۰
وعده ورود سازمان تعزیرات به ماجرا

گرانی نرخ تاکسی‌های اینترنتی صدای همه را درآورد

تاریخ انتشار
يکشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۰
گرانی نرخ تاکسی‌های اینترنتی صدای همه را درآورد
گرانی نرخ تاکسی‌های اینترنتی صدای همه را درآورد

آی‌تی‌من- کرایه تاکسی‌های اینترنتی آنقدر بالا رفته است که صدای عضو هیات رییسه شورای هر تهران را هم درآورده است.

سوده نجفی عضو هیات رییسه شورای شهر تهران در جریان هفتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران در واکنش به افزایش نرخ کرایه تاکسی‌های اینترنتی گفت: با افزایش بی‌رویه کرایه تاکسی اینترنتی مواجه‌ایم و این مساله نشان می‌دهد که هیچ نظارتی روی این امر صورت نگرفته و مشخص نیست براساس چه معیاری این افزایش قیمت‌ها صورت گرفته است؟

 استفاده از تاکسی اینترنتی دیگر نمی‌صرفد
این گلایه بسیاری از شهروندانی که در طول روز نیازمند استفاده از تاکسی‌های اینترنتی هستند هم می‌شود. آنها افزایش قیمت این مد حمل و نقلی را غیرقابل پذیرش می‌دانند و می‌گویند با این شرایط استفاده از تاکسی اینترنتی نمی‌صرفد.

در حالیکه رانندگان این تاکسی‌ها می‌گویند با قیمت پایین‌تر از این کارکردن در این شرایط نمی‌صرفد،‌ چون مخارج خودرو بالا رفته  است.و هر ساله چند درصد به قیمت لاستیک، بنزین و قطعات خودرو اضافه می‌شود، باید با همان درصد قیمت نرخ کرایه‌ها نیز افزایش یابد که البته هنوز نیز این قیمت به صرفه برای رانندگان نیست.

البته این افزایش قیمت برای امروز و دیروز نیست و عبدالرضا چراغعلی معاون سابق عمرانی استانداری تهران در این باره گفته بود، موضوع افزایش قیمت تاکسی‌های اینترنتی از سوی شهرداری و سایر ارگان‌های مربوطه در حال بررسی است اما طبق گزارش‌هایی که ارسال شده برخی از این افزایش قیمت‌ها غیرقانونی است.

وی با بیان اینکه سالی یک بار با مصوبه شورای شهر و با تایید فرمانداری افزایش قیمت تاکسی‌ها اجرا می‌شود و باید در این زمینه اتحادیه مربوطه که نظارت بر فعالیت تاکسی‌های اینترنتی دارد پاسخگو باشد.

 نرخ‌گذاری را به مدیریت شهری واگذار کنید
میثم مظفر عضو شورای شهر تهران در این باره گفت: متاسفانه در زمینه قیمت‌گذاری بر نرخ تاکسی‌های اینترنتی کسر و خلاء قانونی داریم.

وی در ادامه با بیان اینکه تعرفه تاکسی‌های اینترنتی هم باید مثل تاکسیرانی باید در شورای اسلامی‌شهر تهران بررسی و تصویب شود، اظهار داشت: متولی حمل ونقل در شهر تهران شهرداری و سیاستگذار آن شورای شهر به عنوان نماینده مردم است و انتظار داریم که وزارت کشور استانداری و فرمانداری نسبت به تعریف گذاری از طریق شورای شهر توجه جدی داشته باشند و حتما لازم است که کار به مدیریت شهری واگذار شود.

اما مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور درباره افزایش غیرمنطقی نرخ کرایه تاکسی‌های اینترنتی و امکان نظارت شهرداری‌ها در این مورد گفت: موضوع نرخ گذاری تاکسی‌های اینترنتی از وظایف وزارت صمت است.

 شهرداری به دنبال تفاهم نامه با وزارت صمت افتاد
مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران دو ماه پیش با بیان اینکه در قالب تفاهم‌نامه با وزارت صمت و کشور درصدد هستند تا سازوکارهایی برای تاکسی‌ای اینترنتی جهت بهتر شدن چارچوب‌های فعالیت آنها درنظر گیرند، گفت: این مساله سبب بهبود شرایط در زمینه نرخ‌گذاری کرایه تاکسی‌های اینترنتی و بهبود کیفیت خدمات آنها خواهد شد.

مقصر گرانی تاکسی‌های اینترنتی وزارت صمت است
در خبر دیگری در همین رابطه معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور درباره افزایش غیرمنطقی نرخ کرایه تاکسی‌های اینترنتی و نحوه نظارت بر آنها تاکید کرد: نرخ گذاری تاکسی‌های اینترنتی از وظایف وزارت صمت است.

مهدی جمالی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، درباره افزایش غیرمنطقی نرخ کرایه تاکسی‌های اینترنتی و امکان نظارت شهرداری‌ها در این مورد گفت: موضوع نرخ گذاری تاکسی‌های اینترنتی از وظایف وزارت صمت است.

وی درباره ابزار قانونی برای برخورد با تخلفات تاکسی‌های اینترنتی از سوی شهرداری‌ها نیز گفت: شهرداری‌ها به صورت میدانی و از طریق سامانه مشترک اطلاعات سفر ( سماس) بر ناوگان و رانندگان فعال در این بخش نظارت عالیه دارند. در بحث معاینه فنی، اطلاعات هویتی و اصالت خودرو موضوعات به صورت سیستمی‌در سامانه مذکور وجود و استعلام‌های لازم صورت می‌پذیرد.

 وعده تعزیرات برای ورود به گرانی‌ها
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی نیز در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو تاکید کرد که اگر مازاد بر تعرفه تاکسی‌های اینترنتی، مبلغی از مسافر دریافت شود، حتما با این تاکسی‌ها برخورد خواهد شد.

محمدعلی اسفنانی در مصاحبه با “صبح وگفتگو” با ادعای نظارت مراجع مختلف بر بازار گفت: اگر مطلع شویم نرخ نامه تغییر یافته و به نرخ‌های تاکسی اینترنتی اضافه شده، وارد عمل شده و اقدام می‌کنیم.

وی همچنین از اقدامات پیشگیرانه خبر داد و افزود: طی یک ماه پیش اعلام شد برخی تاکسی‌های اینترنتی افزایش قیمت داشتند و در همان ابتدای کار وارد عمل شدیم و بررسی کردیم که اگر تخلفی صورت گرفته، به ما گزارش شود.

اسفنانی ادامه داد: یک اقدام پیشگیرانه نیز انجام دادیم. پیش تر نیز چنین اتفاقی افتاد و درست زمانی که کرونا شیوع یافته بود، یک باره شاهد افزایش قیمت تاکسی‌های اینترنتی بودیم.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: پمپ بنزین‌ها نیز دچار مشکل شدند و طی مکاتبه با تاکسی‌های اینترنتی آن‌ها را به دفتر خواستیم و قبول کردند اضافه دریافتی‌ها را به مردم باز گردانند.

وی تاکید کرد که اگر مازاد بر تعرفه هزینه‌ای از مسافر دریافت شود، حتما با این تاکسی‌ها برخورد خواهد شد.
 
مرجع : فارس
کد مطلب : ۲۷۹۱۲۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين