۰

اپل به عمد گوشی کاربران را کند کرده است

تاریخ انتشار
شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۰
اپل به عمد گوشی کاربران را کند کرده است
اپل به عمد گوشی کاربران را کند کرده است

آی‌تی‌من- اپل در سال ۲۰۱۷ اقرار کرد یک به‌روزرسانی را منتشر کرده است که مدل‌های قدیمی‌تر آیفون که باتریهای کهنه دارند را آهسته کرده و مانع خاموشی ناگهانی آنها می‌شود.

طبق گزارش روزنامه گاردین، این غول فناوری اکنون با یک شکایتحقوقی در انگلیس روبروست که از سوی یک مدافع حقوق مصرف کننده به نام جاستین گاتمن نزد دادگاه تجدیدنظر رقابت، تنظیم شده است. گاتمن استدلال کرده که اپل فاش نکرده که از روی عمد گوشی کاربران را کند کرده و به آنها گزینه‌ای برای غیرفعال کردن این تنظیمات نداده است.

این شکایت مربوط به مدلهای آیفون ۶، آیفون ۶ پلاس، ۶S Plus، آیفونSE، آیفون ۷، آیفون ۷ پلاس، آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس و آیفون ایکساست.

اگر به خاطر داشته باشید، این شرکت در ابتدا یک به‌روزرسانی منتشر کرده بود که از روی عمد گوشیهای آیفون ۶، آیفون ۶S و آیفون SE را کند کرده بود و سپس این قابلیت را به مدلهای بیشتری گسترش داد.

در شکایت گاتمن گفته است اپل قابلیت کند شدن دستگاه را برای پنهان کردن این حقیقت که باتریهای قدیمی کشش به‌روزرسانی جدیدسیستم عامل iOS را ندارند، معرفی کرد. عوض انجام یک کار قانونی و پسندیده و فراهم کردن امکان تعویض رایگان باتری، خدمات تعمیر یاجبران هزینه، اپل با پنهان کردن یک ابزار در به‌روزرسانی‌های نرم افزاریکه عملکرد گوشیهای آیفون قدیمی را حداکثر ۵۸ درصد آهسته کرد، کاربران را گمراه کرد.

اگر گاتمن برنده این شکایت شود، اپل ممکن است ناچار شود به بیش از ۲۵ میلیون نفر در انگلیس که چنین گوشیهایی داشتند، جمعا ۷۵۰ میلیون پوند پرداخت کند. این شرکت پیشتر در ایتالیا بر سر همینمسئله ۱۰ میلیون یورو جریمه شده بود و در سال ۲۰۲۰ توافق کرد حداکثر ۵۰۰ میلیون دلار برای حل و فصل یکی از شکایتهای آمریکاییدر خصوص کندی سرعت آیفون پرداخت کند.

بر اساس گزارش سایت انگجت، اپل در بیانیه‌ای به گاردین اعلام کرد این شرکت هرگز کاری از روی عمد انجام نداده و انجام نخواهد تا عمر محصولات اپل کوتاه شود یا تجربه کاربری افت کند تا کاربران مجبور شوند دستگاه خود را ارتقا دهند. هدف ما همواره تولید محصولی بوده کهمشتریان دوست دارند و تولید آیفون تا زمانی که امکان دارد، بخشیمهمی از این هدف است.
​​​​​​​
مرجع : ايسنا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۹۰۵۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما