۰

رمزنگاری کوانتومی‌ هک‌کردن را ناممکن کرد

تاریخ انتشار
شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۵
رمزنگاری کوانتومی‌ هک‌کردن را ناممکن کرد
رمزنگاری کوانتومی‌ هک‌کردن را ناممکن کرد

آی‌تی‌من- اینترنت مملو از اطلاعات بسیار حساس است. تکنیک‌هایپیشرفته رمزنگاری عموما تضمین می‌کنند که چنین اطلاعاتی هک و خوانده نمی‌شوند اما در آینده رایانه‌های کوانتومی‌با عملکرد بالا می‌تواننداین کلیدها را در مدت چند ثانیه به دست آورند یا اصطلاحا کرَک(crack) کنند.

از این رو خوب است که تکنیک‌های مکانیکی کوانتومی‌نه تنها الگوریتم‌های جدید و سریع‌تری ایجاد می‌کنند بلکه همچنین امکان رمزنگاری بسیار موثرتری را نیز فراهم می‌کنند.

شیوه موسوم به توزیع کلید کوانتوم (QKD) در برابر حملات به کانال ارتباطی ایمن است اما دربرابر حمله یا دستکاری در خود دستگاه ایمنیندارد. با شیوه توزیع کلید کوانتوم مستقل از دستگاه مستقل (DIQKD) داستان متفاوت است چرا که در اینجا پروتکل رمزنگاری مستقل از دستگاهمورد استفاده است.

این شیوه از حیث نظری (تئوریک) از دهه ۱۹۹۰ میلادی شناخته شده بوده اما اکنون برای اولین بار بطور تجربی محقق شده است. این کار را یک گروه تحقیقاتی بین‌المللی با هدایت «هارالد واینفورتر»فیزیکدان و «چارلز لیم» از دانشگاه ملی سنگاپور انجام داده است.

برای تبادل کلیدهای مکانیکی کوانتومی، رویکردهای مختلفی در دسترس قرار دارد، سیگنال‌های نور توسط فرستنده به دریافت‌کنندهفرستاده می‌شود یا از سامانه‌های کوانتومی‌مرکب استفاده می‌شود.

پروتکل اجرا شده در دانشگاه سنگاپور بر خلاف رویکردهای قبلی به جاییک تنظیمات از دو تنظیم سنجشی برای تولید کلید استفاده می‌کند.
​​​​​​​
چارلز لیم از محققان گروه بین‌المللی در توضیح این موضوع گفت: با وارد کردن تنظیمات اضافی برای تولید کلید، دسترسی به اطلاعات دشوارتر می‌شود. اکنون حداقل یک دهه است که می‌دانیم دستگاه‌هایتوزیع کلید کوانتوم QKD قدیمی‌تر به‌آسانی از بیرون قابل هک شدن هستند.
 
وی افزود: یکی از هدف‌های بعدی گسترش دادن سیستم برای وارد کردن چندین زوج اتم ترکیبی است.
 
مرجع : ايرنا
کد مطلب : ۲۷۹۵۴۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين