۰

تنها ۴۰ درصد سیستم مالیاتی هوشمند است

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۹
تنها ۴۰ درصد سیستم مالیاتی هوشمند است
تنها ۴۰ درصد سیستم مالیاتی هوشمند است

آی‌تی‌من- غلامرضا حیدری کرد زنگنه گفت:  چند سال قبل در سفری به هنگ کنگ برای بازدید از سامانه مودیان این کشور مشاهده کردم که از همه بخش‌ها به این سامانه اطلاعات وارد می‌شد. یعنی، اطلاعات کافی و جامع در اختیار این سامانه قرار می‌گرفت و همه چیز شفاف بود. یعنی هر چه اطلاعات دقیق تر و شفاف ترباشد، وصول مالیات هم راحت‌تر می‌شود.

وی بیان کرد: در بحث مالیات ستانی دولت‌ها باید قبل از هر تصمیمی‌به شرایط اقتصادی موجود کشور نگاه کنند. من با اخذ مالیات مخالف نیستم، بلکه تاکید دارم که ضروری است، چرا که مالیات ابزارسیاست‌های مالی دولت است. البته ابزار درآمد خزانه هم هست اما مهمترین نقش مالیات، ابزار سیاست‌های مالی است. پس مالیات شاهرگ حیاتی دولت‌ها محسوب می‌شود. 

رییس اسبق سازمان خصوصی سازی در ادامه ابراز کرد: مالیات ستانی شرایط خاصی دارد که دولت‌ها باید قبل از هر اقدامی ‌برای اخذ مالیات به این موارد دقت کنند. اینکه سیاست‌های مالی انبساطی یا انقباضی است، بررسی شرایط اشتغال، تورم و رشد اقتصادی باید در بحث مالیات ستانی در نظر گرفته شود. برای وصول مالیات ابزارهایی نیاز است که دولت باید آنها را فراموش نکند.

کرد زنگنه در پاسخ به این سوال که آیا وجود سامانه ای چون مودیان مالیاتی می‌تواند از فرار‌های مالیاتی جلوگیری کند؟ نیز گفت: قطعا هوشمند سازی می‌تواند جلوی فرارها را بگیرد اما وقتی اقتصاد شفاف نباشد، وقتی سیستم‌ها هوشمند نباشند و در نبود دولت الکترونیک کارآمد، دفاتر مغشوش و حسابرسی آشفته قطعا باید منتظرفرارمالیاتی باشیم.

وی افزود: اگر کشوری اقتصاد خوب و شفافی نداشته باشد، نمی‌تواند مالیات بگیرد. اگر در اروپا و آمریکا دولت‌ها خوب مالیات می‌گیرند، به دلیل شفاف بودن اقتصاد است. به عنوان مثال در کشور آلمان به دلیل هوشمند بودن سیستم مالیات ستانی و نظارت دولت، یک سنت بدون نظارت دولت این کشور جابجا نمی‌شود. در حالی که در ایران در اقتصاد یله و غیر شفاف که معلوم نیست خصوصی است یا دولتی چگونه انتظار مالیات ستانی و یا نبود فرار مالیاتی می‌توان داشت؟
 
مرجع : الف
کد مطلب : ۲۷۹۲۲۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين