۰

نشت اطلاعات بیماران کرونایی به دلیل باگ اندروید

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۶
نشت اطلاعات بیماران کرونایی به دلیل باگ اندروید
نشت اطلاعات بیماران کرونایی به دلیل باگ اندروید

آی‌تی‌من-  این حفره امنیتی به سایر اپلیکیشن‌های از پیش نصب شده امکان خواهد داد تا به داده‌های حساسی نظیر تماس کاربر با شخصی که تست بیماری کووید 19 وی مثبت اعلام شده است؛ دسترسی داشته باشند. شرکت گوگل اعلام کرده که انتشار یک پچ امنیتی برای رفع این باگ را آغاز کرده است.

باگ اخیرا مشاهده شده با ادعاهای مکرر مدیرعامل گوگل، تیم کوک و چندین مقام رسمی در حوزه بهداشت عمومی مغایرت دارد. بر اساس اعلام این افراد داده‌های گردآوری شده توسط اپلیکیشن Exposure Notification با خارج از دستگاه کاربر قابل اشتراک‌گذاری نیستند.

بر اساس گزارش موسسه AppCensus نخستین بار در ماه فوریه وجود این حفره آسیب‌پذیری را به گوگل گزارش داد؛ اما غول جستجوگر در رفع این مشکل ناتوان ظاهر شد. Joel Reardon؛ بنیان‌گذار و سرپرست واحد پزشکی قانونی در موسسه AppCensus ضمن گفتگو با وبسایت Markup خاطرنشان کرد که رفع چنین مشکلی بسیار ساده بوده و نیازمند حذف چند خط غیرضروری از کد برنامه است. راه حل این باگ بسیار واضح است و بی‌تفاوتی نسبت به آن برای من بسیار تعجب‌آور به‌نظر می‌رسد.

سخنگوی گوگل طی بیانیه‌ای اعلام کرد: فرآیند انتشار به‌روزرسانی برای رفع این باگ در حال انجام است. ما به وجود مشکلی پی بردیم که طی آن شناسه‌های بلوتوث جهت اهداف خطایابی و به‌صورت موقت در دسترس برخی اپلیکیشن‌های سیستمی خاص قرار می‌گیرند. ما به منظور ارایه راه حل این مشکل بلافاصله دست به‌کار شدیم. سیستم Exposure Notification از طریق پینگ سیگنال‌های ناشناس بلوتوث بین گوشی کاربر و سایر دستگاه‌هایی که این سیستم روی آن‌ها فعال شده است؛  عمل می‌کند. در ادامه چنان‌چه نتیجه تست کووید 19 افراد استفاده‌کننده از برنامه مثبت شود؛ در این‌صورت آن‌ها با همکاری مقامات بهداشتی قادر به ارسال اعلان هشدار روی کلیه گوشی‌هایی خواهند بود که سیگنال مربوط به آن‌ها در حافظه‌داخلی گوشی‌ها وارد شده است. در گوشی‌های اندرویدی داده‌های ردیابی قراردادی درون قسمت ویژه‌ای از حافظه سیستم وارد می‌شوند؛ بخشی که برای اکثر نرم‌افزارهای نصب شده روی گوشی غیرقابل دسترس خواهد بود. اما برنامه‌های از پیش نصب شده توسط تولیدکنندگان دارای مجوزهای سیستمی ویژه‌ای هستند که به آن‌ها امکان می‌دهد تا به گزارشات اپلیکیشن Exposure Notification دسترسی یافته و امنیت داده‌های حساس ردیابی در معرض خطر قرار گیرد.
 
مرجع : آی‌تی‌‌رسان
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۶۲۲۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين