۰

واردات ۱۵ میلیون موبایل در یک سال گذشته

تاریخ انتشار
دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۲
واردات ۱۵ میلیون موبایل در یک سال گذشته
واردات ۱۵ میلیون موبایل در یک سال گذشته

آی‌تی‌من-  رضا عالیان با بیان وضعیت تخصیص ارز برای واردات تلفن همراه گفت: طی یک سال گذشته ۱۵ میلیون دستگاه تلفن همراه وارد کشور شده است که میزان خرید تلفن همراه نیز در حوالی همین رقم بوده است.

مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان تلفن همراه افزود: انجمن واردکنندگان تلفن همراه برای تنظیم بازار تلفن همراه به دنبال تخصیص مستمر ارز از سوی بانک مرکزی برای جلوگیری از نوسانات در بازار است، زمان‌بندی تخصیص ارز برای واردات اهمیت ویژه‌ای برای جلوگیری از زیان به مصرف‌کننده و فروشنده دارد.

وی افزود: سال گذشته در ۲ مقطع زمانی با تخصیص غیرمنظم بازار تلفن همراه با تلاطم فراوانی مواجه شد و از سوی دیگر در ماه‌های بعد با افزایش تخصیص ارز و بالا رفتن عرضه در مقابل تقاضا نیز مصرف‌کنندگان با زیان متعددی مواجه شدند.

عالیان ادامه داد: یکی از عوامل کاهش قیمت تلفن همراه نیز همین رسوب کالا در بازار است، که بعضاً به دلیل هزینه نگهداری واردکنندگان مجبور به فروش کالای خود پایین‌تر از قیمت خریداری‌شده، هستند.

مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان تلفن همراه افزود: تقارن تعطیلی‌های ناشی از بیماری کرونا و ماه مبارک رمضان باعث کاهش قیمت تلفن همراه در کشور شد.

وی افزود: کمیته راهبری تجهیزات سیم‌کارت خور، پس از دو سال بار دیگر جلسات خود را شروع کرد و تمام تلاش فعالان این جلسه تأمین پایدار تخصیص ارز برای جلوگیری از نوسانات در بازار تلفن همراه است.
عالیان درباره نوسانات قیمت ارز در بازار اظهار کرد: طی یک ماه گذشته به دلیل سیگنال‌های مثبت از مذاکرات سیاسی بازار ارز با کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی مواجه شد، اما یک نکته حائز اهمیت است نوسانات قیمت ارز به‌صورت روزانه است، اما از زمان تخصیص ارز و واردات ان به بازار، بسته به شرایط بانک مرکزی بین ۲۰ تا ۳۰ روز زمان نیاز دارد.

مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان تلفن همراه ادامه داد: بعضاً با کاهش قیمت ارز فروشنده به دلیل فضای رقابتی مجبور خواهد شد، تلفن خود را به قیمت پایین‌تر و برحسب نرخ روز ارز به فروش برساند.

وی افزود: به دلیل فعالیت شفاف و نظارت نهاد‌های اجرایی درصورتی‌که واردکننده گوشی خود را با ارز ۲۰ هزار تومان وارد کرده باشد تحت هیچ شرایطی امکان فروش آن باقیمت بالاتر وجود ندارد و با رصد لحظه‌ای در صورت مشاهده تخلف شرکت واردکننده با جریمه‌های سنگینی از سوی سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده و اداره دارایی مواجه خواهد شد.

عالیان گفت: بسته به زمان ثبت سفارش و قیمت ارز، شرکتی‌هایی که با ارز گران‌تر نسبت به واردات تلفن همراه اقدام کردند؛ با کاهش قیمت ارز مجبور به فروش تلفن همراه باقیمت پایین‌تر خواهد شد.

وی افزود: درمجموع با شرایطی که عنوان شد انجمن واردکنندگان تلفن همراه هر زمان که قیمت این کالا در کف خود قرار دارد با ارسال سیگنال‌های به خریداران آن‌ها را برای خرید باقیمت مناسب به بازار ترغیب کرده است.
 
مرجع : میزان
کد مطلب : ۲۷۶۴۰۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين