۰

طراحی آنتن‌های کوچک و کم حجم موبایل در ایران

تاریخ انتشار
يکشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۶
طراحی آنتن‌های کوچک و کم حجم موبایل در ایران
طراحی آنتن‌های کوچک و کم حجم موبایل در ایران

آی‌تی‌من- افشین شاه قلی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح طراحی و پیاده‌سازی آنتن‌های بازشکل‌پذیر چندبانده مخابرات بدونسیم نسل چهارم با ساختارCRLH گفت: طراحی آنتن کوچک و کم حجم تلفن همراه جهت پوشش اکثر باندهای فرکانسی مخابرات بدون سیم نسل چهارم مخصوصا باندهای فرکانسی پایین 700، 850 و 900 مگاهرتز را در این پروژه مورد هدف قرار دادیم.

وی افزود: در این پروژه، دو آنتن قابل استفاده در تلفن همراه طراحی شده که اولین آنتن مبتنی بر آنتن تک قطبی است که 10 باند فرکانسی نسل چهارم یعنی 700، 850 ، 900، 1700، 1800، 1900، 2100، 2300، 2500 و 2600 مگاهرتز را پوشش می‌دهد.

شاه قلی با بیان اینکه دومین آنتن 7 باند فرکانسی 700، 850، 900، 1700، 1800، 1900 و 2100 مگاهرتز را پوشش می‌دهد، گفت:  با توجه به رابطه معکوس بین فرکانس رزونانس و ابعاد آنتن و همچنین باند 700 مگاهرتز که سخت‌ترین باند فرکانسی موجود در مخابرات بدون سیم است، این آنتن‌ها باند فرکانسی 700 مگاهرتز را به طور کامل پوشش می‌دهند.

وی گفت: این آنتن‌ها قابلیت تولید در مقیاس زیاد را دارند البته باید زیرلایه و دیودهای ورکتور آن‌ها تامین شوند. با تولید زیاد این آنتن‌ها، خواه ناخواه هزینه تولید به مراتب کاهش یافته و امکان تجاری سازی آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه ترکیب آنتن پایه و سلول واحد بازشکل پذیر، باعث پوشش اکثر باندهای فرکانسی مخابرات نسل چهارم می‌شود، گفت:  باندهای  فرکانسی میانی LTE و LTE-A، قابلیت استفاده در مخابرات بدون سیم نسل پنجم را دارد چون با توجه به ابعاد آنتن‌ها، امکان مایمو کردن این آنتن‌ها در گوشی موبایل به صورت 2 در 2 و یا 4 در 4 در تبلت وجود دارد.

وی درباره نتیجه این طرح گفت: آنتن‌های طراحی و پیاده سازی شده قابل استفاده در صنعت ارتباطات در بخش مخابرات بدون سیم و مخصوصا تلفن همراه و تبلت جهت پوشش اکثر باندهای فرکانسی LTE، LTE-A و تعدادی از باندهای فرکانسی میانی نسل پنجم است.

به گفته شاه قلی، طراحی شبکه بایاس بسیار ساده برای هر دو آنتن از دیگر نتایج این طرح به شمار می‌رود.

فارغ  التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این طرح‌ها نمونه داخلی و خارجی ندارند و  قابلیت باز طراحی جهت استفاده در باندهای فرکانسی بالای نسل چهارم و پنجم، از دیگر ویژگی‌های این طرح‌ها به شمار می‌روند.
 
مرجع : دانشگاه امیرکبیر
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۹۱۳۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما