۰

چالش قانون مصونیت شبکه‌های اجتماعی در آمریکا

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۳
چالش قانون مصونیت شبکه‌های اجتماعی در آمریکا
چالش قانون مصونیت شبکه‌های اجتماعی در آمریکا

آی‌تی‌من- وکلای وزارت دادگستری آمریکا در این دادگاه درباره شکایتی بحث کردند که توسط خانواده نوئمی‌گونزالس ۲۳ ساله ثبت شده بود. این جوان آمریکایی در سال ۲۰۱۵ میلادی و هنگامی‌کشته شد که گروهی از شبه نظامیان افراطی اسلام گرای داعش کافه ای در پاریس که او مشغول غذا خوردن در آن بود را به رگبار بستند.

خانواده این جوان معتقدند که گوگل تا حدی مسوول مرگ گونزالس است زیرا یوتیوب از طریق الگوریتم‌هایش ویدئوهای گروه داعش را به کاربران توصیه می‌کرد. گوگل و یوتیوب زیرمجموعه‌های شرکت آلفابت هستند.

پس از آنکه دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو از گوگل پشتیبانی و اعلام کرد شرکت‌های فناوری به دلیل بخش ۲۳۰ قانون نجابت ارتباطات (که در سال ۱۹۹۶ میلادی تصویب)، از چنین ادعاهایی مصون هستند، این پرونده به دادگاه عالی آمریکا رسید.

در همین راستا دولت بایدن در دادگاه عالی آمریکا درباره این موضوع بحث کرد که شبکه‌های اجتماعی بزرگ مانند گوگل در برخی موارد مسوولیت محتوا را برعهده دارند و به این ترتیب موضعی اتخاذ کرد که احتمالا قانون فدرالی را که شرکت‌های فناوری بزرگ از قبول مسوولیت مصون می‌کند، به چالش می‌کشد.

البته دولت بایدن در اسنادی که به دادگاه عالی ارائه کرده، درباره مسوولیت گوگل در پرونده گونزالس بحث نمی‌کند و به طور قدرتمند از قسمت‌های متعدد بخش ۲۳۰ قانون نجابت ارتباطات و حفاظت از شبکه‌های اجتماعی پشتیبانی می‌کند.

اما وکلای وزارت دادگستری آمریکا معتقدند الگوریتم‌هایی که یوتیوب و دیگر تهیه کنندگان محتوا به کار می‌برند، باید به شیوه مختلفی تحت بررسی قرار گیرند. آنها از دادگاه عالی آمریکا خواستند برای بررسی بیشتر پرونده را به دادگاه تجدیدنظر بازگرداند. طبق بخش ۲۳۰ قانون نجابت ارتباطات نمی‌توان با شبکه‌های اجتماعی مانند ناشران اخبار رفتار کرد و این پلتفرم‌ها از مسوولیت محتوای انتشار یافته در آنها مصون هستند این قانون با انتقادات وسیع از سوی سیاستمداران روبه‌رو شده است.

حامیان حزب دموکرات معتقدند قانون مذکور به شبکه‌های اجتماعی فرصتی می‌دهد تا نفرت پراکنی و اخبار جعلی را منتشر کنند.

جمهوریخواهان نیز معتقدند این قانون اجازه هرگونه سانسور اظهار نظر حامیان راستگرا و عقاید سیاسی نامحبوب را می‌دهد و برای مثال به حذف گزارش نیویورک پست درباره پسر جو بایدن در فیس بوک و توییتر در اکتبر ۲۰۲۰ میلادی اشاره می‌کنند.
 
مرجع : مهر
کد مطلب : ۲۸۰۴۰۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما