۰
از سال آینده پیاده‌سازی می‌شود

استفاده از هوش مصنوعی برای کشف تخلفات بورس

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۲
استفاده از هوش مصنوعی برای کشف تخلفات بورس
استفاده از هوش مصنوعی برای کشف تخلفات بورس

آی‌تی‌من-  روح الله دهقان در زمینه نظارت در بازارسرمایه توسط سامانه‌های مرتبط افزود: سامانه معاملات توسط بخشی از سامانه نظارتی الحاق شده اش مورد رصد کامل قرار دارد، بطوریکه ناظر بازار می‌تواند به شکل زنده بر آمار و ارقام و اطلاعات لازم نظارت داشته باشد.  

وی گفت: گسترش نیازمندی‌های نظارتی که ناظر بازار در طول ده‌ها سال گذشته به آن نیاز داشته، بخش نظارتی بازارسرمایه همواره در حال به روز شدن و توسعه است. از سال ۷۳ که بستر الکترونیکی سامانه معاملات فراهم شد و بنابر نیازهایی که ناظر بازار داشت، سامانه‌های نظارتی متعددی توسط شرکت مدیریت فناوری توسعه پیدا کرده و در اختیار قرار گرفته است.

دهقان اضافه کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۱۰ سال گذشته عمده این امور توسط سامانه‌ای به نام «بیدار»  انجام شده است، این سامانه  بستر یکپارچه دسترسی به اطلاعات راهبردی است که در شرکت مدیریت فناوری بورس توسعه پیدا کرده و کاملا در اختیار متخصصان داخلی شرکت قرار دارد. این سامانه با تجمیع اطلاعات مختلف معاملات، پس از معاملات و دارایی افراد در تلاش است تا تمام نیاز ناظر بازار را در قالب گزارش‌ها و هشدارهای مورد نظر در اختیار قرار دهد.

مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس توضیح داد: همان طور که اعلام شد، این سامانه عمری حدود ۱۰ سال دارد. قبل از آن سامانه‌های مرتبط به طور جزیره ای وجود داشتند؛ بطوریکه هر بخش از نظارت توسط یک سامانه مخصوصی انجام می‌شد، ولی از زمان ایجاد سامانه بیدار، تمامی‌این سامانه‌ها تجمیع شده و داخل سامانه واحد نظارتی قرار گرفتند. از آن زمان به بعد مرجع عمده نظارت‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، سامانه بیدار است که گزارش‌های متعددی را دریافت می‌کند و تمام اطلاعات مورد نیاز را بطور تکمیل شده در اختیار ناظر قرار می‌دهد.

 وی افزود: واقعیت اینکه با توجه به افزایش معاملات در سال ۱۳۹۹ و همراه با افزایش ورود مردم به بازارسرمایه شاید بتوان گفت در مواردی نظارت‌ها با کندی همراه شده باشد، اما باید توجه داشت، زمانیکه حجم معاملات افزایش زیادی پیدا می‌کند، احتمال کندی وجود دارد هرچند که از نظر دسترسی به سامانه مشکلی در این بازه زمانی وجود نداشت.

دهقان گفت: با وجود فشار زیادی که به این سامانه امسال وارد شد، ولی این سامانه همیشه فعال و گزارش‌های مورد نیاز را در اختیار ناظر قرار داده است؛ پاسخگویی در این زمینه که گزارش‌های نظارتی منجر به اقدام خاصی شده باشد یا خیر، مرتبط به حوزه‌های نظارتی است ولی از نظر سامانه ای با مشکل خاصی در این زمینه رو به رو نبودیم.
 
مرجع : بازار سرمایه
کد مطلب : ۲۷۵۹۱۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما