۰

نارضایتی فعالان اقتصادی از عملکرد دستگاه‌های مرتبط با محیط کسب‌وکار

تاریخ انتشار
سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۰
نارضایتی فعالان اقتصادی از عملکرد دستگاه‌های مرتبط با محیط کسب‌وکار
نارضایتی فعالان اقتصادی از عملکرد دستگاه‌های مرتبط با محیط کسب‌وکار

آی‌تی‌من-  مرکز پژوهش‌های اتاق ایران نتایج چهارمین دوره اجرای طرح ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی مرتبط با محیط کسب‌وکار کشور در سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد. بر اساس این مطالعه فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این طرح، از سه دستگاه اصلی به ترتیب نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیشترین میزان رضایت را داشتند.

هرچند طبق ارزیابی صورت گرفته به‌طورکلی شاخص ملی عدد ۴,۷۹ (امتیاز یک به معنی رضایت کامل و امتیاز ۱۰ به معنی نارضایتی مطلق است) به دست آمده است که نشان‌دهنده رضایت کمتر فعالان اقتصادی از عملکرد دستگاه‌های اجرایی کشور در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ (۴.۶۶) است.
طرح ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی مرتبط با محیط کسب‌وکار بر اساس ماده ۴ قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، انجام می‌شود که بر این اساس در چهارمین دوره آن که مربوط به سال ۱۴۰۰ می‌شود، حدود ۲۳۰۰ فعال اقتصادی از مجموعه سه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون و اتاق اصناف در ماه‌های اردیبهشت و خردادماه سال جاری مشارکت و در آن ۴۴ دستگاه اجرایی و نهاد (۱۸ دستگاه اصلی، ۲۳ دستگاه فرعی و ۳ اتاق) را با توجه به چهار معیار سهولت در فرایندهای اداری و سرعت در ارائه خدمات، کیفیت رسیدگی به درخواست‌های قانونی مراجعان، نحوه رفتار با فعالان اقتصادی و تکریم ارباب‌رجوع و درنهایت شفافیت و اطلاع‌رسانی در زمینه ارائه خدمات، ارزیابی کردند.

طبق یافته‌های این طرح، شاخص ملی ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی معادل عدد ۴,۷۹ بوده است (امتیاز ۱ به معنی رضایت کامل و امتیاز ۱۰ به معنی نارضایتی مطلق است) که نشان می‌دهد وضعیت متوسط رضایت فعالان اقتصادی از عملکرد مجموع دستگاه‌های اجرایی کشور در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ که این عدد معادل ۴.۶۶ بوده، کاهش یافته است.

از دیگر نتایج حاصل از اجرای طرح مذکور در سال ۱۴۰۰ بالا بودن سطح رضایت فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این طرح، از سه دستگاه اصلی به ترتیب نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است.

از طرفی سه دستگاه اصلی به ترتیب بانک مرکزی، شهرداری‌ها و سازمان برنامه‌وبودجه کمترین میزان رضایت را نسبت به سایر دستگاه‌ها کسب کردند.
 
کد مطلب : ۲۷۹۱۵۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين