۰

هوش مصنوعی از زبان حیوانات رمزگشایی می‌کند

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۳
هوش مصنوعی از زبان حیوانات رمزگشایی می‌کند
هوش مصنوعی از زبان حیوانات رمزگشایی می‌کند

آی‌تی‌من-  به زودی انسان‌ها می‌توانند با حیوانات ارتباط برقرار کنند. این درحالی است که هم اکنون محققان سعی دارند با استفاده از هوش مصنوعی با زنبورها، فیل‌ها و نهنگ‌ها صحبت کنند. اما کارشناسان بیم آن دارند از چنین قدرتی برای کنترل گونه‌های حیوانات وحشی استفاده شود.

درهمین راستا کارن بیکر پژوهشگر دانشگاه بریتیش کلمبیا در مصاحبه ای اعلام کرد: گروهی از محققان در آلمان استفاده از هوش مصنوعی الگوهای اصوات غیرانسانی مانند صدای رقص زنبورهای عسل و صداهای با فرکانس پایین فیل‌ها را رمزگشایی کرده‌اند. به این ترتیب با کمک فناور ی مذکور نه تنها می‌توان با حیوانات ارتباط برقرار بلکه حتی آنها را کنترل کرد.

بیکر توضیح می‌دهد هوش مصنوعی مذکور را می‌توان به روبات‌ها افزود تا به این ترتیب مانع ارتباطی با حیوانات را حذف کرد اما این دستاورد سوالاتی اخلاقی نیز ایجاد می‌کند.

توانمندسازی انسان‌ها برای صحبت با گونه‌های مختلف حیوانات نوعی حس نزدیکی یا حس تسلط و توانایی دستکاری برای اهلی سازی گونه‌های وحشی را ایجاد می‌کند که قبلا برای انسان ممکن نبوده است.

پیش از این محققان مرکز ماشین یادگیری و روباتیکسDahlem در آلمان RoboBee را طراحی کرده‌اند که حرکت پرواز زنبورها را تقلید می‌کرد. زنبورها از این حرکت برای انتقال اطلاعات به یکدیگر استفاده می‌کنند.

روبات مذکور که شبیه نمونه واقعی نیست، به شکل یک اسفنج با بال طراحی شده و به یک میله متصل بود که حرکات آن را کنترل می‌کرد.

محققان به روبات آموزش دادند رقص زنبور را به دقت تقلید کند و به این ترتیب موفق شدند زنبورها را فریب دهند تا به آنها گوش دهند.

برخی از زنبوها جهت حرکتRoboBee را دنبال می‌کردند مانند آنکه در کندو به کجاحرکت کند یا در چه نقطه‌ای متوقف شوند.

بیکر در این باره می‌گوید: گام بعدی پژوهشگران آلمانی قرار دادن چند روبات در کندو‌های مختلف است تا مشخص شود کلونی زنبورها آن را به عنوان یکی از اعضای خود قبول می‌کنند یا خیر.

او می‌افزاید: در مرحله بعد ما کنترل زیاد و بی سابقه‌ای بر کندو خواهیم داشت.
 
مرجع : مهر
کد مطلب : ۲۸۰۱۰۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما