۰
در نشست هم‌اندیشی با حضور وزیر آموزش و پرورش اعلام شد

برنامه‌های وزارت ارتباطات برای حمایت از کودکان در فضای مجازی

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۴
برنامه‌های وزارت ارتباطات برای حمایت از کودکان در فضای مجازی
برنامه‌های وزارت ارتباطات برای حمایت از کودکان در فضای مجازی

آی‌تی‌من-  نشست هم‌اندیشی «خانواده و فضای مجازی» با حضور عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، یوسف نوری، وزیر آموزش‌وپرورش، محمدرضا بهمنی، رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامرضا نوری، معاون فضای مجازی سازمان صداوسیما، مدیران شرکت‌های ارایه‌کننده خدمات اینترنت همراه و ثابت، سکوهای توزیع محتوا، فعالان و تولیدکنندگان خدمات و محتوا در فضای مجازی برگزار شد. زارع‌پور در ابتدای این نشست گفت: فناوری ارتباطات و اطلاعات فرصت‌های بی‌نظیری را برای ملت‌ها فراهم کرده است و امروزه فضای مجازی همه عرصه‌های زندگی بشر را تحت تأثیر قرار داده و زندگی مردم با این فضا گره‌ خورده است. وی افزود این فناوری فرصت ساز در عین حال آسیب‌هایی هم دارد و به همین دلیل یکی از دغدغه‌های جدی جهانی حفاظت از کودکان و نوجوانان در این فضا است. وی با تأکید بر اینکه با رویکردها و نگاه‌های سنتی نمی‌توان از کودکان در برابر تهدیدهای فضای مجازی محافظت کرد گفت: مساله دغدغه والدین دراین‌باره مختص کشور ما نیست بلکه دغدغه‌ای جهانی است و نتیجه‌بخش بودن هر اقدامی‌در این حوزه اراده‌ای جدی و جمعی می‌طلبد.

وزیر ارتباطات افزود: هم‌اکنون در دولت کارگروه ویژه‌ای با حضور وزرای ارتباطات و فناوری ارتباطات، آموزش‌وپرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان صداوسیما و نمایندگانی از مرکز ملی و شورای عالی فضای مجازی باهدف شناسایی ظرفیت‌های کشور در این حوزه تشکیل‌ شده تا ایمن‌سازی فضای مجازی برای خانواده‌ها و کودکان را پیگیری کند. زارع‌پور ادامه داد: برای حرکت به سمت فضای مجازی ایمن و پاک با محوریت خانواده و به‌طور ویژه کودکان، نیازمند گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی و اقدام همه‌جانبۀ فرابخشی در لایه‌های مختلف ازجمله زیرساختی‌های ارتباطی، ابزارهای مراقبت از کودکان، تولید محتواهای مناسب و از همه مهم‌تر تبلیغ، ترویج و اطلاع‌رسانی هستیم. در ادامه وزیر آموزش و پروش هم ضمن تأکید بر اهمیت ایمن‌سازی فضای مجازی برای خانواده‌ها به‌ویژه کودکان خواستار توجه به مسایل کودک از منظر کودکان شد. وی همچنین تأکید کرد که اگر ایمن‌سازی فضای مجازی برای خانواده‌ها و کودکان صرفاً محدود به نگاه تجاری باشد می‌تواند آثار مخربی به دنبال داشته باشد.وی گفت: فعالان این حوزه فضای مجازی را به‌مثابه یک ساحت تربیتی در نظر بگیرند که آثار تربیتی آن‌ می‌تواند جامعه‌ای را تحت تأثیر قرار دهد. از این‌رو برای ایجاد جامعه‌ای سالم بهتر است اقدامات در این حوزه از جنس مسئولیت اجتماعی باشد تا اقدامات صرفاً تجاری و اقتصادی.در ادامه این نشست نمایندگان اپراتورها و سکوهای توزیع محتوا و تعدادی از فعالان و تولیدکنندگان محتوا در حوزه کودک و خانواده در فضای مجازی به ارایه اقدامات، برنامه‌ها و دغدغه‌های خود در این حوزه پرداختند.

بر اساس این گزارش، یکی از برنامه‌های اعلامی‌وزیر ارتباطات برطرف کردن دغدغه والدین نسبت به حضور فرزندانشان در فضای مجازی بود که این روزها در وزارت ارتباطات در حال پیگیری است.

زارع پور هفته گذشته در صفحات شخصی خود در فضای مجازی نیز یکی از ابزارهای مدیریت حضور کودکان در فضای مجازی را معرفی کرد.
کد مطلب : ۲۷۷۹۴۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين