۰
دولت با فوریت لایحه ساماندهی رمز ارزها را ارایه کند

کشف بیش از ۷۰ هزار دستگاه ماینر قاچاق در کشور

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۴
کشف بیش از ۷۰ هزار دستگاه ماینر قاچاق در کشور
کشف بیش از ۷۰ هزار دستگاه ماینر قاچاق در کشور

آی‌تی‌من-  سردار محمدرضا مقیمی درباره برخورد پلیس با استخراج غیرقانونی رمز ارزها، گفت: در مورد دستگاه‌های ماینر یا همان استخراج رمز ارزها باید بگویم که این دستگاه‌ها قاچاق هستند و علاوه بر آن استفاده غیرمجاز آنها از صنعت برق کشور را داریم که تبعات سویی در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی درپی دارد که قطع برق هم جزوی از این تبعات است. از این رو پلیس با این موارد برخورد می‌کند.

وی با بیان اینکه از ابتدای گسترش رمز ارزها در جهان و به تبع آن در کشورمان تاکنون  نزدیک به ۷۲ هزار دستگاه ماینر در کشور کشف و ضبط شده است، گفت: از ابتدای امسال حدود ۳۰۰۰ دستگاه ماینر کشف و ضبط شده که ما این موارد را به حوزه‌های مربوطه تحویل داده و با متخلفان نیز برخورد شده است.

وی با بیان اینکه استخراج رمز ارزها در 3 قسمت خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی انجام می‌شود، گفت: پلیس با این موارد برخورد قانونی خواهد داشت و طی این مدت افرادی هم به دلیل ارتکاب همین اقدامات مجرمانه دستگیر شده‌اند.
رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا با بیان قاچاق بودن دستگاه‌های ماینر، گفت: دستگاه‌های استخراج رمز ارز نو نیستند و به صورت دست دوم و به عنوان دستگاه خارج از استفاده وارد کشور می‌شوند. طبیعی است که چنین دستگاه‌هایی عمر مفید خود را طی کرده و عملکرد مثبتی ندارند. علاوه بر آن هزینه‌بری و برق بیشتری هم مصرف می‌کنند.  

مقیمی‌با بیان اینکه بعضی از سازمان و دستگاه‌ها نیز در این زمینه فعال هستند، گفت: ما اخبار این‌ها را داریم و باید با این‌ها برخورد شود.

وی در مورد استخراج مجاز نیز گفت: بعضی‌ها مجوز گرفته‌اند، یعنی برقشان را هم خودشان تولید می‌کنند و برای تامین برق، باری به شبکه‌های سراسری وارد نمی‌کنند. این موارد در فضاهایی که ایجاد کرده‌اند در حال فعالیت هستند. پلیس با موارد غیرقانونی برخورد می‌کند.  

دولت با فوریت لایحه ساماندهی بدهد
در خبر دیگری در همین رابطه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: متاسفانه در حال حاضر اراده‌ای برای ارایه لایحه در خصوص رمز ارزها از سوی دولت وجود ندارد اما اگر قصد دارند در روزهای پایانی عمر دولت از بروز مشکلات جلوگیری کنند به فوریت لایحه مذکور را به مجلس تحویل دهند.

ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی‌در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص عدم ارایه لایحه در زمینه ساماندهی رمز ارزها از سوی دولت، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی‌در دیدار با نمایندگان فرمودند که دولت باید در مواردی که نیازمند قانون است لایحه ارایه کند زیرا لوایح از نظر کارشناسی دولت نیز برخوردار هستند.

نماینده مردم فلاورجان با بیان اینکه متاسفانه دولت در بسیاری از زمینه‌ها علی رغم نیاز مبرم لایحه‌ای ارایه نمی‌کند، گفت: اگر دولت در موضوع رمز ارزها در آینده لایحه‌ای ارایه نکند با مشکل مواجه می‌شویم، در حال حاضر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی‌گزارش جامعی را در زمینه رمز ارزها آماده کرده است که در صحن علنی مجلس قرائت و بر اساس ماده 45 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی‌به طرح تبدیل ‌شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: علی رغم اعلام دولت در خصوص تاثیر استخراج رمز ارزها بر کمبود برق برخی کارشناسان معتقد هستند که این موضوع تاثیر چندانی بر افزایش مصرف برق ندارد و کمبود تولید برق حاصل کوتاهی دولت است.

موسوی لارگانی با بیان اینکه وزارت نیرو در مقطعی از زمان مدعی بود به دلیل عدم دریافت مطالبات امکان تعمیر نیروگاه‌های خود را ندارد، افزود: به دلیل کوتاهی دولت در پرداخت مطالبات وزارت نیرو و تاخیر در تعمیر نیروگاه‌ها شاهد کمبود برق هستیم.

نماینده مردم فلاورجان با بیان اینکه دولت اگر اراده‌ای برای ساماندهی رمز ارزها و جلوگیری از خروج آن از کشور دارد باید به فوریت لایحه خود در این خصوص را به مجلس ارایه کند، ادامه داد: لایحه دولت در زمینه رمز ارزها باید تلفیقی از طرح مجلس شورای اسلامی‌باشد تا دچار چالش و مشکل نشویم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: متاسفانه در حال حاضر اراده‌ای برای ارایه لایحه در خصوص رمز ارزها از سوی دولت وجود ندارد اما اگر قصد دارند در روزهای پایانی عمر دولت از بروز مشکلات جلوگیری کنند به فوریت لایحه مذکور را به مجلس تحویل دهند.

 
مرجع : ايسنا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۶۵۰۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما