ترامپ نمی‌تواند نسبت به تعلیق حساب کاربری‌اش به هیات نظارت فیس بوک اعتراض کند.

شریل سندبرگ مدیر بخش عملیات‌های فیس بوک طی یک سخنرانی در کنفرانس رویترز گفت: خوشحال است که فیس بوک حساب‌های کاربری ترامپ را مسدود کرده است.

به گفته او اگر ترامپ بخواهد نسبت به حذف محتوایی که منتشر کرده، تجدید نظر شود، باید از طریق هیأت نظارت اقدام کند. البته فیس بوک اعلام کرده ترامپ نمی‌تواند از این هیأت بخواهد درباره تعلیق حساب کاربری اش تجدید نظر کنند.

این مدیر ارشد فیس بوک در این باره افزود: این روند نشان می‌دهد رئیس جمهور بالاتر از قوانین ما نیست.

البته پیش از این مدیران ارشد فیس بوک قوانین پلتفرم را به طور کامل برای سیاستمداران اجرا نمی‌کردند و ادعا می‌کردند مردم حق دارند بیانیه‌های رهبران شأن را ببینند. اما در نهایت این شبکه اجتماعی در مواجهه با انتقادات مجبور شد تا موضعی اتخاذ کند و برچسب‌هایی به پست‌های رئیس جمهور اضافه کند.

چند ساعت پس از این سخنرانی، فیس بوک عبارت «دزدی را متوقف کنید» نیز ممنوع و اعلام کرد از این اصطلاح برای سازماندهی رویدادهایی استفاده شده که نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را زیر سوال می‌برد و همزمان احتمال ایجاد خشونت را در بر دارد.
 
مرجع : فارس
کد مطلب : ۲۷۵۳۵۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين