۰
با هدف احراز هویت مستقل در فضای مجازی

کودکان و نوجوانان مالک سیم‌کارت می‌شوند

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۲
کودکان و نوجوانان مالک سیم‌کارت می‌شوند
کودکان و نوجوانان مالک سیم‌کارت می‌شوند

آی‌تی‌من- سومین نشست فعالان فضای مجازی حوزه کودک و نوجوان با حضور فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی با موضوع توسعه و ترویج فضای مجازی مناسب کودک و نوجوان به صورت آنلاین برگزار شد.

در این جلسه که با هدف بررسی طرح صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و رفع چالش‌های فعالان زیست بوم فضای مجازی کودک و نوجوانان برگزار شد، فیروزآبادی با بیان اهمیت صیانت از حقوق کودکان در فضای مجازی که مورد توجه کشورها و سازمان‌های مختلف بین‌المللی نیز است، گفت: بحث آسیب پذیری کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در اجلاس‌های متعدد بین‌المللی بارها مطرح شده و سندی در این رابطه نیز به عنوان یکی از بیانیه‌های اصلی اجلاس سران گروه ۲۰ تهیه شده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه سازمان‌های بین‌المللی به ۳ چالش مهم در خصوص مخاطرات، آسیب‌پذیری و آسیب کودکان و نوجوانان در فضای مجازی تاکید دارند، افزود: این چالش‌های در حوزه ارتباط، محتوا و رفتار فضای مجازی کودکان قابل پیگیری است.

وی درباره تصویب سند صیانت از کودکان و نوجوانان در جلسه شورای عالی فضای مجازی گفت: در راستای این سند، در محور مدیریت و راهبری فضای مجازی کودکان و نوجوانان کارگروهی تشکیل شده است تا مشکلات و چالش‌های همه ذی‌نفعان این فضا بررسی و رفع شود.

رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان مسوولیتی که بر دوش اپراتورهای ارتباطی گذاشته شده است، تاکید کرد: اپراتورها باید یک مجرای ارتباطی صیانت شده را برای کودکان و نوجوانان فراهم کنند. برای نخستین بار در کشور قرار است که سیم کارت در مالکیت کودکان و نوجوانان قرار گیرد و در حال پیگیری هستیم که کودکان و نوجوانان هویت حقیقی مستقل در فضای مجازی داشته باشند.

فیروزآبادی با تاکید بر اینکه روی پلتفرم شاد به دنبال این هستیم که یک رگولاتوری انبساطی فراهم کنیم تا بخش قابل توجهی از اقتصاد فعلی در حوزه تولید محتوا در کشور که به صورت نامنظم صورت می‌گیرد، روی این پلتفرم فراهم شود، ادامه داد: البته به صراحت اعلام می‌کنیم که با انحصار پلتفرم شاد مخالف هستیم و به همین دلیل دست مدارس غیرانتفاعی را برای استفاده از سایر اپلیکیشن‌های ایرانی غیر شاد نیز بازگذاشته‌ایم.

وی در مورد نظام قیمت گذاری محتوای ویژه کودک در فضای مجازی نیز گفت: در خصوص نظام قیمت‌گذاری خدمات ارزش افزوده (وس) جلساتی در کمیسیون عالی محتوای مرکز ملی فضای مجازی برگزار شده و از بخش خصوصی نیز دعوت شده تا نظراتشان را اعلام کنند. در همین حال برای موضوع پرداخت نیز با بانک مرکزی و وزارت ارتباطات وارد مذاکره شده‌ایم. در حال جمع‌بندی هستیم و به زودی این سند ابلاغ می‌شود و مشکل فعلی ارایه‌کنندگان خدمات محتوا حل خواهد شد. با بانک و وزارت ارتباطات صحبت شده است.
 
مرجع : مهر
کد مطلب : ۲۷۷۳۳۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما